Діагностика і лікування слуху у пілотів

Діагностика і лікування слуху у пілотів

Працюєте в авіації? Дізнайтеся, як це впливає на слух, і чому не можна приховувати приглухуватість. Отримайте допомогу в профілактиці і лікуванні порушень слуху у пілотів.

Авіаперельоти тісно пов’язані з великим навантаженням на слухову систему. Тому пілот цивільної авіації або ас у своїй роботі постійно ризикує втратити слух. Професійна приглухуватість – поширена проблема, з якою стикається пілот авіа і весь інший льотний склад. Найчастіше вона розвивається у тих, хто не використовує спеціальних захисних засобів для вух. Давайте розберемося, як зниження слуху у пілота впливає на його роботу.

Навігація по сторінці:

Ступені втрати слуху і авіація

Робота в авіації пов’язана з підвищеним шумовим навантаженням. Тому пілотам рекомендується стежити за своїм слухом і підтримувати його в нормі. Всього є 4 ступені приглухуватості:

 1. Незначна – слуховий поріг зміщується на 20-40 дБ. При зниженні слуху в середньому до 25 дБ і до 35 дБ на окремих частотах можна працювати
 2. Помірна – людина не чує звуки тихіше 41-60 дБ. Працювати пілотом при цьому можна, але питання про придатність вирішується індивідуально. Важливо, щоб льотчик сприймав шепітну мову на відстані до 2 м.
 3. Виражена – слух падає на 61-80 дБ. Не рекомендовано працювати в авіації.
 4. Важка – понад 80 дБ, при такій втрати слуху категорично не можна працювати в льотному складі.

В авіації не можна працювати при стійкій повній глухоті на одне вухо, а також при двосторонній приглухуватості з підвищенням порогів слуху 20-30 дБ на частотах 500, 1000, 2000 Гц і 65 дБ на частоті 4000 Гц.

Вплив приглухуватості на життя льотного складу

Слух пілота повинен бути нормальним – щоб він міг почути важливі повідомлення диспетчера і вчасно на них відреагувати. Однак через підвищене акустичне навантаження при перельотах у багатьох членів льотного складу поступово розвивається професійна сенсоневральна приглухуватість. І найгірше те, що більшість працівників авіації це приховують. У підсумку вони ставлять під загрозу безпеку своїх колег і пасажирів і перетворюють політ в небезпечну авантюру, а патологія може прогресувати.

Де перевірити слух співробітнику авіакомпанії

Працівникам авіації потрібна регулярна діагностика слуху. Цим займається отоларинголог із спеціалізацією по сурдології, якого можна знайти в будь-якій поліклініці або в профільній клініці. Він збирає анамнез і проводить аудіометричний тест на профпридатність. Результати надалі вивчає лікарсько-льотна комісія, яка вирішує, придатний пілот до польотів чи ні. Якщо пілот хоче оскаржити діагноз, це можна зробити шляхом незалежної експертизи у спеціалізованому закладі.

Особливості аудіограми в «Беттертон»

Наш центр проводить комплексну діагностику порушень слуху на сучасному обладнанні, яке показує точні результати. До нас звертаються при скаргах на зниження слуху, а також просто для профілактики або щоб перевірити ще раз результати іншого тесту. Пацієнтам проводиться достовірна діагностика слуху в Києві, а також інших містах, де є філії центру: у Львові, Кривому Розі, Білій Церкві та Кременчуці. За результатами дослідження наші лікарі дають індивідуальні рекомендації з лікування або реабілітації.

Графік аудіограми складається не від руки, а на комп’ютері. Для цього використовується спеціальна програма. Наші тести відповідають міжнародним стандартам і при необхідності можуть видаватися англійською мовою. Ми за чесні результати і ніколи їх не підробляємо. Завжди розрізняємо, коли пацієнт симулює або, навпаки, приховує хворобу.

Беруші для польотів

Щоб запобігти приглухуватості у пілотів та інших членів екіпажу, лікарі рекомендують їм використовувати беруші для літака. Ці аксесуари пом’якшують акустичне навантаження і знижують ризик розвитку приглухуватості. Також їх варто застосовувати пасажирам, які часто літають.

Лікування приглухуватості у льотного складу

Якщо нейросенсорна приглухуватість професійна розвивається різко – це показання до термінового диспансерного спостереження і лікування. На цій стадії її можна зупинити і навіть частково повернути втрачений слух. При хронічній формі захворювання лікування приглухуватості пілотів цивільної авіації не дає відчутних результатів. Замість цього їм рекомендують корекцію слуху за допомогою слухових апаратів.

Статистика вушних захворювань у пілотів

Нейросенсорна приглухуватість різних ступенів тяжкості становить близько 80% усіх профзахворювань у пілотів у світі. Це одна з найчастіших причин, за якими вони стають профнепридатними.

Авиа-беруши-с-фильтрами фотоВажливість слуху в роботі пілота

При порушеннях слухової функції пілот може не почути важливих сигналів. Це підвищує ризик авіакатастроф і ставить під загрозу весь екіпаж  з пасажирами.

Профілактика втрати слуху у льотчиків

Для пілотів вкрай важливо:

 • використовувати в роботі спеціальні беруші для польотів;
 • регулярно проходити Pilot test із перевіркою слуху;
 • вчасно лікувати вушні та інші ЛОР-хвороби.
 • чергувати роботу і відпочинок, щоб організм встигав відновитися.

Сьогодні для зниження професійної шкідливості авіаконструкторські компанії розробляють техніку, яка менше шумить. Також для пілотів існують спеціальні навушники, які регулюють шум.

Пільги пілотам при втраті слуху

Якщо в ході дослідження виявлена ​​серйозна втрата слуху, пілоту не можна продовжувати працювати в авіації. Він може оформити пенсію по слуху, а також інвалідність. У деяких авіакомпаніях працівникам оплачують купівлю слухового апарату.

Записатися на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Коментар (1)

  • Ромка Відповісти

   дуже дякую за цікаву і корисну статтю, в мене батько пілот і в же давно спостерігаю в нього проблеми зі слухом(

   23.01.2021 о 13:46
   • betteradmin Відповісти

    Добрий день! Дякуємо за зворотній відгук, для нас важлива Ваша думка!
    Стосовно ситуації з Вашим батьком, рекомендуємо звернутись на консультацію до лікаря аби вирішити питання зі слухом та зарадити на початковому етапі!
    Запрошуємо на консультацію Вашого батька в Центр Слуху Беттертон. Для запису зв’яжіться з нами по телефону або через онлайн форму!
    Наші номери телефонів: 0442280322; 0986368979; 0500507875
    Будемо раді допомогти!

    28.01.2021 о 20:02

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *