Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб — 10:00 до 16:00

Лікування отосклерозу

Одним з досить неприємних захворювань, здатних доставити масу дискомфорту, є отосклероз вуха. За статистикою їм хворіють близько 0,1-1% населення земної кулі, але це ті випадки, коли хворобу діагностують. У багатьох його виявляють посмертно – в гістологічній фазі, і це зустрічається приблизно у кожного 10-го жителя планети. Найчастіше захворювання проявляється у жінок – в 3 з 4 випадків. Перші ознаки проявляються після 25 років, а динаміка розвитку хвороби строго індивідуальна.

 

 
Для початку розберемося, що таке отосклероз. Це патологія середнього вуха, при якій слабшає функціональність слухових кісточок. В результаті знижується слух, і з’являються вестибулярні розлади – паморочиться голова, шумить у вухах. Найчастіше хвороба виникає через спадковість – вона становить близько 40% всіх випадків. При цьому нерідко мають місце вроджені аномалії будови вуха, які теж передаються генетично.

Якщо у людини є схильність до отосклерозу, він може проявитися під дією різних несприятливих факторів. Найчастіше ними є інфекційні захворювання – грип, кір, скарлатина та багато інших. Ще один «пусковий механізм» для розвитку захворювання – зміна гормонального фону. І це не обов’язково ендокринні порушення, хвороба може проявитися на тлі вагітності, лактації, клімаксу. Ось чому вона частіше зустрічається у жінок.

Крім цього є й інші причини, що викликають отосклероз:

 • Часті запальні захворювання в середньому вусі
 • Вроджені дефекти, зокрема, фіксація стремінця
 • Хвороба Педжета
 • Підвищений рівень шумового забруднення
 • Стреси і фізична перевтома

Щоб зрозуміти механізм, за яким розвивається захворювання, потрібно розібратися в будові людського вуха. Воно складається із зовнішнього, середнього і внутрішнього відділу. Сигнал, що поступає з зовнішнього вуха запускає коливання барабанної перетинки, і вони передаються слуховим кісточках. І далі молоточок транслює їх ковадлі, а вона, в свою чергу стремінцю.

Після цього сигнал через овальне вікно потрапляє у внутрішнє вухо, де проходить через шари рідини, вирушаючи до волоскових клітин. Вони відповідають за генерацію нервових імпульсів, що транслюються мозку. Якщо ж вухо уражене отосклерозом, в лабіринті вуха формується не зріла кісткова тканина. У міру окостеніння вона впливає на рухливість стремінця, поки повністю не обмежить її. В результаті порушується процес передачі звуку, і сигнали не надходять в мозок.

При розвитку захворювання пацієнт втрачає слух, при цьому в 15% випадків цей процес односторонній. Коли уражаються обидва вуха, ступінь зниження сприйняття на них як правило несиметрична. Коли діагностований отосклероз, прогноз залежить від того, на якій стадії його виявили, і яка форма у захворювання. З огляду на це також підбираються відповідні заходи терапії.

отосклерозКласифікація отосклероза

Хворобу класифікують за кількома параметрами. Перш за все, це швидкість течії:

 • Швидкоплинний – коли зниження слуху відбувається в досить короткий проміжок часу, зустрічається в 11% випадків
 • Повільний – найпоширеніший варіант (68% випадків), розвивається поступово, місяцями а то й роками
 • Стрибкоподібний – періоди зниження і стабілізації слуху змінюють один одного, на цю форму припадає близько 21% випадків

За локалізацією і характером протікання отосклероз може бути:

 • Стапедіальний (фенестральний) – локалізується в вікнах лабіринту, проявляється тільки зниженням слуху, легко усувається хірургічним шляхом. Найлегша форма захворювання.
 • Кохлеарний – уражається равлик і інші структури внутрішнього вуха, повне лікування неможливо.
 • Змішаний – порушується і звуковідведення, і сприйняття, в результаті лікування зводиться до відновлення кісткової провідності.

Хвороба проходить в дві стадії. Перша – отоспонгіозная, коли патологічні зміни проходять активно. У цей період людина помічає незначне зниження слуху на одному вусі, чує в ньому шум. Триває вона до 3 років, після чого переходить в склеротичну (неактивну) стадію – коли туговухість на ураженому вусі посилюється і починає переходити на друге. Примітно, що ці фази можуть чергуватися.

Як виявляється захворювання?

Коли розвивається отосклероз вуха, симптоми зазвичай такі:

 • Погіршення слуху – проявляється спочатку на одному вусі, при цьому сприйняти чоловічу мову складніше, ніж жіночу та дитячу. Також хворому іноді здається, що в галасливій обстановці він чує краще, але це ілюзія, пов’язана з тим, що люди в такому середовищі говорять голосніше. Під час їжі і ходьби сприйняття звуків погіршується. У міру прогресування хвороби, зниження слуху зачіпає і друге вухо.
 • Тиннитус – найчастіше односторонній, але в деяких випадках і двосторонній шум у вухах, супроводжуваний гулом і свистом різної інтенсивності.
 • Періодичні болі в вусі – відчуваються в завушній області і проявляються на склеротичній стадії захворювання.
 • Запаморочення – виникає періодами, має мало інтенсивний характер.
 • Неврастенія – проявляється на другій стадії, пацієнт стає замкнутим і дратівливим, відчуває слабкість і сонливість.

Хвороба протікає в три періоди:

 • Початковий – симптоматика проявляється слабо, тому людина може не надати їй значення
 • Виражені – клінічні симптоми наростають і набувають дуже помітний характер
 • Термінальний – характеризується глибокою приглухуватістю і сильними патологічними змінами органів слуху

Окремо стоїть гістологічна стадія отосклероза, при якій в середньому і внутрішньому вусі відбуваються зміни, але не дають ніяких клінічних проявів. Однак на тлі різних провокуючих чинників хвороба може дати симптоматику і перейти в активну фазу. Коли діагностований отосклероз, лікування потрібно починати якомога раніше, поки він не встиг прогресувати. Адже в запущених формах захворювання може призвести до глибокої незворотною приглухуватості.

Як діагностують отосклероз?

При виявленні у себе описаних вище симптомів, необхідно звернутися до ЛОРа. Лікар досліджує вухо за допомогою отоскопа і зафіксує патологічні зміни в ньому. До них відносять відсутність сірки, сухість і атрофію шкірних покривів, їх знижену чутливість. Ще один метод, яким визначається отосклероз – аудиограмма. Для початку проводять мовну аудіометрію, при ній зазвичай пацієнт не чує шепіт. Додатково призначається апаратне дослідження, що показує пороги сприйняття на різних частотах.

Але підступність отосклероза в тому, що він дає симптоматику, схожу з іншими вушними захворюваннями. Зокрема, сухістю шкірних покривів і зниженням слуху проявляються отити різного типу. Також зниження сприйняття і шум у вухах можуть бути при невриті слухового нерва, хвороби Меньєра, остеопатії, пухлинах і навіть банальних сірчаних пробках.

Тому найбільш правильним підходом буде диференціальна діагностика отосклероза. Вона включає в себе такі обстеження:

 • Проби камертоном – показують гарне проведення по кістковим тканинам, і знижене по повітряним
 • Аудіометрія – визначає ступінь ураження слуху на різних частотах
 • Акустична імпедансометрія – дає достовірну інформацію про рухливості слухових кісточок
 • Рентген черепа – призначають, щоб відстежити зміни в кістковій тканині лабіринту
 • Вестибулометрії, стабілографія і інші методи діагностики вестибулярної функції
 • Комп’ютерна томографія черепа – найвірогідніший метод, що дає розгорнуту інформацію про те, де розташовані вогнища хвороби, і наскільки сильні патологічні зміни
 • Перевірка чутливості до ультразвуку

Додатково можуть знадобитися консультації інших фахівців вузької спрямованості. Наприклад, пацієнта можуть направити до отоневролога або вестибулолога. Завдяки комплексному підходу до діагностики, вдається поставити найбільш точний діагноз і намітити шляхи для подальшої терапії.

Особливості лікування отосклерозу

Пацієнтів з цим діагнозом цікавить головне питання – чи можна вилікувати отосклероз? Відповідь на нього залежить від того, в якій формі і на якій стадії виявлена хвороба. В цілому ж, вона піддається лікуванню, але підходи можуть відрізнятися. Наприклад, кохлеарна і змішана форма лікуються консервативно. Пацієнт протягом 3 місяців приймає лікарські препарати для запобігання розвитку подальшої приглухуватості. При цьому постійно перевіряється стан слуху.

В цілому ж, більшість випадків захворювання підлягають хірургічному лікуванню. Залежно від того, в якій формі і стадії знаходиться отосклероз, вартість операції може варіюватися. Суть втручання зводиться до того, щоб відновити рухливість слухових кісточок і функції равлика. Методи, якими це досягається, можуть варіюватися:

 • Стапедопластика – частина стремечка замінюється протезом, маніпуляції проводяться на одному вусі, при необхідності – на другому після закінчення півроку. Пацієнт помічає відновлення слуху на 7-10-й день. Відразу після операції не можна дві доби лежати на боці з прооперованої сторони і рекомендується на місяць виключити спортивні навантаження і перельоти.
 • Стапедектомія – стремечко видаляється повністю і замінюється протезом, відновний період і рекомендації аналогічні стапедопластиці.
 • Мобілізація стремена – кісточка від’єднується від зрощень, і таким чином відновлюється її рухливість.
 • Фенестрація лабіринту – проробляється нове вікно, завдяки якому відновлюється звуковідведення.

Дуже важливо провести операцію правильно і акуратно, щоб уникнути ускладнень. В іншому випадку пацієнт може відчувати шум у вухах і симптоми вестибулярних розладів. При необережних діях хірурга може бути травмована барабанна перетинка. Також можливе занесення інфекції, від якої розвивається отит, менінгіт, лабіринтит та інші захворювання.

В силу цих причин слід уважно вибирати клініку для проведення операції. Або ж можна вдатися до альтернативних способів компенсації слуху – звукопідсилюючих пристроїв. Наприклад, часто можна почути від пацієнтів питання: виявлено отосклероз вуха справа – чи потрібно носити слуховий апарат? Все залежить від клінічної картини захворювання, і точну відповідь може дати лікар. Але в тих випадках, коли патології взяли необоротну форму, слуховий апарат необхідний.

У будь-якому випадку, приймати рішення про вибір методу терапії потрібно за участю лікаря. Він розповість про відповідні вам способи і ризики, пов’язані з ними. Чим раніше ви пройдете діагностику, тим вищі шанси на успішне одужання. У центрі «Беттертон» пацієнтам пропонуються достовірні обстеження, за результатами яких фахівець порекомендує підходящі заходи лікування.

Профілактика отосклероза

Замість того, щоб шукати відповіді на запитання, чим лікувати отосклероз, краще спробувати його уникнути. Звичайно, обдурити спадковість не можна, але зате можна захистити себе від негативних факторів, що провокують хворобу. Перш за все, дотримуватися здорового способу життя – він ще нікому не завадив. Також варто дотримуватися основних рекомендацій, які допоможуть попередити отосклероз:

 • Уникати шуму – цей фактор є однією з частих причин розвитку хвороб вух, тому краще використовувати спеціальні навушники на роботі і хорошу звукоізоляцію будинку.
 • Робити щеплення від інфекційних захворювань – так ви  вбережете себе від ускладнень на вуха, які вони дають.
 • Уважно складати раціон – краще віддати перевагу здоровому харчуванню, в якому переважає вітамін D (риба і морепродукти, яєчний жовток, вершкове масло). Також рекомендується їсти багато овочів і фруктів.
 • Уникати стресів і фізичних перевтом – вони негативно впливають на слухову систему.
 • У разі запальних процесів в вусі негайно їх лікувати – так ви знизите ризик ускладнень і переходу запалення у внутрішнє вухо.
 • Регулярно перевіряти слух – щорічний профілактичний візит до отоларинголога допоможе підтримувати слухову систему в нормі і відстежувати зміни в ній.

Дотримання цих простих правил позбавить вас від болісного питання, скільки коштує операція отосклероз, і де взяти на неї грошей. Профілактика допоможе зберегти слух і отримувати задоволення від улюблених звуків протягом усього життя. Якщо ж ви помітили, що стали чути гірше, не втрачайте час – запишіться на діагностику. У центрі «Беттертон» завжди готові надати допомогу в реабілітації слуху.

Запишіться на БЕЗКОШТОВНУ * експрес-діагностику слуху в одному з наших Центрів прямо зараз

* Умови безкоштовної акції по експрес-діагностиці слуху діють після:
 • заповнення і відправки форми запису на сайті;
 • підтвердження запису Адміністратором Центру по телефону.
Лікування отосклерозу
5
Середня оцінка «5» Проголосували 1
Лікування отосклерозу
5
Анастасия Вячеславовна Мазанович

Анастасия Вячеславовна Мазанович

Отоларинголог (ЛОР) для детей и взрослых у Беттертон
Лор-врач Мазанович А В. Занимается диагностикой, лечением и профилактикой воспалительных, аллергических, дегенеративных процессов во внешнем и среднем ухе, околоносовых пазухах и носу, глотке, гортани. Ведет взрослый прием.
Анастасия Вячеславовна Мазанович

Останні публікації від Анастасия Вячеславовна Мазанович