Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб — 10:00 до 16:00

Лікування ангіни

Серед ЛОР-захворювань ангіна вважається одним з найсерйозніших. Вона проявляється досить болісними симптомами і при відсутності правильного лікування призводить до серйозних ускладнень.

криолечение

 

Що таке ангіна?

Ангіна – це інфекційне захворювання, що провокує запалення горла і піднебінних мигдалин. Розвивається при попаданні в організм двох видів мікроорганізмів: стрептокока і золотистого стафілокока. Також викликати спалахи хвороби можуть пневмококи та інша змішана мікрофлора.

Медичне назва даного захворювання – тонзиліт. Воно є досить поширеним і найчастіше проявляється в холодну пору – восени і взимку. Джерелом є заражена людина, що передає інфекцію повітряно-крапельним шляхом – під час кашлю, розмови. Рідше зустрічаються випадки, коли відбувається ендогенне зараження – в ротовій порожнині або ЛОР-органах присутнє інфекційне запалення, і патогенна мікрофлора вражає горло.

Тим, хто не знає, як виглядає ангіна, фото допоможуть отримати уявлення про це захворювання. Варто зазначити, що клінічна картина і вид можуть відрізнятися, залежно від форми перебігу хвороби.

Види захворювання

Існують різні класифікації даного захворювання. За характером ураження розрізняють наступні основні види:

 • Фолікулярна ангіна – вражає задню стінку глотки і мигдалини. При цьому запалюються фолікули, часто накопичується гній. Ці бульбашки можуть прориватися, і тоді з них випливає вміст. Зазвичай така форма ангіни супроводжується сильним жаром, збільшенням лімфовузлів і гострим болем.
 • Лакунарна ангіна – важка форма фолікулярного тонзиліту, при якій інфекційний вогнище сильно вражає мигдалини, можуть розвинутися абсцес, сепсис та інші некротичні процеси.
 • Катаральна ангіна – найпростіша і поширена форма, при якій симптоми яскраво виражені – набряк і почервоніння мигдалин, біль в горлі, температура. Легко піддається лікуванню.
 • Некротична – найпідступніша з форм, при якій відбувається омертвіння тканин мигдалин. Головна її підступність в тому, що це ангіна без температури і сильного болю – людина відчуває лише клубок у горлі.

Крім цього тонзиліт класифікують за характером протікання, виділяючи гостру і хронічну форму.

Гостра ангіна

Розвивається протягом декількох годин після зараження і проявляється з яскраво вираженою симптоматикою. Гострий тонзиліт протікає стрімко, починаючись з катаральної форми, яка може перейти в фолікулярну і важчі. Тому лікувати його слід оперативно – в цьому випадку гарантовано успішне одужання без ризику рецидивів.

Хронічна ангіна

Це тривалий патологічний процес, що виявляється періодичними спалахами тонзиліту. Він розвивається при недолікованій гострій ангіні, коли в лакунах мигдалин залишаються «дрімаючі» інфекційні осередки. І при виникненні певних умов вони загострюються. Пусковим механізмом може бути переохолодження, падіння імунітету, стрес і т д. Це досить болісне захворювання, що доставляє носію багато дискомфорту.

тонзиллит фотоСимптоми ангіни

Точний опис хвороби можна дати по її симптоматиці. Саме характерні ознаки ангіни допомагають розпізнати її швидко, щоб відразу ж звернутися до лікаря. Адже самолікування в даному випадку загрожує переходом захворювання в хронічну форму. Отже, якщо розвивається ангіна, симптоми зазвичай такі:

 • Сильно підвищилася температура (аж до 39-40 градусів)
 • відчувається озноб
 • Мигдалини почервоніли і запалилися
 • Шийні лімфатичні вузли збільшилися і стали хворобливими
 • На задній стінці горла і мигдалинах утворився наліт
 • Відчувається біль в горлі, особливо при ковтанні
 • На гландах формується гнійна плівочка
 • Виявляються ознаки інтоксикації – нудота, головний біль, ломота в м’язах, слабкість

В цілому ж, симптоми ангіни багато в чому залежать від форми захворювання.

Катаральна форма

У цьому випадку проявляється набряклість, почервоніння і збільшення мигдалин. Температура тіла рідко перевищує 38 градусів, може відчуватися першіння і сухість в горлі, біль проявляється в основному при ковтанні. Іноді цей стан супроводжується слабкістю і головним болем.

Фолікулярна форма

У цьому випадку симптоми і лікування ускладнюються – температура досягає 39 градусів, горло сильно болить, видно гнійні відкладення. Така форма супроводжується більш вираженими ознаками інтоксикації – відчувається озноб, слабкість, нудота, біль в суглобах.

Лакунарна форма

Симптоматика сильно загострюється – мигдалини покриті гноєм, температура тіла максимально висока, больовий синдром посилюється. Це одна з найнебезпечніших форм хвороби, яка може в подальшому спровокувати незворотні некротичні процеси.

Від чого буває ангіна?

Дане захворювання має інфекційну природу. Як вже було сказано вище, його провокують віруси: стрептокок, стафілокок, стрептокок та інші. Також в деяких випадках його можуть викликати грибкові та інші інфекції.

Нерідко ангіна є ускладненням після перенесених захворювань: кору, дифтерії, скарлатині, запальних процесах в роті. Інфекція передається від носія захворювання, але вражає організм далеко не завжди. Якщо імунітет людини сильний, то здатний витримати цей удар. Але він слабшає під впливом наступних факторів:

 • Переохолодження
 • Вдихання пересушеного повітря в приміщенні
 • Авітаміноз
 • Порушення носового дихання
 • Несприятлива екологічна обстановка

Також до поширених пускових гачків ангіни відносять недавно перенесене ГРВІ.

Діагностика ангіни

При зверненні до отоларинголога насамперед проводиться опитування пацієнта на предмет скарг. Вислухавши характерну симптоматику, лікар проводить візуальний огляд. Зазвичай прояви хвороби видно навіть при простому огляді: коли доктор придавлює язик шпателем, а потім вивчає стан горла і мигдаликів. При цьому добре видно набряклість, почервоніння, збільшення тканин в розмірах і гнійні відкладення.

Для більш детальної клінічної картини призначається фарингоскопия. Вона допомагає більш детально оглянути поверхню тканин, виявити форму хвороби і призначити правильні методи лікування. Також додатково беруться мазки на мікрофлору, аналізи крові і сечі.

Ангіна у дітей

Найбільшу небезпеку становить ангіна у дитини. Дитячому організму складно впоратися з інфекцією, тому є ризик переходу хвороби в хронічну фазу. Запальний процес може розвинутися, коли дитина замерзла, з’їв морозиво в літню спеку або випив холодний напій. При цьому ангіна у дітей проявляється швидко і з яскраво вираженою симптоматикою – сильний жар, біль у горлі, збільшення лімфовузлів, слабкість і апатія.

Якщо температура підвищується до 39 градусів, і видно гнійні відкладення, краще відразу викликати швидку. В цілому ж, лікувати ангіну у дітей потрібно виключно за участю фахівця. Зазвичай лікар призначає максимально нешкідливі препарати, які не викликають побічних ефектів. Як правило, це полоскання, спреї, антигістамінні і жарознижуючі ліки.

Ангіна у вагітних

Для організму майбутньої мами ангіна становить серйозний удар. Інфекція може призвести до небезпечних наслідків для несформованого плоду – аж до розвитку у нього відхилень, зокрема, порушень слуху. Тому якщо у вагітної трапилася ангіна, лікування потрібно починати негайно, і за участю досвідченого ЛОРа.

Як і ангіна у дітей, у майбутніх мам вона лікується щадними препаратами. При зверненні на ранніх стадіях катаральної форми можна швидко прибрати запальний процес полосканнями і спреями. Головне – чітко дотримуватися рекомендацій лікаря, тоді захворювання пройде швидко і без ускладнень.

Лікування ангіни в ЛОР-центрі «Беттертон»

Якщо вас здолала ангіна, лікування ефективними методами запропонують в центрі «Беттертон». Тут працюють досвідчені отоларингологи, які уважно ставляться до кожного випадку. Вони детально вивчають анамнез пацієнта, проводять ретельне опитування і огляд, на підставі якого точно визначають, як лікувати ангіну в кожному конкретному випадку.

Фахівці центру призначають лікарські препарати з урахуванням віку пацієнта, його стану, індивідуальних особливостей. Також тут можна пройти ефективні процедури, наприклад, промивання лакун піднебінних мигдалин. Але головна гордість центру – використання прогресивних методик, а саме – лікування ангіни за допомогою кріотерапії.

Кріотерапія в центрі «Беттертон» – ефективна процедура, в ході якої уражені тканини обробляють рідким азотом, піддаючи дії наднизьких температур. Це дозволяє провести лікування ангіни у дітей і дорослих малотравматично, швидко і повністю виключивши ризик рецидиву. Метод застосовується при гострих і хронічних станах. В процесі процедури:

 • Уражені тканини виморожуються, а здорові зберігаються
 • Повністю вбивається патогенна мікрофлора
 • Стимулюються процеси природного відновлення тканин

Лікування ангіни шляхом кріотерапії допомагає навіть в тих випадках, коли мигдалини сильно уражені інфекцією. Це прекрасна альтернатива видалення гланд – тепер важливий орган можна зберегти, повністю прибравши інфекційне вогнище!

ЛОР врач Киев фотоПрофілактика хвороби

Замість того, щоб думати, чим лікувати ангіну, краще взагалі її не допускати. Це не так складно, якщо дотримуватися ряду простих рекомендацій:

 • Підвищувати імунітет вітамінами, збалансованим харчуванням і загартовуванням
 • Уникати переохолодження
 • Усувати вогнища інфекцій в організмі
 • Не зловживати шкідливими звичками

Також не варто ігнорувати небезпечні симптоми, і профілактика ангіни буде ефективною. Навіть якщо хвороба вже вас вразила, при зверненні до лікаря в перші години після зараження ймовірність швидкого одужання в рази вище. Тільки досвідчений фахівець може підказати, як лікуватися правильно.

Можливі ускладнення при ангіні

Один з головних ризиків – перехід хвороби в хронічну форму. Але крім цього ангіна може бути смертельно небезпечною і давати ускладнення на різні органи і системи:

 • Серцевий м’яз – можливо його запалення, а також розвиток ревмокардиту
 • Нирки – у пацієнтів, які страждають на ангіну, нерідко розвивається пієлонефрит, гломерулонефрит, ниркова недостатність
 • Суглоби – через перенесену «на ногах» хвороби може розвинутися ревматизм
 • Поразка мигдалин – абсцеси та інші некротичні процеси, кровотечі

Звернувшись до досвідченого отоларинголога, ви отримаєте рекомендації, як лікувати ангіну і зможете швидко впоратися з хворобою.

Записатися на консультацію до лікаря

Лікування ангіни
Середня оцінка «5» Проголосували 1