Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб — 10:00 до 16:00

Біль при ковтанні: причини, лікування

Дата: Коментарі: 0

боли в горле

Звертаючись до ЛОРа, людина найчастіше скаржиться на біль при ковтанні. Цей неприємний симптом заважає комфортно жити і отримувати задоволення від смачної їжі і напоїв. Зазвичай його асоціюють із застудою, але причина не обов’язково в цьому.

Навігація по сторінці:

Як проявляється біль в горлі при ковтанні

Коли людині стає боляче ковтати, цей симптом може мати різні прояви. Зазвичай при вживанні їжі або напою долає гострий біль в горлі при ковтанні. У деяких випадках вона може мати притуплений характер.

Найчастіше болючість проявляється по обидва боки або взагалі по всій гортані, але іноді зустрічається біль в горлі при ковтанні з одного боку. Буває, що процес зачіпає не тільки глотку – при деяких хворобах проявляється біль у вусі і горлі при ковтанні.

Чинники, що викликають болі в горлі

Коли людина відчуває біль в горлі при ковтанні, причини можуть бути різноманітними. Найчастіше цей симптом супроводжує процес, пов’язаний з інфекційними або запальними процесами в дихальних шляхах. Але почуття болю може виникати і під впливом інших факторів.

Вік

Найбільш часто цей симптом зустрічається у дітей, оскільки їх організм ще крихкий і сильно схильний до різних подразників. В основному це відбувається через зараження стрептококовою інфекцією, також причина може бути в особливостях розвитку.

Куріння

У тютюновому димі містяться токсичні речовини, що подразнюють слизову гортані. Тому для курця біль в горлі при ковтанні – часте явище. Тим більше, що при тривалому палінні виникають патологічні процеси в дихальних органах, аж до злоякісних пухлин.

Алергія

В цьому випадку больовий синдром є реакцією організму на подразники – пилок, шерсть тварин, певні речовини. Зазвичай супутніми симптомами є набряклість, сльозоточивість, почервоніння шкіри, нежить. У запущених випадках проявляється задуха.

Хімічні подразники

Певні хімічні речовини можуть викликати болі в горлі при ковтанні. Найчастіше така реакція проявляється на продукти горіння та інші токсичні домішки, присутні в повітрі. Людям, які хоч раз були на промисловому підприємстві або проїжджали повз, знайоме це відчуття – при вдиханні забрудненого повітря виникає дискомфорт в носі, горло болить, хочеться кашляти.

До слова, болючий синдром може проявлятися не тільки при вдиханні. Горло може захворіти, коли людина вживає гостру їжу або п’є алкоголь. Все це – реакція на хімічні речовини, що подразнюють слизову оболонку.

Хронічні інфекції носових пазух

При запущеному синусите або гаймориті інфекція постійно знаходиться в дихальних шляхах. У підсумку вона вражає гортань, провокуючи запальний процес і хворобливість.

Ослаблений імунітет

Це причина, по якій організм стає особливо сприйнятливий до інфекцій. Імунітет послаблюється при довгих хронічних хворобах, онкологічних процесах, які лікують хіміотерапією, перевтомі. Також він сильно ослаблений у людей з ВІЛ-інфекцією.

Промывание лакун небных миндалин фотоПри яких захворюваннях виникає

Найчастіше болі при ковтанні – ознака хвороб верхніх дихальних шляхів. Розглянемо основні з них.

Фарингіт

При цій хворобі запальний процес зачіпає задню стінку глотки. Пусковими гачками є віруси, бактерії і грибки. Людина при цьому кашляє, відчуває сухість, першіння, у неї проявляється біль в горлі при ковтанні без температури. Але в деяких випадках жар все ж таки присутній.

Ларингіт

Захворювання, при якому запалюється вся слизова оболонка гортані. Причиною зазвичай є інфекція, супутніми чинниками – переохолодження, куріння, перенапруження голосових зв’язок, вдихання пилу. Людина при цьому відчуває сухість і біль в гортані при ковтанні, у неї сильно піднімається температура, може пропасти голос.

Тонзиліт

Інфекційна хвороба, при якій запалюються піднебінні мигдалини. При цьому виявляються симптоми загальної інтоксикації (підвищення температури до 38 градусів і вище, головний біль, нездужання), почервоніння мигдалин і сильний біль в горлі при ковтанні. Залежно від локалізації запального процесу, вона може відчуватися як з одного боку, так і з двох. Захворювання вимагає швидкого і професійного лікування, інакше може перейти в хронічну фазу.

Інші хвороби ЛОР-органів

Досить часто хворобливість в області глотки розвивається на тлі інфекційних процесів в дихальних шляхах. Зокрема, коли у людини риніт, синусит або гайморит, інфекція може вразити горло. До того ж ці стани часто пов’язані з порушенням нормального носового дихання. В результаті людина починає дихати ротом, через що слизова оболонка пересихає, і проявляється біль в шиї при ковтанні.

Ще один стан, що провокує цей симптом – отит. У цьому випадку, крім горла, відчувається біль у вусі при ковтанні. Захворювання небезпечне тим, що може вразити інші ЛОР-органи, а також привести до серйозних ускладнень – втрата слуху, ураження мозкової оболонки і т д.

Лікування болю в горлі

Хворобливі відчуття в гортані не варто ігнорувати, адже вони свідчать про серйозні патології. Тому потрібно якомога раніше з’ясувати причину і почати терапію.

Народні методи

Відчувши хворобливість і нездужання, людина зазвичай не поспішає до лікаря і намагається провести лікування в домашніх умовах. Народна медицина винайшла чимало способів, як зняти біль у горлі при ковтанні. У хід йдуть трав’яні полоскання, меди, компреси, питво відварів. Але важливо розуміти, що вдома ви не можете з’ясувати точну причину, чому болить горло. А значить, самодіяльність може лише нашкодити і погіршити ситуацію.

У ЛОР-центрі «Беттертон»

Якщо вас турбує біль у горлі при ковтанні, лікування можна отримати у наших кваліфікованих лікарів. Вони проведуть діагностику з використання сучасних методів і безпомилково визначать причину. За підсумками обстеження будуть призначені необхідні заходи терапії.

Якщо з’ясовується, що ріжучий біль в горлі при ковтанні є наслідком запальних процесів в дихальних шляхах, пацієнтові пропонується кріотерапія. Це прогресивний метод лікування, заснований на впливі холодом. В ході процедури на уражені ділянки подається рідкий азот наднизької температури. В результаті патологічні тканини відторгаються, а здорові починають швидше відновлюватися.

Переваги кріолікування болю в горлі полягають в безболісності, простоті й ефективності. До того ж після процедури пацієнт може відразу ж повернутися до звичних справ. Кріотерапія є чудовою альтернативою операції в тих випадках, коли тканини сильно уражені хронічним запальним процесом.

Профілактика захворювань горла

Щоб жахлива біль в процесі ковтання вас не мучила, досить слідувати простим порадам. Постарайтеся уникати переохолоджень, зміцнювати імунітет, відмовитися від шкідливих звичок. Також корисно буде частіше провітрювати житлове приміщення і зволожувати його повітря. Якщо ви працюєте на шкідливому виробництві – використовуйте засоби захисту дихальних шляхів.

Записатись на прийом до лікаря:

Біль при ковтанні: причини, лікування
Оцініть статтю
Анна Ивановна Кунец

Анна Ивановна Кунец

Лор-врач, Сурдолог, слухопротезист у Беттертон
Доктор Анна Ивановна Кунец является прогрессивным специалистом в области отоларингологии, аудиологии и сурдологии.
Анна Ивановна Кунец

Останні публікації від Анна Ивановна Кунец

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *