Як діагностувати співочі вузлики

эндоскопия лор органов

Як діагностувати співочі вузлики

Людей, які професійно займаються співом, нерідко утворюються співочі вузлики на голосових зв’язках. Це досить неприємна проблема, яка крім дискомфорту несе серйозну загрозу. Адже якщо патологію запустити, людина може втратити перспектив в музичній кар’єра і навіть взагалі втратити голос.

Навігація по сторінці:

Що таке співочі вузлики?

Співочі вузлики – це доброякісні утворення, які формуються з фіброзної тканини голосових складок. Найчастіше проблема зустрічається у людей, чия діяльність пов’язана з активною голосової навантаженням – співаків, ораторів, ведучих. Особливо вона поширена у жінок молодого віку.

Причини вузликів голосових складок

Співочі вузлики виникають через перевантаження голосових зв’язок. Коли відбувається довга і активна фонация при співі, крику, розмові, зв’язки «втомлюються», і порушується їх функціональність. Це відбувається через розростання сполучної тканини, з якої і формуються вузлики. Крім голосового перевантаження причиною можуть стати:

 • Запалення гортані
 • Шкідливі звички
 • Стреси та інші психічні порушення

Запалення гортані

Коли людина займається вокалом при простудних захворюваннях, це шкодить зв’язкам. Виникає так званий вузловий ларингіт. Це захворювання важко лікувати, і може стати причиною незворотних змін голосу в подальшому. Але якщо вчасно виявити вузликовий ларингіт і деякий час зберігати голосовий спокій, є шанс повністю відновити голос.

Шкідливі звички

Куріння і зловживання алкоголем призводять до того, що гортань пересихає. Якщо при цьому людина займається вокалом, це призводить до структурних змін тканин, через що утворюються співочі вузлики на голосових зв’язках. Тому співакам бажано відмовитися від шкідливих звичок, щоб зберегти мелодійність голосу.

Стреси і психічні порушення

Емоційне перевантаження порушує роботу вегетативної системи. Через це мускулатура голосових складок занадто напружується, що створює всі умови для формування вузликів.

Класифікація

Співочі вузлики гортані бувають двох видів:

 1. «М’які» (набряклі) – виникають як реакція на разове перевантаження голосу, особливо якщо воно супроводжується застудою. Слизова оболонка набрякає, на ній з’являється помітна припухлість.
 2. «Тверді» (фіброзно-гіалінові) – наслідок частих системних перевантажень. Зазвичай формуються з «м’яких» вузликів, що не вилікували вчасно.

Симптоми вузликів голосових складок

Коли формуються співочі вузлики, симптоми зазвичай такі:

 • Швидка втомлюваність і уривчастість голосу
 • Поява осиплості, хрипів, зміна голосових характеристик
 • Відчуття здавлювання в горлі
 • Надмірне виділення слизу з горла
 • першіння
 • Дискомфорт при ковтанні
 • У запущених випадках – біль

Якщо вчасно звернути увагу на клінічні прояви хвороби і звернутися до лікаря, шанси на відновлення голосу дуже високі!

Діагностика вузликів голосових складок

Коли виявляються ознаки, що описують вузлики голосових складок, потрібно звертатися до ЛОРа або фоніатра. Хвороба діагностується методом ларингоскопії і стробоскопа. Іноді для уточнення діагнозу призначають МРТ.

Лікування співочих вузликів

Отже, вам поставили діагноз співочі вузлики – як лікувати? Відповісти на це питання може тільки кваліфікований лікар. Він підбирає відповідне лікування вузликів голосових складок, виходячи з анамнезу, типу новоутворень і загального стану організму.

Голосовий спокій

Головна умова при діагнозі вузлики голосових складок – повний голосовий спокій. Це важливо для того, щоб зв’язки встигли «відпочити», не травмувалися далі. У деяких випадках цього буває достатньо, щоб новоутворення розсмокталися.

Медикаментозне лікування

Пацієнту призначаються медикаменти – кортикостероїди і антигістамінні засоби для зняття набряку, масляні інгаляції для пом’якшення. Якщо виявлено інфекційний вузликовий ларингіт, лікування супроводжується прийомом антибіотиків.

Головна умова при консервативному лікуванні – приймати препарати строго за рецептом лікаря. Не варто самостійно призначати собі медикаменти – неправильно підібрані засоби можуть нашкодити гортані і привести до повної втрати голосу. До того ж консервативна терапія здатна прибрати тільки крихітні «м’які» співочі вузлики в ранній стадії розвитку.

Кріотерапія в центрі «Беттертон»

Крім класичних методів, з’являються альтернативні способи лікування вузликів. Один з них – кріотерапія. Він дозволяє заморозити новоутворення за допомогою рідкого азоту наднизьких температур, після чого вони відпадають самі. Тому якщо у вас співочі вузлики, як лікувати їх без болю і крові знають в нашому центрі!

Видалення вузликів голосових складок

Коли вузлики голосових зв’язок сильно розрослися або затверділи, їх потрібно видаляти. Але не варто боятися хірургічного втручання. Сьогодні пацієнтові, якому необхідно вирізати співочі вузлики, операція проводиться ендоскопічним шляхом, без розрізів і під чуйним відеоконтролем. Тому слідів не залишається, ризик помилки і травматизації виключається, а пацієнт відразу після процедури йде додому.

Можливі наслідки вузликів голосових складок

Новоутворення становлять небезпеку тим, що без лікування тверднуть і можуть збільшуватися в розмірі. Це погано відбивається на характеристиках голосу. А адже в кар’єрі вокаліста він грає найважливішу роль. Особливо небезпечні співочі вузлики у дітей. Якщо їх вчасно не вилікувати, дитині замовлений шлях в музичну кар’єру.

Крім втрачених можливостей, дана патологія становить небезпеку для здоров’я. Як відомо, одні новоутворення притягують інші. Через структурні зміни в тканинах гортані формується нові поліпи і пухлини. Можливий навіть ризик розвитку раку.

Профілактика співочих вузликів

Дане захворювання гортані можна запобігти, якщо дбайливо ставитися до своїх зв’язок. Потрібно давати голосу навантаження, дотримуватися режиму харчування і сну, відмовитися від шкідливих звичок і вчасно лікувати хвороби горла. Тоді голос завжди буде дзвінким!

Записатись на прийом до лікаря

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *