Шум у вухах: чому виникає і як лікується?

Шум у вухах: чому виникає і як лікується?

Наукова назва шуму у вухах, тіннитус, походить від латинського tinnīre («дзвеніти подібно дзвонику»). Пацієнти, які зіткнулися з цим явищем, дійсно чують подібне побрязкування, а ще – гул, скрекіт коника, шипіння, звуки водоспаду, дзижчання, свист та багато інших «перешкод». Відчуття при цьому суто індивідуальні й ніяк не залежать від зовнішніх джерел. Крім того дзвін у вухах може бути одно- або двостороннім.

За статистикою близько 85% пацієнтів із втратами слухової функції в межах 250-8000 Гц страждають цим симптомом. При цьому він не є обов’язковим, хоча й може проявитися з часом. Наприклад, якщо в молодому віці близько 5% усього населення планети чують шум у вухах, то у старості ця цифра збільшується до 20%.

Причини тиннитусу

Даний симптом може вказувати на різні захворювання та інші явища:

 • Сірчані пробки
 • Патології органів слуху
 • Отосклероз
 • Пухлини слухового нерва, середнього вуха, голови таі шиї
 • Вікові зміни
 • Захворювання ендокринної системи
 • Гіпертонія
 • Травми вуха й голови
 • Проблеми з нирками
 • Порушення мозкового кровообігу
 • Знижений рівень серотоніну
 • Патології скронево-нижньощелепного суглоба
 • Систематичний вплив шумового забруднення
 • Акустичні травми

Найбільш поширена причина, через яку з’являється постійний тиннитус – порушення слуху. На другому місці – серцево-судинні захворювання, патології нервової та ендокринної системи. Все у людському організмі взаємопов’язане, й найменший збій може сигналізувати про себе «шумовими перешкодами» у вухах. Тому їх не можна ігнорувати. Наприклад, при порушенні кровообігу мозку не вистачає поживних речовин, внаслідок чого виникає різкий тиннитус та запаморочення. Але якщо проблему не усунути, наслідки будуть більш серйозними – інсульти, гіпертонічні кризи тощо.

Нерідко пульсуючий тиннитус з’являється при остеохондрозі. Це відбувається тому, що шийні хребці здавлюють артерію, й порушується кровообіг. Також часом це явище може бути викликано побічними ефектами від прийому різних ліків.

Класифікація тиннитус

У сучасній медицині використовується класифікація академіка Солдатова, що виділяє 4 стадії:

 1. легкий шум у вухах, що не впливає на працездатність, до нього легко адаптуватися
 2. виражений тиннитус, що посилюється в нічний час
 3. сильний тиннитус на постійній основі, який заважає сну та працездатності
 4. нестерпний нав’язливий шум, який заважає нормальному життю

Крім цього дзвін у вухах класифікують за вторинною симптоматикою. Він буває компенсований, що не впливає на якість життя й не супроводжується додатковими симптомами. Також зустрічається декомпенсований шум у вухах, що провокує безсоння, дратівливість, втрату концентрації уваги, тривожність, депресію.

Яким би не був тиннитус, це в кожному випадку тривожний симптом, на який слід звернути увагу та пройти обстеження. Адже він може прогресувати, як і захворювання. Були випадки, коли через сильний нав’язливий дзвін у вухах пацієнти здійснювали суїцид, не в силах більше терпіти ці муки.

Проверка слуха Беттертон фото

Як лікувати шум у вухах?

Перший крок, який потрібно зробити, помітивши в себе цей симптом – перевірка слуху. Комплексна діагностика з використанням сучасного обладнання допоможе виявити джерело проблеми. За його підсумками призначається лікування. Наприклад, якщо шум у вухах викликаний судинними захворюваннями, призначаються препарати, що покращують кровообіг.

Однак у більшості випадків, якщо проявляється тиннитус, причини його криються в патологіях зовнішнього, середнього або внутрішнього вуха. І тут оптимальним рішенням буде підібрати слуховий апарат. Він підсилює звуки, які виходять від зовнішніх джерел, внаслідок чого активізується слухова функція нервової системи. В результаті рівень сприйняття шуму знижується, й пацієнт краще чує мову та інші важливі звуки без «перешкод».

Досвідчені фахівці нашого центру «Беттертон» знають, як лікувати дзвін у вухах. Вони підберуть одне з оптимальних слухових рішень:

 • Бінауральне слухопротезування
 • Широкосмугові сучасні слухові апарати з опцією управління шумозаглушенням
 • Слухові апарати нового покоління, спроектовані для боротьби з тиннитусом – переводять його в фоновий режим, внаслідок чого пацієнт перестає розпізнавати шуми

Якщо ви чуєте тиннитус, що робити? Головне – не ігнорувати проблему, не закривати на неї очі. Чим раніше ви звернетеся за кваліфікованою допомогою, тим успішніше зможете позбутися нав’язливого явища, а також уникнути більш серйозних наслідків. Щоб отримати детальну консультацію, зверніться в одну з філій нашого центру в Києві, Білій Церкві, Львові, Кременчуці або Кривому Розі.

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *