Розлад почуття рівноваги

діагностика слузу

Розлад почуття рівноваги

Записатись на прийом

Записатися

Записатися на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Почуття рівноваги – це здатність тіла утримувати певну позу у просторі, координувати свої рухи. Ця опція нашого організму здається простою та невід’ємною. Насправді, для неї потрібна злагоджена робота кількох органів та систем. За рівновагу відповідають очі, головний та спинний мозок, вестибулярний апарат, нервові волокна й опорно-руховий апарат.

  Коли в людини трапляється розлад почуття рівноваги – це досить тривожна ознака. Він говорить про наявність серйозних захворювань, які потребують професійного лікування.

  Види розладів рівноваги

  Розлад рівноваги може бути статичним та динамічним. Перший проявляється навіть у спокійному стані. Другий проявляється, коли людина перебуває у вертикальному положенні та пов’язаний з різними змінами стану тіла – ходьбою, їздою у транспорті, заняттями спортом тощо.

  За походженням втрата рівноваги може бути:

  • Вестибулярною – пов’язана з проблемами вестибулярного апарату
  • Мозочковою – проявляється при пошкодженнях мозочка
  • Корковою – виникає, коли пошкоджуються або атрофуються центри мозкової кори, що відповідають за рівновагу
  • Сенситивною – викликана травмами нервових структур, м’язових волокон опорно-рухового апарату
  • Психогенною – виникає від стресів, втоми, підвищеної тривоги

  Причини розладів рівноваги

  Найчастіше розлади рівноваги мають вестибулярну природу. В усьому винний слабкий вестибулярний апарат, який не може витримати навантаження, як на нього спричиняють. Однак зустрічаються й інші причини.

  Проблеми з вестибулярним апаратом

  Коли в людини часто виникають запаморочення та втрата рівноваги, в усьому винне внутрішнє вухо. Саме там знаходиться вестибулярний нерв, що відповідає за координацію рухів. Коли він запалюється, то не може нормально виконувати свої функції, й виникають проблеми з рівновагою. Основні патології, при яких це відбувається:

  • Внутрішній отит запалення внутрішнього вуха, яке найчастіше розвивається як ускладнення середнього або зовнішнього отиту. Має інфекційну природу. При цьому в людини порушується координація, відчувається біль у вусі, а також повна або часткова втрата слуху.
  • Хвороба Меньєра – захворювання, при якому в лабіринті внутрішнього вуха збільшується кількість рідини. Через це в ньому підвищується тиск, порушується робота вестибулярної системи. Людину мучать напади, під час яких проявляється нудота, потемніння в очах та втрата рівноваги, почуття обертання предметів.
  • Перилімфатична фістула – між середнім та внутрішнім вухом утворюється патологічний шлях у мембрані. Це відбувається внаслідок гнійних процесів, механічних та баротравм. Характерним симптомом є запаморочення.
  • Порушений кровообіг у внутрішньому вусі – викликає помітні проблеми з рівновагою.
  • Пухлини слухового нерву та інших структур слухової системи – часто провокують розлади почуття рівноваги.

  Також досить поширеною причиною вестибулярних розладів є заколисування. Це природна реакція організму на підвищене навантаження вестибулярного апарату. Виявляється при сильній трясці під час їзди в транспорті, катання на атракціонах, авіаперельотах. До речі, в літаку вестибулярний апарат часто «барахлить» – оскільки до навантаження на нього додається почуття страху. Ефект заколисування посилюється, якщо людина знаходиться в задушливому приміщенні.

  Інші причини

  Коли настає запаморочення та втрата рівноваги, причини можуть бути наступними:

  • Інсульти та порушення мозкового кровообігу
  • Пухлини в різних частинах головного мозку
  • Черепно-мозкові травми
  • Інфекційні ураження ЦНС
  • Системні захворювання – гіпертонія, розсіяний склероз, гіпотиреоз
  • Зловживання алкоголем та іншими психотропними речовинами

  діагностика слуху у дітей

  Що робити при розладі відчуття рівноваги?

  Коли людина часто втрачає рівновагу, їй потрібна консультація отоларинголога-вестибулолога. Він проведе необхідні тести, з’ясує причини розладу та призначить лікування. Під час самого нападу потрібно якнайшвидше прийняти горизонтальне положення та дотримуватися спокою. Якщо крім втрати рівноваги проявляється блювота, підвищений тиск, оніміння частин тіла, краще викликати швидку допомогу.

  Чого не можна робити при втраті рівноваги?

  Не варто ігнорувати цей тривожний симптом, особливо якщо він часто повторюється. Якщо вчасно звернути увагу на нього, то можна швидко позбутися втрати рівноваги та запаморочення. Також не потрібно намагатися «зміцнити» вестибулярний апарат, катаючись на атракціонах – так ви виснажуєте його ще більше.

  Особливості лікування розладів почуття рівноваги в «Беттертон»

  Якщо в вас погане почуття рівноваги, вам допоможуть у нашому ЛОР-центрі. Досвідчені лікарі з’ясують, чим викликаний розлад та вилікують його причину. Ми застосовуємо сучасне обладнання для діагностики й комплексний підхід до терапії.

  Можливі ускладнення

  Якщо вчасно не вилікувати хвороби, при яких проявляється втрата рівноваги та запаморочення, можливі незворотні порушення слуху, інсульти, дегенерація мозочка й інші розлади центральної нервової системи. Також через слабку координацію людина може падати й отримувати важкі травми. Тому потрібно почати лікування якомога раніше.

  Профілактика

  Щоб не зіткнутися з цим неприємним симптомом, потрібно берегти голову й вуха від травм та переохолоджень, вчасно лікувати ЛОР-хвороби, захищатися від інфекцій у періоди спалахів, вести здоровий спосіб життя. Також допоможе спеціальна гімнастика, яка зміцнює вестибулярний апарат.

  Не намагайтеся самостійно займатися лікуванням своїх діток! Зверніться до дитячих лікарів отоларингологів  в Центри слуху «Беттертон» у Києві!

  Записатись на прийом до лікаря:

   Або скористайтеся нашими чат-ботами

   viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

   Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

   Поділіться цією публікацією

   Залишити відповідь

   Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *