Сара Неф. Повість про незвичайну жінку.

Сара Неф. Повість про незвичайну жінку.

Сара Неф втратила слух з народження через кисневу недостатність. Її втрата слуху становить 100-120 Дб. За допомогою слухових апаратів, які вона носить з раннього дитинства, вона може сприймати окремі гучні звуки. Але чути усне мовлення вона не здатна.

Перед батьками дівчинки постала низка найважчих питань. Як познайомити її з навколишнім світом, якщо для цього не можна використовувати найважливіший засіб – усне мовлення? Як розвиваються глухі діти? Як краще виховувати глуху дитину? Чи зможе вона коли небудь зайняти місце в суспільстві, або їй загрожує повна ізоляція? Чи зможе вона розуміти інших і бути зрозумілою?

Батьки вирішили зробити все можливе для того, щоб їх дочка згодом не перебувала в залежності від інших. За допомогою усно-мовного виховання вони вирішили подарувати їй життєву свободу, яка має на увазі самовизначення, самоздійснення і автономію. Сьогодні Сара Неф гідно може оцінити той факт, що вона отримала повністю інтеграційне виховання, а не була ізольована в школі для поганочуючих. Вона вважає, що їй піднесли найбільший дар, який батьки тільки можуть зробити своїй дитині.

Вчитися в школі для чуючих було нелегко. Заважало нерозуміння оточуючих. Сталося так, що однокласники відмовляли глухий дівчинці в поясненнях, які були їй вкрай необхідні, а вчителі не хотіли цього помічати. Були й такі “педагоги”, які в грубій формі відмовляли учениці, яка просила допомоги. Її підтримували лише деякі вчителі. Незважаючи на це, Сара Неф вчилася блискуче.

Сара неефОсь лише один приклад: за місяць до випускних іспитів був призначений додатковий іспит, але їй ніхто про це не сказав. Вона дізналася про нього за чотири дні до здачі, і то випадково. Незважаючи на це, їй не вистачило всього чверті балу, щоб отримати відмінну оцінку. Мимоволі задумаєшся, що було б, якби вона перебувала в рівних умовах зі своїми чуюючими однокласниками. Хоча Сара Неф вважає, що корекційна школа в будь-якому випадку була б для неї абсолютно не відповідним варіантом, вона все ж шкодує про те, що їй не довелося вчитися у нормальній школі, без забобонів …

У спілкуванні з оточуючими Сара Неф користується виключно усною мовою, з тією різницею, що сприймає її НЕ через слух, а читає по губах. Мовою жестів вона не володіє. Незважаючи на втрату слуху, її мова нічим не відрізняється від мови інших людей. Щоб піднятися на цей рівень, їй довелося пройти важкий шлях. Адже ті, діти, які чують  вчитися говорити граючи.

Оволодіння мовою для них такий же інстинктивний процес, як дихання, їм навіть не потрібно цього хотіти. На відміну від них їй доводилося засвоювати кожне слово у всьому різноманітті його значення. І шлях до виразної вимови для неї був яким завгодно, але тільки не самим собою зрозумілим. Вона роками працювала над собою, за допомогою матері удосконалюючи вимову. Навіть сьогодні вона продовжує старанно працювати над своєю промовою, для чого час від часу бере уроки постановки голосу.

Неймовірно, але факт – ці титанічні зусилля Сара Неф з доброї волі повторила ще чотири рази. Крім рідної мови вона вивчила чотири іноземні. Звідки взялася ця любов до мов, які вона навіть чути не може?

Людвіг фон Вітгенштейн сказав:” Межі моєї мови – це межі мого світу “. Це я можу з упевненістю підтвердити. Кожна мова – це відкриті двері, які ведуть нас до поліпшеного розуміння життя і до культурного багатства. За допомогою іноземних мов краще пізнаєш рідну мову. Для мене особливий інтерес викликає порівняння віршів на різних мовах. З тих пір, як я навчилася читати в три роки, я читаю багато і охоче. Мою спрагу читання втамовує все, на чому є букви “.

Крім читання у Сари Неф є й інша сильніша пристрасть. Ви тільки вдумайтеся в ці слова: глуха дівчина зуміла стати професійною балериною! Коли їй було два роки, батьки повели її на балет “Спляча красуня”. Ця подія визначило її подальшу долю. З першого погляду дівчина закохалася в казковий блискучий світ балету. Це чудо настільки зачарувало її, що вона почала танцювати в фойє, перечікуючи нудний антракт. З театру її вдалося забрати з великими труднощами. Удома вона довго плакала і весь час намагалася відтворити кілька танцювальних па. Тому мати відвела її в групу ритміки при балетній школі “Телос”, де вона займалася до 13 років і звідки вийшла на професійну сцену.

Очевидно, як і в випадку з мовами, труднощі не зупиняли, а тільки привертали цю незвичайну дівчину. Чим ще можна пояснити те, що вона в доповнення до балету навчилася грати на піаніно і на флейті.

Як же можна займатися музикою, не чуючи її? На це відповіла сама Сара Неф.

Сара НефГлухота зовсім не означає, що людина не може чути, тобто сприймати музику. Це всього лише означає, що у неї щось не в порядку з вухами. Навіть повністю глуха людина може чути звуки, тобто сприймати їх у вигляді коливань. Я відчуваю все, я використовую все своє тіло для сприйняття музики. Низькі тони я відчуваю в ногах і животі, високі я відчуваю обличчям і шкірою. Я – немов чутлива радарна станція, яка сприймає всі звуки і зберігає їх у “внутрішньому радіо”, яке я програю в собі. Я чую навіть кістками і, звичайно ж очима.

Для того щоб зрозуміти, як глухота поєднується з музикою, спочатку потрібно зрозуміти, що таке слух. в принципі слух – це особлива форма відчуття. Звуки – це просто повітряні вібрації, які сприймає вухо і перетворює в електричні сигнали, що інтерпретуються в мозку. Але, крім слуху, те ж саме робить і дотик. Наприклад, коли повз проїжджає вантажівка, людина і відчуває, і чує вібрацію. При дуже низькій частоті вухо вже не здатне сприймати вібрації, і обробкою цих сигналів починає займатися дотик. Чомусь ми розрізняємо такі поняття, як “чути звук” і “відчувати вібрацію”, хоча по суті це одне і те ж. Цікаво, що в романських мовах цієї різниці не існує. Італійське дієслово sentire і французький sentir означають “слухати”, а в поворотній формі – “відчувати”.

Комплексна структура під назвою “вухо” збирає інформацію і надає її в мовній формі. Однак будучи надзвичайно складною структурою, вухо не обмежується одним лише органом слуху в звичному для нас розумінні. Його область дії значно більше, ніж прийнято вважати. Навіть якщо Ви додавши до внутрішнього вуха слуховий нерв з усіма його ядрами, висхідними і спадними гілками, ви все ще не вийдете на той рівень, на якому, на мою думку, розташовується вухо. Завдяки своїй комплексній функції воно піднімається на рівень центральної нервової системи.

Ця функція – слухання. У широкому сенсі цього слова слухання включає в себе всі елементи, які потрібні для забезпечення всебічної комунікації з навколишнім світом. До нервової системі, крім слуху, відносяться рецептори зору і дотику. Ми бачимо речі, які знаходяться в русі і породжують коливання. Наприклад, коли ви дивитеся на листя дерев, що колишуться, мозок автоматично породжує відчуття відповідного звуку. Процеси, які виникають при слуханні звуків, дуже складні і протікають несвідомо. Ті люди, що чують збирають їх результати воєдино і називають отриманий ефект “слухом”. Нечуючі люди отримують інший кінцевий ефект, так як вони сприймають музику по своєму. Для них “слух” перетворюється в “слухання”. “Слух” передбачає наявність справного почуття слуху, в той час як “слухання” вважає за краще обходитися тим, що йому може запропонувати вухо. Таким чином, здатність до слухання простягається значно ширше, ніж просто слух. Вона веде до найгострішого і найточнішого сприйняття всього, що нас оточує. Будь-якому вуху, будь воно глухе чи ні, яке прислухається до цих внутрішніх коливань, відкриваються звуки, музика і “послання”, що містяться в них.

Хоча Сара Неф спочатку мріяла зробити кар’єру як професійна балерина, не так давно вона зрозуміла, що здатна на більше. Кар’єра танцівниці триває недовго, тому що тіло не може вічно виносити надмірні навантаження. А їй потрібно щось надійне. Крім того, вона завжди прагнула зрівноважити розумову і фізичну діяльність. Ось чому зараз вона вивчає психологію в університеті. А танці назавжди залишаться її найулюбленішим хобі.

З не меншим ентузіазмом Сара Неф займається громадською роботою. Вона разом зі своїми поганочуючими друзями заснувала LKHD – “Суспільство поганочуючих людей, що використовують усно-мовну комунікацію”. Ця німецька громадська організація займається підтримкою раннього виявлення втрат слуху шляхом слухового скринінгу новонароджених, раннього слухопротезування дітей і, не в останню чергу, питаннями усно-мовного виховання. Адже саме воно створює поганочуючій дитині найкращі умови та забезпечує їй такий же слуховий і мовленнєвий розвиток, як і у нормально чуючої дитини. Суспільство LKHD має стати своєрідною Меккою для погано чуючих людей, що використовують усно-мовну комунікацію, де вони зможуть обмінюватися досвідом, а також для їх батьків та друзів. До недавнього часу Сара Неф була членом президії LKHD очолювала сектор роботи з громадськістю.

Зараз вона зайнята тим, що пише свою біографію.

До книги має увійти все те, що не увійшло в годинний документальний фільм “У ритмі тиші”. Сара Неф вважає, що цей фільм несе дуже важливе послання поганочуючим людям. І найкращим епілогом до розповіді про неї стануть її власні слова, присвячені цьому фільму.

Сара Неф автобиография“Для того, щоб переступити відведені тобі кордони, потрібно багато мужності. Я ніколи не вписувалася ні в одну з комірок існуючої суспільної системи. У мені немає нічого “типового” для глухої людини. Це зовсім не означає, що я намагаюся як то затушувати свою обмеженість. Я просто завжди слідувала своїм власним інтересам і ставила перед собою важкі завдання. Той факт, що ускладнення при пологах і лікарські помилки відняли у мене слух – найважливіше з людських почуттів, ні в якій мірі не завадило мені йти своїм шляхом. Всім нам знову і знову доводиться вирішувати, де проходять наші кордони. При наявності глухоти прийняти таке рішення дуже складно. Але я ніколи не збиралася передчасно капітулювати тільки через те, що я не можу чути. Разом з тим, я  хотіла і за всяку ціну вирватися за межі відведених мені кордонів. Мені б хотілося побажати, щоб і інші люди в повній мірі використали свої можливості. Зрештою, мій шлях – всього лише один з багатьох. Я сподіваюся, що цей фільм вдихне свіжий вітер в рух поганочуючих. Він підбадьорить батьків поганочуючих дітей і покаже, як багато дверей відкриває глухим людям усно-мовне виховання. Без нього ці двері були б перед ними закриті”.

 

Запишіться на БЕЗКОШТОВНУ * експрес-діагностику слуху в одному з наших Центрів прямо зараз

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  * Умови безкоштовної акції по експрес-діагностиці слуху діють після:
  • заповнення і відправки форми запису на сайті;
  • підтвердження запису Адміністратором Центру по телефону.

   

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *