Функції слуху

Функції слуху

Ми навіть не замислюємося про те, наскільки важливу роль в нашому житті відіграє слух. І лише ті люди, у яких він починає падати, розуміють, як ця проблема обмежує життя. Вона виходить далеко за фізіологічну площину. Розлади слуху – це помітне зниження якості життя і поступова ізоляція від соціуму. Розглянемо основні функції, які виконує в житті людини слух.

Навігація по сторінці:

Інформаційна функція

Саме за допомогою слуху ми дізнаємося про те, що змінилося в навколишньому середовищі. Він безперервно сканує її в фоновому режимі, причому відбувається цей процес несвідомо, навіть уві сні. Якщо ж слух порушений, людина залишається без важливої ​​для нього інформації. Він не чує, як відчиняються двері, наближається перехожий ззаду, шумить автомобіль за спиною і т д.

Через обмеження інформаційної функції слуху пацієнт з приглухуватістю може потрапляти в незручні і неприємні ситуації. Наприклад, перебуваючи на вокзалі, не може зрозуміти промови диспетчера, на яку платформу прибуває його поїзд. Або може пропустити важливу телефонну розмову тому що, не почув дзвінка.

Функція попередження

Здорове людське вухо постійно сканує навколишнє оточення, класифікуючи сигнали на важливі, фонові, попереджувальні. Інтуїтивно ми намагаємося відфільтрувати шуми, відгородитися від них. А коли чуємо важливі звуки, навпаки, фокусуємо на них увагу.

Але у людей з вадами слуху ці функції сильно порушені, в результаті вони можуть сприймати шумові перешкоди яскравіше, ніж корисний сигнал. До того ж у багатьох пропадає здатність до сприйняття так званих «тривожних» звуків: будильник, дверний дзвінок, телефон, гудок автомобіля, грім і т д. В результаті їх безпека знаходиться під загрозою. Вони не можуть швидко зреагувати на попереджувальні сигнали.

Що робить людина, почувши тривожні звуки? Він дистанціюється від їх джерела або приймає інші необхідні заходи для ситуації. Але для слабочуючих недоступна така розкіш. Тому вони можуть випадково потрапити під машину, опинитися в епіцентрі грози, проспати і т д.

Активаційна функція

Не будемо забувати про те, що корі головного мозку необхідна правильна звукова стимуляція. Здорове вухо забезпечує її в повній мірі. Це стимулює пам’ять, мислення, працездатність і творчі задатки. Якщо ж звуки в потрібній кількості не надходять в мозок, починається процес деградації. Не отримуючи звукових подразників, мозок не стимулюється.

Ось чому слабочуючі люди нерідко скаржаться на сильну втомлюваність, погану пам’ять, складність з концентрацією уваги. Це відбувається тому що, вони не отримують необхідної стимуляції. Але проблему можна вирішити, якщо використовувати слуховий апарат.

Орієнтаційна функція

За допомогою слуху ми орієнтуємося в просторі: визначаємо своє становище в ньому, напрямок джерел звуку, віддаленість від них і т д. В нормі  ми навіть не помічаємо цього, думаючи, що все це заслуга зору. І тільки слабочуючі починають розуміти, яку важливу роль в орієнтації на місцевості має слух. Їм доводиться подвійно навантажувати зір для своєї локалізації.

Центр слуха на оболоне фотоКомунікаційна функція

Спілкування – чи не найважливіша можливість, яку дає нам слух. Воно повністю побудовано на можливості чути і відповідати співрозмовнику. Саме тому при спілкуванні слабочуючих і здорової людини можуть виникнути труднощі з розумінням.

При нормальному слуху звуки мови співрозмовника швидко співвідносяться з певними образами в мозку. Цей процес відбувається автоматично, майже на несвідомому рівні. Але при приглухуватості все збивається. Людина може не тільки не розчути співрозмовника, але і довго намагатися зрозуміти сказане. В результаті оточуючим здається що він «підвисає». Його навіть можуть прийняти за розумово відсталого.

Складнощі при спілкуванні підстерігають слабочуючих на кожному кроці. По-перше, він може розчути не все, що сказав співрозмовник. Але постійно перепитувати йому соромно. Тому доводиться додумувати ці «провали» в мові з урахуванням контексту. Але це не завжди виходить правильно, через що виникають незручні ситуації і нерозуміння.

До того ж доводиться прикладати більше зусиль для складання почутого в осмислену мову, формування образів. Через це виникають в розмові «повисають» дивні паузи, які співрозмовникам часто трактуються як ознака недалекого розуму.

Функція соціалізації

По суті вона випливає з комунікаційної. Чим легше дається людині спілкування, тим простіше йому влитися в суспільство. Уміння підтримати невимушену бесіду – гарантія успішної соціалізації. Але як же бути тим, кому це дається складно через поганий слуху? У нього зазвичай виникає чимало проблем:

 • Відсутність інформованості з актуальних тем
 • Складнощі з розпізнаванням мови співрозмовника, особливо швидкої
 • Нетипова артикуляція і дикція, яка вводить навколишніх в сум’яття

Це все відбувається тому, що слабочуючий живе в світі перекручених звуків, і його картина світу відрізняється від загальноприйнятої. Це створює бар’єр між ним і соціумом. Людям теж доводиться прикладати зусилля, щоб донести до людини з приглухуватістю потрібну інформацію. У підсумку вони втомлюються від цього і починають уникати спілкування з ним. Ізолюється і сам слабочуючий – через відчай і постійний сором за свою недугу.

Емоційна функція

Слух здатний викликати у нас сильні емоції. Щоб краще усвідомити це, варто згадати, як ми реагуємо на улюблену музику – душа ніби танцює в повітрі. Емоційне забарвлення має і мова наших співрозмовників. Маючи здоровий слух, ми за тембром їхніх голосів, інтонацією здогадуємося про їхні почуття. Слабочуючий сприймає це спотворено, тому не може в потрібній мірі проявити емпатію до співрозмовника.

Якщо людина глуха від народження, у нього часто великі проблеми з емоціями. Йому доводиться активніше задіювати інші органи чуття, щоб відчувати настрій оточуючих. Не менш складно доводиться тим, хто різко втрачає слух. Втрачаючи те, що здавалося незмінною складовою життя, вони відчувають шок і безпорадність.

Як втрата слуху впливає на людину?

Різко розвинений розлад слуху буквально вибиває грунт з-під ніг. Людина втрачає впевненість в собі, вона вважає, ніби її викинуло за борт життя. Особливо це стосується літніх пацієнтів, які сприймають цю проблему як підтвердження старості і дряблості. Що стосується молодих, то для них це не менший стрес. Багато хто вважає, що втрата слуху – це перешкода для всіх їх життєвих планів і реалізації амбіцій.

Людині з поганим слухом доводиться прикладати більше зусиль, щоб розуміти цей світ. Але оточуючі цього не помічають, адже глухота, на відміну від сліпоти, нікому не помітна. Тому навколишні можуть вважати слабочуючих дивними або навіть дурними – просто через сповільнені реакції на слова.

Для людей з вадами слуху соціальні конфлікти стають чимось в порядку речей. Вони можуть злитися на оточуючих через їх упереджене ставлення до себе. На роботі виникають постійні недомовки з співробітниками. Слабочуючим здається, що їх постійно засуджують  за спиною. Все це підвищує рівень напруженості в колективі і призводить до конфліктів.

При цьому людина з поганим слухом постійно відчуває душевні муки. Вона стурбована своєю обмеженістю в спілкуванні, вважає себе збитковою. На цьому тлі розвивається депресія і інші психічні розлади. У деяких випадках це навіть закінчується самогубством.

Крім зниження якості життя, у людей з приглухуватістю загострюються проблеми зі здоров’ям. Вони часто страждають від порушень серцево-судинної і нервової системи, безсоння, метеозалежності, мігрені. Основною причиною цього є постійний стрес, у якому живе слабочуючий.

Як допомогти людям з приглухуватістю?

Підсумувавши, можна сказати, що погано чуючі страждають не тільки від неможливості що-небудь почути. Вони відчувають проблеми в соціальному житті, не можуть реалізуватися в роботі, піддають себе зайвій небезпеці. Але всіх цих ситуацій можна уникнути, якщо грамотно провести реабілітацію слуху.

На щастя, всі функції, які ми втрачаємо при збоях роботи слухової системи, можна компенсувати. Робиться це за допомогою слухових апаратів. Моделі нового покоління комфортні в носінні і підлаштовуються під образ життя своїх користувачів. Підібрати їх можна в центрі «Беттертон». Щоб перевірити свій слух і вибрати відповідний прилад для його корекції, запишіться на консультацію прямо зараз!

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *