Шум може зашкодити не тільки Ваш слух

Лечение тиннитуса фото

Шум може зашкодити не тільки Ваш слух

Жіночий крик. Виск гальм. Плач дитини. Електродриль. Шкрябання нігтів по дошці. Всі ці звуки очолюють список – Топ 10. Список 10 найбільш неприємних звуків за результатами дослідження, опублікованого в журналі Neuroscience. Щоб не мучити Вас всім списком, ми обмежили його, вибравши свою особисту п’ятірку. Саме тільки читання списку змусило нас скулитися. Просто хочеться закрити вуха. Виявляється, ми не самотні.

Навігація по сторінці:

Нове дослідження пояснює, чому у нас виникають негативні емоційні реакції на звуки, які ми сприймаємо як шум. Дослідження показало, що шум дійсно викликає більше, ніж просто роздратування. Шум шкідливий не тільки для Ваших вух, а й для Вашого загального стану здоров’я.

«Вважається, що шум створює фізичний і психологічний стрес для організму », – говорить Елізабет Мастерсон, доктор філософії, епідеміолог у Національному інституті CDC з охорони праці та здоров’я (NIOSH). «Коли у вас хронічний стрес, він викликає хронічну стресову реакцію, яка може сприяти підвищенню артеріального тиску і холестерину».

Вплив шуму може підвищити кров’яний тиск, викликати головні болі, дратівливість і втому. Неприємні звуки, змушують Вас відчувати себе роздратованими і схвильованими, можуть підвищити Ваш кров’яний тиск і навіть порушити ритм серця, при цьому негативно позначаються на Вашому загальному стані здоров’я і благополуччя.

І це не тільки гучність звуку

потеря слуха из-за шумаПопередні дослідження показали, що гучні звуки більш настирливі, ніж тихі. Але нове дослідження робить ще один крок вперед, показуючи, що крім гучності, тип звуку також є важливим фактором. Слухачі в дослідженні оцінили високочастотні звуки (від 2000 до 5000 Гц) як найнеприємніші. Дослідники вважають, що мигдалина – частина нашого мозку, яка регулює емоції – захоплює частину нашого мозку, що відповідає за слух, коли ми чуємо шум.

Це відкриття допомогло пояснити, чому у нас виникає негативна реакція на неприємні звуки, які ми сприймаємо як шум. Вчені сподіваються, що додаткові дослідження взаємодії мигдалини і слуховоъ кори приведуть до кращого розуміння проблеми тиннитусу (шуму у вухах) і гиперакузии – розладів, пов’язаних з чутливістю до звуків, які часто супроводжують втрату слуху.

Що для одного сміття – для іншого скарб

Коли справа доходить до шуму, стара приказка «сміття для однієї людини – скарб для іншого», безумовно, може бути застосована. Ми всі можемо погодитися з тим, що шум небажаний і неприємний. Але ми не можемо зійтися на єдиній думці, які саме звуки є шумом. Звуки, які для вух одного слухача звучать як музика, можуть звучати як скрип нігтями по дошці для іншого.

Звуки, які слухачі класифікують як шум, сильно розрізняються. Це пояснює різницю між музичними смаками підлітка і його батьків. Наприклад, батьки не можуть зрозуміти, чому їх син працював все літо, щоб заробити грошей на квитки на концерт Metallica.

А якщо серйозно, наш мозок постійно зайнятий обробкою звуку навколо нас. Наш мозок навіть усвідомлює небажаний шум під час сну.

Наш мозок розрізняє звуки на ті, які ми хочемо чути і шум. Звуки, які засновані на наших особистих музичних уподобаннях. У той час як деякі з нас люблять слухати заспокійливий білий шум або вентилятор, щоб заснути, для інших такі ж звуки звучать дратівливо.

Як шуми впливають на наш організм

Звуки, які наш мозок сприймає як шум, підвищують дратівливість і неспокій. Підвищений рівень збудження збільшує рівень гормону стресу кортизолу в організмі. Кортизол підвищує кров’яний тиск і рівень цукру в крові, знижуючи здатність організму боротися з хворобами. Підвищений стрес збільшує ризик серцево-судинних захворювань. Також гучні звуки можуть навіть призвести до порушення серцебиття. Медичне назва цього порушення – миготлива аритмія. Це науковий факт, що гучні звуки впливають не тільки на наш настрій, але і на нашу імунну систему.

Так, що ж Ви можете зробити?

Немає ніякої можливості уникнути шуму. Він присутній скрізь в нашому повсякденному житті, особливо на роботі. Одне дослідження показало, що співробітники, що працюють в галасливій обстановці, гірше проходять тести на розумову активність і повідомляють про підвищений рівень втоми, ніж їх колеги, які працюють з низьким рівнем шуму.

Зниження продуктивності пов’язано з додатковим навантаженням на наш мозок. Якщо Ви працюєте в галасливій обстановці, Ваш мозок працює активніше і докладає більше зусиль, щоб відфільтрувати гучний шум, щоб Ви могли зосередитися на роботі і, відповідно, залишається менше енергії для інших функцій, які виконує мозок.

З втратою слуху це ще складніше. Пошкодження слухового нерва знижує здатність мозку відокремлювати мову від шуму, тому для людини з втратою слуху розуміти мову в фоновому шумі стає дуже складно. Сучасні слухові апарати використовують складні алгоритми для розпізнавання мови в шумі, полегшуючи її розуміння для тих, хто носить слухові апарати.

Ви не можете уникнути шуму, але Ви можете звести до мінімуму його наслідки

Хоча Ви не можете повністю уникнути шуму, Ви можете відзначати, що звуки навколо вас змушують вас відчувати, як Ваш організм на них реагує. Якщо Ви виявите, що певні звуки заважають Вам, спробуйте внести прості зміни. Наприклад, на роботі розгорніть стілець так, щоб Ви не знаходилися віч-на-віч з колегою, яка молотить кавові зерна за столом перед тим, як зварити свою 59- ю чашку кави. Або ж за допомогою затичок для вух. Індивідуальні беруші — виготовлені за зліпком Вашого слухового проходу – щільно прилягають до вуха, забезпечуючи захист Ваших вух, а також захист Вашого загального стану здоров’я і гарного самопочуття. Якщо у Вас втрата слуху вкрай важливо пройти реабілітацію за допомогою слухових апаратів. Слухові апарати автоматично підлаштовуються під навколишнє середовище в якому Ви перебуваєте (в наносекундах), використовуючи складні алгоритми, і розпізнають мову в навіть найбільш гучних місцях.

Відзначаючи, як Ваш організм реагує на різні звуки, внесіть відповідні зміни у Ваше життя. Прості зміни можуть значно поліпшити Ваш настрій і загальний стан здоров’я.

Якщо Вас турбує рівень навколишнього Вас шуму, скачайте додаток Starkey’s SoundCheck за допомогою якого, Ви зможете вимірювати рівні децибел в будь-якому навколишньому середовищі. Небезпечним рівнем шуму для нашого слуху вважається від 85 дБ і вище, але може бути і таке, що Вас буде турбувати і більш тихий шум. Це індивідуально. Носіння засобів захисту слуху може зменшити і запобігти негативному впливу шуму на Ваш загальний стан здоров’я.

Джерела:

Запишіться на БЕЗКОШТОВНУ * експрес-діагностику слуху в одному з наших Центрів прямо зараз

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  * Умови безкоштовної акції по експрес-діагностиці слуху діють після:
  • заповнення і відправки форми запису на сайті;
  • підтвердження запису Адміністратором Центру по телефону.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *