Любиш стрільбу? Дізнайся, як захистити свій слух!

Любиш стрільбу? Дізнайся, як захистити свій слух!

Тим, хто захоплений стрільбою, а також, для кого це частина професії, доводиться піддавати свою слухову систему серйозним випробуванням. Тому варто подумати, як знизити звуковий вплив на вуха. Для цього існує спеціальний захист слуху при стрільбі.

Навігація по сторінці:

Слух і його захист

Робота з вогнепальною зброєю незмінно пов’язана з гучними звуками. В процесі пострілу утворюється звукова хвиля, що чинить тиск на барабанну перетинку, яка вимірюється в децибелах. Людський больовий поріг становить 120 дБ, а середня потужність звуку від вогнепальної зброї – близько 140-170 дБ. Особливо це стосується рушниць, автоматів та іншої великої збройової техніки. І навіть невеликі екземпляри з навантаженням 85 дБ небезпечні при тривалому використанні.

строение уха фотоСаме тому потрібен надійний захист органів слуху. Коли людина постійно використовує зброю в своїй роботі або хобі, це запускає незворотні процеси зміни слуху. Гинуть волоскові клітини внутрішнього вуха, і розвивається приглухуватість. Це відбувається непомітно, під впливом постійної акустичної травми. Саме тому мисливцям, професійним стрільцям, працівникам тирів рекомендован професійний захист органів слуху при стрільбі, а також регулярно перевіряти свій слух.

Люди давно звикли до захисних стрілецьких окулярів, які допомагають уникнути травми ока. Необхідність їх використання ні у кого не викликає сумнівів. А ось засоби захисту слуху при стрільбі поки не настільки поширені, на жаль.

Сучасні засоби захисту

Існують спеціальні протишумні аксесуари, які допомагають знизити вплив звуків при стрільбі:

 • Беруші
 • Навушники:
  • Активної дії
  • Пасивні

Застосування навушників і берушей під час роботи з вогнепальною зброєю допоможе знизити ризик розвитку приглухуватості.  Як не допустити приглухуватості, читайте в нашій статті – Чи можна попередити туговухість або, які заходи вжити, щоб не оглухнути.

Індивідуальні беруші

Ці аксесуари є вкладишами, які встановлюють у вушний прохід, і таким чином забезпечується захист слуху при стрільбі. Вони пригнічують рівень звуку приблизно на 20-40 дБ, залежно від моделі. Як правило, беруші для стрільби виготовляють із пластику, також можна зустріти моделі з полімерної глини, силікону, поліуретанового пінопласту.

Беруші для стрільби – переваги і недоліки

До безумовних плюсів цих аксесуарів відносяться їх цінова доступність і простота використання. Також гідністю можна назвати щільність посадки – вкладиші міцно «сидять» в вушному каналі, забезпечуючи його механічне блокування. Завдяки компактним розмірам, їх без проблем можна брати з собою в тир, на полювання, полігон і в інші місця. Сучасні беруші виготовляють з гіпоалергенних матеріалів, тому вони не завдають дискомфорту. До того ж вони представлені в широкому асортименті моделей. Більш детально про – Виготовлення індивідуальних берушей.

З недоліків можна назвати індивідуальність використання. Не можна нікому давати свої вкладиші, оскільки вони знаходяться в тісному контакті зі шкірою, піддаються впливу вушної сірки. Ще один мінус полягає в тому, що цей захист слуху деяким чином знижує безпеку самого стрільця. Крім зниження шуму пострілу, вона блокує і інші звуки. Тому людина не чує попереджувальні сигнали, крики товаришів, наближення звіра на полюванні.

Види стрілецьких берушей

Сьогодні беруші для стрільби пропонуються в наступних варіаціях:

Пасивні

Повністю перекривають вушний канал, прирікаючи користувача на вимушену глухоту під час стрілянини, є найбільш не дорогими і простими по конструкції

Напівактивні

Оснащені спеціальною заглушкою, яка в перервах між пострілами відкривається

Активні

Найбільш просунуті моделі, що мають мікрофони і крихітні динаміки, ця електронна «начинка» пригнічує звуки пострілів

Чи варто купувати беруші для стрільби?

Ці захисні аксесуари – ідеальний варіант для аматорського рівня. Вони підійдуть людям, які стріляють не особливо часто, і це для них є захопленням. Їх добре використовувати, наприклад, в тирі або під час полювання на НЕ хижих звірів. Але тим, хто пов’язаний зі стріляниною професійно (військовослужбовцям, стрілецькою інструкторам і т д), буде потрібен більш надійний захист органів слуху при стрільбі.

Проблема в тому, що поблизу потужних джерел звуку навантаження виявляється не тільки на вуха, а й на тонкі скроневі черепні кістки. Тобто, одного захисту барабанних перетинок за допомогою блокування слухового каналу мало – звук досягає внутрішнього вуха по кістковій провідності. Тут потрібно захищати і привушний простір, з чим непогано справляються навушники, які мають амбушюри.

Спеціальні навушники

Такий захист слуху надівається на голову і знаходиться з зовнішньої сторони вуха, на відміну від берушей. Серед цих аксесуарів теж розрізняють пасивні та активні засоби захисту, що відрізняються між собою по функціональності.

Активні навушники

наушники для стрелков

Мають більш складний пристрій, ніж звичайні моделі – в них вмонтовані мікрофони, динаміки з регуляторами гучності, а також шумозаглушуючий гейт. За рахунок цього активні навушники для стрільби відсікають будь-які звуки заданої інтенсивності.

Програма спрацьовує за частку мілісекунди, пригнічуючи гучні і занадто різкі сигнали і автоматично знижуючи гучність динаміків. При зниженні рівня навколишніх звуків вона знову підвищується, і користувач може комфортно спілкуватися, чути різні важливі сигнали. При цьому за рахунок надчутливих мікрофонів підсилює тихі звуки – шарудіння, шепіт і т д. Це дуже зручно для мисливців, що сидять в засідці.

Пасивні навушники

наушники для стрелков

Ці аксесуари просто глушать навколишні звуки, пом’якшуючи гучність пострілів. Всі інші сигнали під час перебування в них теж практично не чутно. Вони відрізняються між собою за рівнем шумозаглушення, конструкції і дизайну. Однак передбачений ними захист слуху не завжди достатній для професійного використання.

Переваги та недоліки навушників

До переваг цих аксесуарів відносять високий захисний ефект, широкий асортимент і розширені функціональні можливості. Наприклад, активні навушники для стрільби часто доповнені системами радіозв’язку та іншими корисними опціями. З мінусів можна назвати лише високу ціну і громіздкі розміри в порівнянні з берушами.

Стандарти захисту слуху

 • Стандарт DIN EN 352  регламентує вимоги до засобів захисту слуху на виробництвах – вкладишів, навушників, касок, костюмам
 • Стандарт NRR (ANSI)  – розроблений в Америці і широко застосовується в європейських країнах, заснований на коефіцієнті зниження шуму
 • ISO 1994 – європейський метод оцінки захисту

Техніка безпеки при стрільбі

 • Використовувати індивідуальні засоби захисту – беруші або навушники, балістичні окуляри, наколінники і налокітники
 • Завжди перевіряти наявність патронів у зброї
 • Не направляти зброю на інших людей
 • Класти палець на курок тільки при пострілі
 • Не розмахувати зброєю
 • Не заступати за лінію
 • Не використовувати несправну зброю

Дотримання правил безпеки і грамотний захист слуху позбавить вас від проблем на стрільбищі. Придбати захисні аксесуари за вигідними цінами можна в центрі «Беттертон». Тут же ви зможете пройти діагностику, якщо підозрюєте, що захоплення стріляниною вже вплинуло на ваш слух.

Запишіться на БЕЗКОШТОВНУ * експрес-діагностику слуху в одному з наших Центрів прямо зараз

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  * Умови безкоштовної акції по експрес-діагностиці слуху діють після:
  • заповнення і відправки форми запису на сайті;
  • підтвердження запису Адміністратором Центру по телефону.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *