Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб — 10:00 до 16:00

Лікування синуситу

Багатьом доводиться визнати на собі, що таке синусит, адже він відноситься до розряду часто діагностованих захворювань в ЛОР-практиці. Синусит – це запалення придаткових пазух носа, що зачіпає слизову оболонку. Хвороба має інфекційну природу і проявляється у вигляді нежиті і утрудненого дихання. Також нерідко у хворих спостерігається загальна симптоматика.

ЛОР услуги в Киеве

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ

 

Причини хвороби

Факторами розвитку хвороби можуть бути:

 • Інфекційне зараження
 • Вроджені або набуті аномалії будови носа – наприклад, викривлення перегородки
 • Поліпи в носі
 • Вплив цвілевих грибків
 • Запущений карієс і інші патології в ротовій порожнині
 • Алергічні реакції
 • Хронічний запальний процес в ЛОР-органах

Причини гострого синуситу

Найчастіше синусит розвивається під впливом патологічних бактерій – вірусів, грибків і змішаної мікрофлори. Зазвичай в організмі людини присутня бактеріальна флора, але не проявляється. Однак якщо створити для неї сприятливе середовище, наприклад, переохолодження, попадання інфекції, бактерії починають активно розмножуватися, провокуючи запалення.

Не менш часто ця хвороба розвивається у вигляді ускладнення при гострому нежиті, грипі, скарлатині, кору. Запалення в верхніх дихальних шляхах провокує застій слизу в синусах, тому людина ніяк не може позбутися від нежиті.

Причини хронічного синуситу

Хронічна форма хвороби розвивається при наявності вроджених або придбаних порушень будови носа. Це може бути викривлена спочатку або внаслідок травми носова перегородка, аденоїди, поліпи і пухлини. Також нерідко хронічний синусит проявляється на тлі алергічних реакцій або неправильного лікування респіраторних хвороб.

Класифікація синуситу

Існує кілька типів класифікації даного захворювання. За формою перебігу захворювання воно буває гострим і хронічним. За локалізацією виділяють кілька типів:

 • Гайморит
 • Фронтит
 • Етмоідіт
 • Пансинусит
 • Сфеноїдит

Також розрізняють види хвороби за походженням (інфекційний, грибковий, бактеріальний, алергічний і т д) і тяжкості перебігу.

Гайморит

Найпоширеніший вид хвороби, при якому уражаються верхньощелепні гайморові пазухи. Супроводжується набряком і запаленням, набуханням епітелію. Через це порушується дихання і природне очищення носових порожнин, слиз стає густим і накопичується в пазухах. Крім цього проявляються загальні симптоми синуситу: мігрені, сльозоточивість, біль в області носа, скронь, скул.

Нерідко гайморит має одонтогенну природу – проявляється на тлі запалень коренів верхніх зубів. Патологічна флора проникає в гайморові пазухи, і запускає процес. Це може статися при утворенні свищів в хворих зубах, або ж після невдалого видалення зуба і попадання в лунку інфекції.

Фронтит

Запальний процес зачіпає слизову оболонку лобного синуса. Це досить важке захворювання, що виявляється головним болем в зоні чола, набряком надбрівних дуг, підвищенням температури і світлобоязні. Також нерідко у хворих спостерігається почервоніння шкіри в області лобових пазух.

Етмоідіт

Уражається слизова оболонка гратчастої кістки, тому у пацієнта болить перенісся і корінь носа, віддаючи в очі. Така форма хвороби дає ускладнення на зір – людині боляче дивитися на світло, постійно сльозяться очі і можуть навіть випинатися через сильні набряклості.

Пансинусит

Захворювання, при якому уражаються всі носові порожнини. Виявляється із загостреною місцевою та загальною симптоматикою – болями в носі і голові, нежиттю, підвищенням температури, сльозоточивістю.

Сфеноїдит

Рідкісний вид синуситу, який зачіпає клиновидний синус. Дає ускладнення на зір, вражаючі зорові нерви. Також при даному захворюванні проявляються болі в потилиці, тім’ячку і всередині голови.

ЛОР услуги в КиевеСимптоми синуситу

Коли у людини розвивається синусит, симптоми зазвичай такі:

 • Утруднюється дихання
 • Відчувається закладеність в носі
 • Знижується або зникає нюх
 • Відчувається сухість в носі
 • З носа виділяється слиз
 • Змінюється голос – проявляється характерна гугнявість
 • Болить голова
 • Відчувається дискомфорт і здавлювання в області чола, перенісся, очей, скул, скронь
 • Виникає сльозоточивість і світлобоязнь
 • Відчувається слабкість
 • Підвищується тілесна температура

Залежно від того, якого типу синусит, симптоми можуть відрізнятися. Одні його види дають загальну симптоматику, інші – ні. За локалізацією болів можна визначити, який саме у пацієнта синусит, симптоми також вказують на ступінь тяжкості захворювання.

Діагностика синуситу

Коли лікар підозрює цю хворобу, потрібна комплексна діагностика. Спочатку він проводить опитування пацієнта і, вислухавши від нього характерні ознаки синуситу, призначає подальші дослідження. Спочатку виконується пальпація і простукування носових пазух. Також ЛОР проводить риноскопию, щоб ретельно вивчити стан слизової і порожнин.

Якщо отримана в ході цих процедур картина виявилася неточною, призначається додаткова діагностика хвороби: мазок на мікрофлору, рентгенографія, КТ та МРТ. Також при підозрі на алергічну природу синуса лікар проводить алергопроби.

Форми тяжкості хвороби

За характером протікання виділяють гострий синусит і хронічний. У першому випадку хвороба проявляється протягом декількох годин після інфікування і дає яскраво виражену симптоматику. Якщо її не вилікувати, вона переходить в хронічну форму. Це тривалий поточний процес, при якому загострення і ремісії чергують один одного. Коли у людини розвивається хронічний синусит, лікування має бути складне і довге, але при грамотному підході можна перемогти хворобу.

Також за ступенем тяжкості розрізняють наступні форми захворювання:

 • Набряково-катаральна – початкова стадія, що характеризується набряком і рясними слизовими виділеннями з носа. Цей синусит найлегше піддається лікуванню.
 • Гнійна – в пазухах починає формуватися гнійний процес, при якому терапія вже складніше і довше. Слиз загусає і виділяється в менших кількостях, найчастіше – при сморкании. Він містить домішки гною.
 • Змішана – в даному випадку мають місце і слизові, і гнійні виділення.

Лікування синуситу

Коли людину атакує синусит, лікування в домашніх умовах, як правило, не дає результату. Тут потрібна грамотна терапія за участю досвідченого лікаря. Він призначає відповідну терапію з урахуванням форми, локалізації захворювання, а також віку та інших індивідуальних особливостей пацієнта.

У дітей

Коли лікарі лікують синусит у дитини, то намагаються підбирати щадні методи. Призначаються спреї, краплі, інгалятори, що зменшують набряклість тканин. Також прописують судинозвужувальні засоби для полегшення носового дихання. До застосування антибіотиків доктора ставляться скептично, оскільки ці ліки дають на дитячий організм серйозні побічні ефекти.

Добре допомагають вилікувати синусит у дітей різні фізіотерапевтичні процедури: УВЧ, прогрівання ультрафіолетом та інші. У запущених випадках доводиться вдаватися до хірургічних втручань.

У дорослих

На відміну від ситуації з дітьми, лікування синуситу у дорослих в рази простіше. У лікаря «розв’язані руки» в плані призначення медикаментозної терапії. Можна використовувати сильнодіючі препарати, антибіотики, проводити ефективні процедури – «зозулю» та інші ».

У ЛОР-центрі «Беттертон»

Доктора нашого центру точно знають, як лікувати синусит без ускладнень і ризику рецидивів. Тут поряд з класичними методами застосовуються сучасні технології. «Родзинкою» лікування в нашому центрі можна назвати кріотерапію.

Кріолікування синуситу – це вплив рідким азотом, при якому слизова оболонка підпадає під вплив наднизьких температур. Це допомагає прибрати запальний осередок, вбити патогенну мікрофлору і запустити природні процеси регенерації. Після такої «шокової заморозки» тканини активно відновлюються, судини звужуються, набряк спадає. Це дозволяє відновити носове дихання і очистити пазухи від слизу за один сеанс!

Оскільки патогенне середовище та слизові відкладення при кріотерапії повністю гинуть, ризик рецидиву в подальшому виключений. Сама процедура безболісна і не вимагає реабілітації. Відразу після неї пацієнт може повернутися до своїх звичних справ. В цьому плані кріотерапія в центрі «Беттертон» – вдала альтернатива хірургічному лікуванню синуситу.

Беттертон-Консультация-детского-сурдолога фотоПрофілактика хвороби

Основна порада, яка допоможе запобігти синуситу – лікування респіраторних хвороб, грипу та інших інфекцій. Якщо швидко погасити запальний осередок, нежить не встигне перейти в запущену форму і пройде легко. Також до профілактичних рекомендацій відносять зміцнення імунітету вітамінами, загартовування, санацію ротової порожнини.

Якщо в організмі є аномалії розвитку або патологічні утворення, їх потрібно усувати хірургічним шляхом. Наприклад, вирівнювати носову перегородку, видаляти поліпи, аденоїди, пухлини.

Можливі ускладнення

Запущений синусит здатний привести до серйозних наслідків для організму. Існує ризик розвитку наступних патологій:

 • Поразка зорового нерва
 • Запалення мозкової оболонки (менінгіт)
 • Гнійні процеси в кістках пазух (остеомієліт)
 • Тромбоз носових судин
 • Абсцес мозку

Тому важливо вилікувати нежить вчасно, поки він не встиг вразити життєво важливі органи і системи!

Записатися на консультацію до лікаря

Лікування синуситу
5
Середня оцінка «5» Проголосували 1
Лікування синуситу
5