Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб — 10:00 до 16:00

Лікування фарингіту

Відчуття «поколювання горла» люди часто приймають за звичайну застуду. Насправді ж цей симптом не можна ігнорувати – він може вказувати на фарингіт. Це досить небезпечне захворювання, яке може дати серйозні ускладнення.

Навігація на сторінці:

Що таке фарингіт?

Це запальний процес в горлі, що зачіпає слизову оболонку і лімфоїдну тканину. Його симптоми схожі на ГРВІ – все починається з першіння в горлі, потім виникає біль, що підсилюється при ковтанні. Також пацієнта турбує відчуття набряклості глотки, сухий кашель. Збільшуються лімфовузли, з’являється слабкість і нездужання. При ретельному огляді лікар може виявити гнійно-слизовий наліт. Коли розвинувся фарингіт, лікування потрібно починати відразу, щоб не допустити ускладнень.

Види і причини фарингіту

диагностика фарингитаНайчастіше захворювання проявляється, коли людина переохолоджує гортань, вдихаючи холодне повітря. Також можливі інші причини:

 • Вірусні інфекції
 • Стафілококи і інші патогенні мікроорганізми
 • Грибкові інфекції типу Candida
 • Часті простудні захворювання
 • Роздратування хімічними речовинами і їх парами
 • Ухвалення занадто гарячої або холодної їжі
 • Перенапруження м’язів глотки – часта проблема людей, які багато говорять на роботі (лекторів, викладачів, екскурсоводів, співаків

Крім цього частим явищем є алергічний фарингіт. Він проявляється як реакція на певні продукти або речовини, а також при укусах комах, контактів з тваринами.

За формою перебігу фарингіт буває гострий і хронічний. У першому випадку симптоматика явно виражена за рахунок агресивного впливу інфекції на глотку. Якщо хворобу не лікувати, вона переходить в хронічну фазу, що з’являється періодично. Тому не потрібно відкладати лікування фарингіту – слід дотримуватися всіх рекомендацій лікаря.

Гострий фарингіт

Гостра фаза розвивається в основному через дії вірусів. Інфекція вражає тканини глотки, викликаючи виражену симптоматику. Гострий фарингіт приносить людині величезний дискомфорт і загрожує високим ризиком ускладнень. Як мінімум, хвороба може перейти в хронічну форму, або ж «перекинутися» на інші органи, наприклад, ніс або вуха. Однак якщо лікар вчасно діагностував гострий фарингіт, лікування дозволяє повністю прибрати вогнище запалення і виключити ризик рецидиву.

Хронічний фарингіт

Ця стадія розвивається, коли лікування захворювання в гострій фазі відсутнє або було неправильним. Загострення і ремісія змінюють один одного, а симптоматика проявляється менш виражено. Хворий відчуває деякий дискомфорт в горлі, нездужання. Хронічний фарингіт буває трьох видів:

 • Катаральний – слизова оболонка горла потовщена і покрита патологічними масами з слизу і гною, на ній спостерігається почервоніння.
 • Атрофічний – характеризується сухістю і блідістю покривів, при цьому на них проступають лімфатичні гранули і кровоносні судини.
 • Гіпертрофічні – відрізняється стійким почервонінням горла, потовщенням і розширенням кровоносних судин.

Коли хвороба перейшла в хронічний фарингіт, лікування необхідно комплексне. Воно досить складне і часом триває роками. Тому бажано не запускати захворювання і звертатися до лікаря при появі його перших симптомів.

Як проявляється хвороба?

Симптоми фарингіту зазвичай такі:

 • Утруднене дихання
 • Біль в горлі
 • Набряк
 • Збільшені лімфовузли
 • Почервоніння глотки
 • Сухий кашель
 • Підвищення температури

Саме так проявляється гострий фарингіт людина стає млявою і сонливою, відчуває сильний дискомфорт в горлі. У деяких випадках може проявитися стенозуючий ефект з м’язовими спазмами і помилковим крупом. Симптоми фарингіту в хронічній фазі слабо виражені. Він протікає без високих температур, а катальні відчуття проявляються слабо – людина просто відчуває дискомфорт в горлі. Незважаючи на це, хронічний фарингіт – серйозна хвороба, здатна дати ускладнення.

Фарингіт у дітей

фарингит у детейДитячий організм досить вразливий перед інфекціями та іншими негативними чинниками. Тому фарингіт у дітей проявляється досить часто. При цьому симптоматика дуже загострена. У більшості випадків розвивається гострий стеноз, які проявляється в основному ночами. Також може підвищуватися температура аж до 38-39 °, а біль дуже сильна і віддає в шию, вухо, голову.

Фарингіт у дітей вимагає допомоги кваліфікованого лікаря. При цьому заходи терапії потрібно підбирати акуратно, щоб не перевантажити дитячий організм сильнодіючими ліками. Але головне, чого робити категорично не можна – лікуватися народними засобами! Це може привести або до загострення захворювання, або до того, що фарингіт у дитини перейде в хронічну фазу.

Діагностика

Захворювання визначається ЛОР-лікарем після опитування пацієнта, збору анамнезу і огляду. Для обстеження доктор використовує фарингоскопію. Також він бере бактеріологічні посіви з горла, щоб з’ясувати характер інфекції. В процесі огляду оцінюється стан слизової оболонки – наявність почервоніння, потовщення і відкладень. Також досліджуються мигдалики, які як правило збільшені. За результатами діагностики призначається лікування фарингіту.

Лікування в ЛОР-центрі «Беттертон»

Звернувшись в наш центр, ви отримаєте кваліфіковану лікарську допомогу. Діагностика тут проводиться з високою точністю завдяки використанню сучасного фарингоскопа. За її результатами наш отоларинголог призначить необхідні заходи терапії. Якщо виявлений гострий фарингіт, лікування включає в себе комплексний прийом лікарських препаратів:

 • Протизапальних
 • Антибіотиків
 • Жарознижуючих
 • Болезаспокійливих
 • Імуностимуляторів

Також призначаються полоскання глотки спеціальними розчинами або відварами трав. Якщо хвороба перейшла в хронічну форму, вилікувати її буде складніше. Тут поряд з медикаментозною терапією будуть потрібні фізіопроцедури і інші заходи, обрані лікарем. Тому бажано не запускати хворобу, а ще краще – попередити її появу.

Профілактика

Головне правило – уникати переохолоджень і зміцнювати імунітет. Профілактика хвороби включає комплекс ефективних заходів:

 • Загартовування
 • Виняток куріння
 • Прийом вітамінів
 • Зволоження повітря в житловому приміщенні

Ще обов’язкова умова – часта зміна зубної щітки. На ній мешкає багато мікробів, що створюють патологічну середу. У будь-який момент інфекція може потрапити в горло і спровокувати запальний процес. Також в профілактичних цілях корисно буде злегка підняти узголів’я ліжка, щоб уникнути викиду жовчі в горло. Адже вона подразнює слизову оболонку, роблячи її вразливою для інфекцій.

Можливі ускладнення

Якщо не лікувати фарингіт або робити це неправильно, він може перейти в хронічну форму. Крім цього є ризик, що запалення дійде до нижніх дихальних шляхів і торкнеться трахею, бронхи, легені. Також під загрозою перебувають вуха і слухові труби. З більш серйозних ускладнень можна назвати абсцес, шийний лімфаденіт, гострий суглобовий ревматизм. Звернувшись в ЛОР-центр «Беттертон», ви отримаєте професійну лікарську допомогу і зможете уникнути ускладнень і рецидивів.

[lor_ua]
Лікування фарингіту
Оцініть статтю