Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб, Нд — 09:00 до 16:00

Дискомфорт та біль при ковтанні

Дата: Оновлено:
 Біль при ковтанні – неприємні хворобливі відчуття в горлі, що проявляються, коли людина ковтає слину, намагається проковтнути їжу або рідину. Зазвичай це є ознакою патологічних запальних процесів у глотці й гортані.неприятный запах из уха фото

 

Симптоми та види

Біль у горлі при ковтанні може супроводжуватися підвищенням температури, почервонінням та іншої симптоматикою, або ж проявлятися сам по собі. Також він різниться за локалізацією та інтенсивністю.

З температурою та без

Найчастіше, коли при ковтанні болить горло, людина відчуває жар. Це характерна ознака ЛОР-захворювань, спровокованих інфекціями. Якщо відчувається біль у горлі при ковтанні без температури – можливо, інкубаційний період після зараження ще не пройшов. Також це може бути ознакою подразнення слизової оболонки або алергічної реакції.

За локалізацією

Залежно від вогнища запалення, біль при ковтанні проявляється у різних місцях. При ураженні глотки та мигдалин горло болить у верхній частині, й це відчувається відразу після ковтання. Якщо запалена гортань, больовий синдром зміщується трохи вниз. Також у деяких випадках відчувається біль у горлі при ковтанні з одного боку – це означає, що запалилася одна мигдалина або голосова зв’язка.

За інтенсивністю

За силою прояву буває тупий та гострий біль у горлі при ковтанні. У першому випадку в момент ковтання злегка болить, але не критично. У другому – больовий синдром відчувається набагато болісніше, горло ніби ріжуть ножем.

Причини болю при ковтанні

У більшості випадків біль у горлі при ковтанні викликаний інфекційними захворюваннями. Тканини уражаються вірусними, бактеріальними або грибковими організмами, які провокують запальний процес. Зустрічаються й інші причини.

ЛОР-захворювання

Найбільш поширені хвороби, при яких відчувається цей симптом:

 • Ангіна – мигдалики запалюються та набрякають. Через це проявляється сильний біль при ковтанні, підвищується тілесна температура, червоніє горло й з’являється кашель. Тонзиліт є найпоширенішою причиною, через яку в людини болить горло під час проковтування їжі, напоїв та навіть власної слини.
 • Фарингіт – у цьому випадку ковтання слини викликає біль, задня стінка глотки червоніє, мучать напади сухого кашлю, збільшуються шийні лімфовузли.
 • Ларингіт – характерним симптомом цього захворювання є зміна або втрата голосу. При цьому людина кашляє та відчуває біль у гортані при ковтанні.

Інші причини

Біль при ковтанні можуть викликати:

 • Хімічний або термічний опік слизової оболонки
 • Механічна травма горла
 • Вроджена вада розвитку
 • Алергічна реакція

Діагностика

Щоб визначити причину больового синдрому, лікар проводить ендоскопічне обстеження. За допомогою спеціального зонду з вбудованою камерою він оглядає глотку та гортань, виявляє запалення, вивчає стан тканин. На підставі цих даних ставиться точний діагноз.

Що робити, якщо болить горло при ковтанні?

Помітивши біль у горлі при ковтанні, можна прополоскати його розчином соди. Також іноді допомагає тепле пиття, але без цукру. Більше нічого робити самостійно не потрібно – краще звернутися до отоларинголога. Намагаючись лікувати горло своїми силами, ви ризикуєте перевести хворобу в хронічну форму або «нагородити» свій організм важкими ускладненнями.

боль в горле фотоБіль у горлі при ковтанні – лікування

Коли пацієнт скаржиться на біль при ковтанні, лікування підбирається з урахуванням його причини. При ангіні та інших запальних захворюваннях горла воно включає:

 • Медикаментозну терапію антибіотиками та препаратами для зняття запалення, набряку, зміцнення імунітету
 • Процедури промивання лакун піднебінних мигдалин, інгаляції, полоскання горла, зрошення лікарськими складами
 • Фізіотерапевтичні процедури – УВЧ, прогрівання та інші

У запущених випадках, наприклад при втраті функціональності мигдалин, лікарі можуть порекомендувати операцію. Але це крайній захід, до якої вдаються рідко – тим більше сьогодні, коли з’явилися альтернативні щадні методи.

Особливості лікування у “Беттертон”

Якщо ви відчуваєте біль у горлі при ковтанні, лікування в нашому ЛОР-центрі допоможе його позбутися. Наші досвідчені лікарі обстежують вас на сучасному високоточному обладнанні, з’ясувавши причину болю. Після цього вони підберуть індивідуальну схему лікування.

У нашому центрі працює прогресивний підхід до терапії ЛОР-захворювань. Саме тому пацієнтам з запущеними патологічними процесами ми рекомендуємо кріотерапію. Це процедура лікування холодом – хворі тканини заморожуються рідким азотом та відриваються, а здорові починають відновлюватися швидше.

Можливі ускладнення

Хвороби горла, викликають біль, можуть спровокувати серйозні проблеми:

 • Патологічні зміни в тканинах
 • Бронхіти
 • Трахеїти
 • Плеврити
 • Запалення легенів

Профілактика

Щоб горло при ковтанні не боліло, відмовтеся від паління та алкоголю, зміцнюйте імунітет й намагайтеся уникати переохолоджень. Також допоможе носити захисні маски під час спалахів інфекцій та лікувати запальні процеси у роті, носі, вухах.

Не намагайтеся самостійно займатися лікуванням своїх діток! Зверніться до дитячих лікарів отоларингологів  в Центри слуху «Беттертон» у Києві!

Записатись на прийом до лікаря: