Не втрачайте дорогоцінний час – перевіряйте слух з народження

Омельченко Ксенія Віталіївна - Отоларинголог (ЛОР)

Не втрачайте дорогоцінний час – перевіряйте слух з народження

Як і коли діагностувати слух?

Близько двох місяців тому я прийшла працювати в київський Центр слуху «Беттертон». Сюди мене запросили для діагностування дітей, які страждають приглухуватістю. Мета дослідження — знаходження оптимальних засобів, щоб допомогти таким дітям. І хоча в цьому центрі не тільки вирішують дитячі слухові проблеми, але й повертають здатність чути дорослим, особисто мене цікавлять саме діти.

Втратити слух кепсько в будь-якому віці, але більше неприємностей і проблем глухота завдає маленьким діткам. Особливо в тих випадках, коли її виявляють з великим запізненням. Бо чим довше дитина залишається глухою, тим сильніше вона відстає від однолітків у мовному і психоемоційному розвитку. Це відставання потім буває надзвичайно складно компенсувати.

На жаль, від вродженої приглухуватості не застрахований ніхто. Вона виникає не тільки внаслідок спадкових генетичних збоїв, але й з деяких інших причин. Наприклад, на формування органу слуху зародка може вплинути інфекційне захворювання, яким хворіла вагітна жінка, або ліки, які вона приймала в перші кілька місяців виношування. Особливо небезпечні в цьому відношенні антибіотики з групи аминоглюкозидов (стрептоміцин, гентоміцин) — вони згубно впливають на здоров’я ще не сформованого зародка.

Чудово, що сьогодні існує тест, за допомогою якого можна виявити глухоту навіть у немовлят. Завдяки скринінгу новонароджених, у дитини, народженої глухою, є шанс вчасно отримати медичну допомогу і отримати можливість сприймати звуки навколишнього світу. Але, на жаль, зі скринінгом не все так просто. В деяких пологових будинках взагалі немає необхідної апаратури для його проведення, а в інших апаратура є, але немає фахівців, які вміють проводити такі тести. Чомусь у нашому суспільстві недостатньо серйозно ставляться до цієї проблеми. Стандартну процедуру зважування й перевірку на основні рефлекси немовлята проходять в обов’язковому порядку, а от перевірка слуху вважається чомусь не дуже потрібною.

Можливо, таке несерйозне ставлення до тестування здатності чути в пологових будинках пов’язано з тим, що природжена глухота зустрічається далеко не у кожного малюка. Але в результаті ми постійно стикаємося з випадками затримки розвитку у дітей з туговухістю, яким вчасно не була надана адекватна допомога тільки тому, що батьки дуже пізно схаменулися. Адже далеко не усі мами й тата можуть уявити, що їх дитинка могла народитися глухою.

Объективная аудиометрия по слуховым вызванным потенциалам (КСВП)

В центр «Беттертон» батьки часто приводять діточок, вік яких вже наблизився до двох, а то й до трьох років, а вони так і не навчилися розмовляти. І той дорогоцінний час, коли у дітей саме накопичується словниковий запас і формуються розмовні навички, виявляється необоротно втраченим.

Коли батьки дізнаються, що причиною затримання мовного розвитку дитини є глухота, вони дивуються і виправдовуються:

 • Я сама почала говорити тільки після двох років.
 • Так ми зверталися до отоларинголога. Він чистив дитині вушка від сірки, і ми вважали, що цього достатньо.
 • Ми вважали, що дитина просто не реагує на наші слова, бо захоплена своїми справами.
 • На голос тата він завжди реагував, а ось на мамин не звертав уваги. Але ми вирішили, що тата він просто більше поважає.
 • З нами він завжди нормально спілкується, а от з іншими дітьми не дружить. Але ми думали, що він у нас нетовариський. (Річ у тому, що багато діточок з туговухістю непогано чують звуки на низьких частотах і розрізняють низькі голоси, а високі голоси — жіночі й дитячі — ними майже не сприймаються).

Не так давно до нас звернулася жінка з восьмимісячною дитиною, у якої на одному вусі була втрата слуху 4 ступеню, а на другому — 2 ступеню. Так ось, вона відвідала отоларинголога відразу після випису з пологового будинку — хотіла переконатися, що у дитини нормальний слух. Але лікар не мав жодного уявлення ні про аудіометрію, ані про інші методи тестування здатності чути. Він сказав жінці, що непокоїтися ще взагалі рано, і запропонував відвідати його через півроку. Коли вона прийшла до нього через 6 місяців, він просто навчив її чистити вушка дитині та спокійно розпрощався. В результаті у восьмимісячного малюка на ґрунті сильної приглухуватості очевидні ознаки відставання в загальному розвитку.

Тому я раджу всім батькам перевіряти слух своїх дітей відразу після народження. Раннє діагностування приглухуватості дозволяє не запізнитися з отриманням медичної допомоги й уникнути величезних проблем, які неминуче тягне за собою затримка мовного і психоемоційного розвитку. Бо дитина, що не має можливості нормально чути, надалі буде позбавлена нормального спілкування з однолітками та змоги отримати звичайну шкільну освіту. Їй доведеться вчитися в школі для неуспішних дітей і спілкуватися тільки з тими дітьми, які теж матимуть проблеми з розвитком.

В принципі, тестування здатності чути можна проводити в будь-якому віці. Але зволікати з цим ніколи не слід. Скринінг слуху новонароджених поєднує в собі безпеку і точність. Я ще не дуже добре на цьому розуміюся, але процедура приблизно полягає в тому, що у сплячого малюка перевіряють реакцію мозку на різні звуки. Є й інші тести: аудіометрія, тимпанометрія та ін. Під час таких процедур діагностується як середнє вухо, так і внутрішнє.

Коли зволікати не можна

Терміново ведіть дитину на зустріч до спеціаліста й виконуйте діагностику слуху, якщо вона:

 • не реагує на вигуки й гучні звуки;
 • нечітко вимовляє слова;
 • має недостатній для свого віку словниковий запас;
 • насилу визначає джерело звуків.

Приводом для перевірки слуху також є інфекційні хвороби, що перенесла мати під час вагітності, а також наявність близьких родичів, що страждають приглухуватістю.

Наостанок хочу зупинитися на ліках, вживання яких тягне за собою порушення слуху. Річ у тому, що багато дітлахів народжуються з нормальним слухом, але потім втрачають його внаслідок застосування сильних антибіотиків, які призначають лікарі для лікування респіраторних захворювань. Я раджу батькам завжди читати інструкцію до медикаментів, перш ніж поїти ними малюка, і звертати увагу на те, які побічні ефекти вказані в цій інструкції. Грип та застуда часто чудово лікуються «бабусиними» методами, але лікар може посоромитися взагалі вам нічого не призначати. За наслідки від надмірного лікування він все одно не відповідає. Тому завжди тримайте ситуацію під контролем.

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *