Догляд після операції на гортані

Догляд після операції на гортані

Пацієнтам, які перенесли видалення гортані, потрібна грамотна реабілітація. По суті, їм доводиться заново вчитися дихати, їсти, розмовляти. До того ж необхідно дотримуватись рекомендацій, що дозволяє уникнути інфекції і запальних захворювань дихальних шляхів. Однак якщо підійти до цього питання відповідально, повернення до повноцінного життя ймовірно можливе.

Навігація на сторінці:

Що таке ларінгектомія?

Ларінгектомія – операція, яка передбачає повну резекцію гортані. Вона проводиться при злоякісних пухлинах горла з метою врятування життя пацієнта. До цієї радикальної міри вдаються в тих випадках, коли пухлинні процеси вже досить запущені – на 3-4 стадії. На 1 стадії можливо врятувати орган, а на 2 – видалити його частково. Тому чим раніше пацієнт звертається за допомогою, тим вище його шанси на успішне одужання, і тим простіше реабілітація.

Анестезіологічне забезпечення

При операції на гортані інгаляційна анестезія не підходить, тому хірурги зазвичай вдаються до альтернативних методів. При цьому обов’язково застосовується загальний наркоз. Його дають пацієнтові внутрішньовенно, вводячи в кров анестетики, а також міорелаксанти. Це занурює оперованого в глибокий сон і знижує чутливість до болю, а також дозволяє розслабити м’язи.

Як проводиться операція?

Після того, як пацієнту дали анестезію, хірург робить надріз на шиї. Далі відокремлює м’язи, здатні фіксувати гортань, і вирізає пошкоджений орган. Накладаються шви, проводиться контроль крововтрати. Також в ході операції роблять отвір в трахеї (стома), необхідний для дихання. У нього вставляється спеціальна трубка, кріпиться дренаж для відведення рідини. Після цього накладаються шви на м’язи і шкіру. В цілому весь процес триває від 5 до 9 годин.

Можливі ускладнення

Після операції тканини навколо віддаленої гортані запалені, тому схильні до ризику інфікування. Крім цього є ризик інших ускладнень:

 • Утруднене дихання
 • Набряки
 • Кровотечі
 • Поява згустків крові
 • Травми трахеї і стравоходу
 • Рецидив

Якщо ж дотримуватися необхідного догляду після операції гортані, неприємних наслідків вдасться уникнути. Хворобливі відчуття з часом зійдуть нанівець, і можна буде повертатися до активного життя. Так, воно буде відрізнятися від попередньої, але якщо пройти реабілітацію, можна зробити її досить комфортною.

Реабілітація після ларингектомії

Від того, наскільки правильно пройде відновлення після операції на гортані, залежить подальше самопочуття пацієнта. На етапі перебування в стаціонарі потрібен професійний догляд: стежити, щоб в трахеостомі не було рідини і кров’яних згустків, контролювати процес дихання. Тканини горла на цьому етапі набряклі, тому самостійне прийняття їжі неможливо. Виписка відбувається через 2-3 тижні після операції.

Правильне харчування

Перший час після операції хворим вводять їжу за допомогою зонда. Після виписки можна робити спроби їсти самостійно. У раціоні повинні переважати протерті каші, слизисті супи, перемелене відварне м’ясо, овочеві і фруктові соки.

Гігієна

Догляд після ларінгектомії включає чистку стоми – потрібно стежити, щоб в ній не було пилу, забруднень, вологи і сторонніх речовин. Шкіру навколо теж потрібно обробляти антисептиком. Переглянути треба і процес купання – плавати і занурюватися по шию в ванну не можна, тільки душ із застосуванням спеціального захисту.

Смак і нюх

Видалення гортані частково позбавляє людину здатності відчувати аромати і смаки. Але є спеціальні техніки, що допомагають їх відновити. Наприклад, «ввічливе позіхання», коли повітря захоплюється ротом, а потім проштовхується мовою в ніс.

Відновлення мови

Реабілітація після видалення гортаніГоворити звичним способом після ларінгектоміі не вийде. Пацієнту на реабілітації розповідають про спеціальні вправи, які допоможуть спілкуватися альтернативними способами. Тут є три підходи:

 • Жестова мова
 • Стравохідна мова (черевомовлення)
 • Голосоутворювальні апарати категорії електронна гортань

Останній варіант є найбільш прийнятним – відновлення мовлення з його допомогою проходить легко, а голос максимально наближений до природного.

Наслідки видалення гортані

Важливо розуміти, що дихальні шляхи після операції дуже вразливі. Тому ризик простудних та інфекційних захворювань зростає. Правильне відновлення після ларінгектоміі включає носіння спеціальних захисних аксесуарів, зволожуючих і зігріваючих вдихаєме повітря.

Профілактика онкологічних захворювань горла

Регулярна процедура огляду у ЛОРа допоможе виявити хворобу на ранній стадії. А щоб її уникнути, потрібно дотримуватися здорового способу життя: відмовитися від куріння і алкоголю, правильно харчуватися, не запускати хвороби носоглотки.

Запишіться на БЕЗКОШТОВНУ
*експрес-діагностику слуху в одному з наших Центрів прямо зараз

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  * Умови безкоштовної акції по експрес-діагностиці слуху діють після:
  • заповнення і відправки форми запису на сайті;
  • підтвердження запису Адміністратором Центру по телефону.

  Поділіться цією публікацією

  Коментар (1)

  • Тамара Відповісти

   дуже дякую за статтю ,в діда був рак горла і тепер стараємось всі покращити його стан(
   а взагалі може ще є якісь речі для таких людей?

   08.06.2021 о 13:43
   • betteradmin Відповісти

    Добрий день, Тамара! Ваш дідусь – герой, а Ви – також, адже для нього це велика підтримка та допомога. Найголовніша річ для пацієнтів після подібної операції – електронна гортань, яка дозволяє спілкуватись. Також дуже виручають у побуті захисні комірці та фартухи проти потрапляння води при купанні. Звертайтесь, будемо раді допомогти підібрати те, що знадобиться саме Вашому дідусю. Передавайте йому привіт та найтепліші побажання від нашої команди!

    14.06.2021 о 10:21

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *