Дисфагія і як з нею боротися

Дисфагія і як з нею боротися

Дисфагія – це порушення акту ковтання. Воно перешкоджає просуванню твердої і рідкої їжі, а також напоїв і слини з порожнини рота в глотку і стравохід. При цьому фрагменти їжі і рідини можуть потрапляти в дихальні шляхи, а слина виділяється активніше. Через порушення функції ковтання людина відчуває величезний дискомфорт і може «заробити» серйозні проблеми зі здоров’ям.

Навігація по сторінці:

Симптоми дисфагії

Коли у людини розвивається дисфагія, симптоми зазвичай пов’язані з утрудненим ковтанням. На ранніх стадіях проходження їжі викликає певні труднощі, але ковтати можна, хоч і з зусиллям. Поступово це стає все складніше, і додаються супутні симптоми:

  1. підвищене слиновиділення
  2. Біль в стравоході
  3. Першіння у горлі
  4. Почуття розпирання за грудиною
  5. Сухий кашель
  6. Захриплість
  7. Попадання їжі в дихальні шляхи

 

Коли у людини запущена дисфагія стравоходу, симптоми посилюються. Печія стає його постійним супутником, також з’являється відчуття браку повітря. Хворий може втратити вагу через хронічне недоїдання.

Причини дисфагії

Якщо трапилася дисфагія, причини можуть бути орофарингеальним (ротоглоточная дисфагія) і стравохідними.

Орофарингеальні

Запальні захворювання верхніх дихальних шляхів – запущені тонзиліти, ларингіти, фарингіти. Через запалення розвивається набряк, просвіт звужується, тому ковтати стає складно. Особливо часто це спостерігається при гнійних запаленнях, супроводжуваних абсцесом.

Злоякісний процес в глотці і гортані – через пухлину розвивається утруднене ковтання.

Гіперплазія щитовидної залози – призводить до звуження просвіту і дисфагії.

Травми горла, глотки і гортані – порушують процес ковтання.

Ще одна часта причина, по якій розвивається дисфагія – неврологія. Вона спостерігається у понад 40% пацієнтів, які перенесли інсульт. Також її можуть спровокувати хворобу Паркінсона, розсіяний склероз та інші неврологічні розлади.

Стравохідні

Нерідко дисфагія розвивається через те, що стравохід не працює належним чином. На то є різні причини, основна з яких – гастроезофагеальний рефлюкс. Також часто розвивається дисфагія при раку стравоходу або шлунка, пухлинах сусідніх органів, здавлюють стравохід.

Ступені дисфагії

У такій патології, як дисфагія, ступеня 4. На 1-й клінічній симптоми слабо виражені, але є деякі складності з ковтанням. На 2-й хворий не може проковтнути тверду їжу, а на 3-й стає складно ковтати рідини і слину. Дисфагія 4-го ступеня – це повна відсутність ковтальної функції.

повышение температуры тела фотоДисфагія у дітей

Найбільшу загрозу становить дисфагія у дітей. Дитина сильно змучена, у нього активно виділяється слина, він не може нормально їсти. Треба якомога швидше звернутися за допомогою до лікаря.

Лікування дисфагії

Коли у людини дисфагія, діагностика допоможе розібратися, чим вона викликана. Для початку оглядається глотка і гортань, виявляються запалення, пухлини та інші патології. Якщо підозрюється дисфагія стравоходу, проводять езофагогастроскопія і езофагографію.

При діагнозі дисфагія лікування спрямоване на усунення її причини. Адже це не самостійне захворювання, а скоріше симптом, викликаний різними патологіями.

Якщо через запалення ЛОР-органів розвинулася дисфагія, як лікувати – знають лікарі центру «Беттертон». Комплексна діагностика тут допоможе виявити фарингіт, тонзиліт, ларингіт та інші патології дихальних шляхів, що провокують це стан. Потім досвідчені лікарі підберуть індивідуальну схему терапії.

Якщо у пацієнта дисфагія стравоходу, лікування спрямоване на те, щоб налагодити травний процес, прибрати рефлюкс та інші проблеми. За цим варто звернутися до гастроентеролога.

Можливі ускладнення

Дисфагія вказує на серйозні захворювання, які вимагають грамотної терапії. Наприклад, коли вона викликана рефлюксом, це в подальшому може спровокувати виразкову хворобу, пухлини травних органів.

Якщо вчасно не почати лікування, фрагменти їжі потрапляють в дихальних шляху, людина ризикує задихнутися. Згодом розвивається аспіраційна пневмонія, яку дуже складно вилікувати.

Коли людина не може нормально ковтати, йому складно наїстися. Сам процес їжі перетворюється на муку, і з часом розвивається дефіцит поживних речовин. У запущених випадках це може призвести до дистрофії.

Профілактика

Уникнути дисфагії допоможе проста профілактика:

 1. Вчасно лікуйте ЛОР-хвороби
 2. Регулярно спостерігайтеся у гастроентеролога
 3. Відмовтеся від гострої, кислої і жирної їжі
 4. Киньте палити і вживати алкоголь

У випадку з дітьми потрібна більш серйозна профілактика. Важливо стежити за ними, щоб вони не ковтали іграшки та інші дрібні предмети.

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *