Вплив технологій на наше життя

Вплив технологій на наше життя

У міру того як технології, що поліпшують людину, стають все більш компактними і прогресивними, ціна прогресу стає все більш складною.

Мені подобалися прилади, які я носив до появи Google Glass, Apple Watch і Moto 360. Я носив їх, до того як такі пристрої почали показувати, скільки Ви гуляли, бігали, спали або їли. Насправді я ношу їх так довго, що іноді здається, що я в них народився. Якщо я не помиляюся, це почалося коли мені було 5 років, в 1986 році.

Про автора: Райан Будиш – науковий співробітник Центру Беркмана з навчання Інтернету і суспільства Гарвардського університету і директор веб-платформи Herdict.

Пристрої, які я почав носити в дитинстві і до сих пір ношу, називаються слуховими апаратами або, як їх іноді називає мій аудіолог, «підсилювальні пристрої». Хоча багатьом ніколи не знадобляться слухові апарати, сучасні технології припускають, що незабаром крихітні “комп’ютери” стануть продовженням нашого тіла, так само як вони були частиною мого протягом майже 30 років. Завдяки досвіду в користуванні слуховими апаратами я наче трохи заглянув в технологічне майбутнє – і можу зробити деякі припущення про те, як це буде виглядати.

Чесно кажучи, слухові апарати сильно відрізняються від нинішнього асортименту носимих пристроїв. Слухові апарати – це медичні пристрої, призначені, щоб компенсувати слухові порушення. Вони мають величезну відмінність від споживчих носимих пристроїв, таких, наприклад, як Apple Watch – це предмети розкоші, за допомогою яких ми можемо читати текстові повідомлення і оцінювати нашу працездатність. Ці відмінності узаконені: Управління з контролю якості харчових продуктів і лікарських препаратів (FDA) строго регулює будь-який пристрій, який діагностує або лікує захворювання. Це означає, що деякі функції, навряд чи коли-небудь будуть доступні в носимих пристроях, якщо, звичайно, Тім Кук не захоче продавати годинник, який  потребує рецепт лікаря. Але, незважаючи на це, медичні прилади, як і носимі пристрої переслідують кілька важливих цілей.

Простіше кажучи, обидва типи носяться пристроїв знаходяться на заповнення прогалин у здібностях людини. Як влучно висловилася Сара Хендрі, «всі технології – це допоміжні технології». У той час як медичні пристрої заповнюють прогалини, викликані інвалідністю або хворобою, то носимі прилади заповнюють прогалини, створені людиною. Наприклад, еволюція ще не дала нам мозок Wi-Fi.

Обидва види носимих пристроїв також повинні бути продовженням нашого тіла. Це очевидно для слухових апаратів, але також вірно і для споживчих носимих пристроїв. Навряд чи, середньостатистичний користувач буде витрачати сотні доларів на прилад, який буде лише трохи зручніше екрану Вашого телефону. Замість цього споживчі носимі пристрої повинні бути забезпечені функцією, яка буде працювати в тісному контакті з Вашим тілом, наприклад, буде вимірювати частоти серцевих скорочень.

слуховые аппараты Starkey Livio AIКрім того, обидва типи носимих пристроїв повинні легко вживатися в наше повсякденне життя. Якщо пристрій перешкоджає сприйняттю реальності або відволікає Вас, швидше за все, він виявиться на полиці, а не на Вашому зап’ясті. І справа не в тому, що Ви просто ще не звикли – навіть після носіння слухових апаратів протягом усього життя мені все одно потрібно кілька тижнів, щоб пристосуватися до нової пари пристроїв. Але після періоду адаптації добре зроблений прилад повинен бути плавним продовженням нашого тіла. Ознайомтеся з новим слуховим апаратом Livio TM AI , який стежить за тілом і розумовою активністю.

На моїй нинішній роботі в Центрі по навчанню Інтернету і Товариства Беркмана при Гарвардському університеті мені пощастило, що я зміг вивчити дещо, що мене дуже хвилює: вплив технологій на наше життя. Мій інтерес заснований на тому, як я залежав від технологій з тих пір, як я себе пам’ятаю. Я не знаю, як будуть розвиватися носимі пристрої, але я знаю, наскільки сильно змінилися слухові апарати за останні 30 років. І у мене є деяке уявлення про те, чим можуть стати прилади для поліпшення чутливості, такі як слухові апарати, на відміну від таких пристроїв, наприклад, як крокоміри. Я очікую, що протягом наступних кількох років ми побачимо чотири тенденції, багаті як можливостями, так і небезпеками, які будуть перетворювати ці пристрої з іграшок в необхідні інструменти.

1. Носимі пристрої створять заміну реальності

Щоб виправдати “функцію” продовження тіла, носимі пристрої повинні пропонувати щось більше, ніж додатковий екран або пристрій введення. Це означає, що сенсорні прилади повинні бути посередниками між реальністю і нашим тілом, змінюючи сприйняття оточуючого нас світу.

Роль слухових апаратів в цьому випадку залежить від того, що вони підсилюють звук, роблячи тихі звуки більш гучними, більш зрозумілими. Але сучасні слухові апарати не просто роблять всі звуки голосніше; вони виділяють мову і зменшують присутні шуми, вони автоматично адаптуються до моїх потреб і навколишнього середовища. Коли я заходжу в галасливий ресторан, мої слухові апарати можуть визначити дзвін посуду і мову розмови, та налаштувати ці звуки, таким чином, щоб я чув голос співрозмовника без навколишнього шуму. Як результат, звуковий навик, який суттєво відрізняється від об’єктивної реальності; пристрій замінює реальність, яка була складною для сприйняття на таку, яку легше зрозуміти і сприйняти. Як це відбувається, читайте в статті – Нейронні мережі покращують розпізнавання мови в слухових апаратах.

Подібно до того, як слухові апарати посилюють один звук і приглушують інший, майбутні носимі пристрої можуть змінити те, як ми сприймаємо світ. Наприклад, недавно анонсований Microsoft HoloLens, може використовуватися для показу мод, для демонстрації автомобіля, для навчання студентів-медиків, в армії для створення системи кругового огляду для бронетехніки, для допомоги хірургам в проведенні операцій і т. д. Таким чином, майбутні носимі пристрої будуть з більш глибокими знаннями і функціями.

2. Носимі пристрої будуть управлятися за допомогою алгоритмів

Процес заміни реальностей означає, що наше сприйняття оточуючого нас світу буде все більше залежати від алгоритмів, які ми не контролюємо або навіть не розуміємо. Світ, який я чую через мої слухові апарати, – це світ, який інтерпретується мільйонами обчислень в секунду. Алгоритми визначають, звук на відстані це шум компресора холодильника або шепіт друга. Якщо алгоритм спрацював правильно, я не буду чути компресор. Але якщо він не працює належним чином, я, можу взагалі не чути свого друга.

Медичні прилади вже все частіше працюють на складних алгоритмах. Подібно до того, як алгоритми слухового апарату визначають, які звуки посилювати, а які звуки приглушати, алгоритми кардіостимулятора визначають, коли подавати електронний імпульс в серце. А алгоритми біонічної підшлункової залози визначають, коли слід вводити додатковий інсулін. У цих прикладах алгоритми не просто формують сприйняття реальності – вони приймають життєво важливі рішення.

ПерсоналВплив алгоритмів не є чимось новим. Вони формують багато з того, що ми сприймаємо в Інтернеті. Алгоритми можуть надати глибокий вплив при використанні в носимих пристроях, які формують сприйняття оточуючого нас світу. Наприклад, пристрій, який зчитує вираз обличчя для оцінки настрою, може вплинути на те, як Ви підійдете до свого боса, або подумаєте, що близький друг злиться на Вас. Або пристрій, який приховує стресові візуальні стимули, може видалити дратівливу рекламу в метро, ​​але він також може легко видалити корисну інформацію. У міру того, як носимих пристроїв виробляють все більше, щоб змінити наші реалії, то, як ми сприймаємо світ, вони все більше будуть формуватися алгоритмами, які будуть ними керувати.

Це не тільки робить наше сприйняття все більш залежними від алгоритмів, але також робить нас все більш залежними від людей, які роблять ці алгоритми. Мої слухові апарати використовують все більш складні алгоритми. Навчений фахівець налаштовує слухові апарати відповідно до моїх унікальних потреб, але оскільки алгоритми стають складніше, можливості для настройки, як це не парадоксально, стають більш обмеженими. Наприклад, в моїх слухових апаратах 20 незалежних каналів настроювання, і мій аудіолог може налаштувати кожен з них окремо, але він зазвичай налаштовує їх групами по 6 або 7 каналів одночасно. Споживчі носимі пристрої не пропонують значних можливостей для налаштування і це робить користувачів ще більш залежними від алгоритмів, які закладені за замовчуванням.

3. Носимі пристрої будуть непомітно виходити з ладу

Чим більше ми покладаємося на носимі пристрої для інтерпретації зовнішнього світу, тим страшніше стає, коли в пристроях відбуваються збої в роботі. І чим більше ми “зливаємося” з носимим пристроєм, тим важче дізнатися, коли він працює не так, як задумано.

У деяких випадках причини збою роботи очевидні: якщо мій слуховий апарат не включається, я можу зробити кроки для самостійного вирішення цієї проблеми. Однак бувають випадки в яких нас підстерігає невдача. Наведу приклад. Кілька місяців тому, на важливій зустрічі я сидів біля гучного кондиціонера, який заважав мені чути людей за столом. Я знав, що мої слухові апарати повинні знижувати фоновий шум, але оскільки вони працюють з використанням складних, персоналізованих алгоритмів, я не знав, працює слуховий апарат зі збоями або кондиціонер занадто гучний. Чим більше персоналізован пристрій, тим складніше дізнатися, коли щось йде не так.

4. Носимі пристрої будуть записувати дані

Якщо збої важко виявити, рішенням буде: запис даних. Чим більше поведінка носимих пристроїв залежить від контексту і вхідних даних, тим більше буде вимагатися збір даних для усунення неполадок. Після авіакатастрофи, найчастіше неможливо відновити, що пішло не так, не маючи таких даних, як повітряна швидкість, дросельна заслінка і положення закрилків і механізмів, тому однією з перших речей, які шукають слідчі, є «чорний ящик», в якому зберігаються ці дані . Усунення несправностей носимих пристроїв пов’язане з такими ж проблемами.

На прийомі, я можу сказати своєму аудиологу, що кілька тижнів тому я думав, що мої слухові апарати працюють не правильно в галасливому ресторані. Але без запису звуку в шумному середовищі і звуку, який я чув через свої апарати, він може тільки здогадуватися про те, що сталося.

До недавнього часу ідея зберігання даних на слуховому апараті була абсурдною. Пристрої не мали достатнього обсягу пам’яті, і постійний запис міг привести до скорочення і так невеликого терміну служби батареї. Але в сучасних слухових апаратах тепер записують певні типи даних для діагностичних цілей. Якщо я збільшую або зменшую гучність слухових апаратів, пристрій запише інформацію про нові налаштуванні і мій аудіолог зможе пізніше завантажити ці дані. Оскільки зберігання даних стає доступнішим і енергетична ефективність покращується, збір додаткових даних може допомогти влаштувати краще пристосовуватися до моїх потреб і дозволить якісніше усувати неполадки.

Таке ж прагнення до додаткового збору даних буде відбуватися і в споживчих носимих пристроях. Як дізнатися, чи правильно працюють окуляри для визначення настрою? Для цього потрібні знання як вхідних даних (зображення чийогось обличчя або голосу), так і вихідних даних (ідентифікований настрій). Ідеально було б зберігати нерухомі зображення облич для діагностики та усунення неполадок, а також можливість завантажувати їх виробникам пристроїв, щоб поліпшити алгоритми.

У деяких випадках зберігання даних може навіть не знадобитися, так як споживчі носимі пристрої можуть передавати все в реальному часі на централізовані сервери для обробки. При обмеженій обчислювальній потужності і терміні служби батареї носимі пристрої можуть перевантажити обчислювально інтенсивну обробку на централізовані комп’ютери. Це те, що Apple робить з Siri, де деякий аналіз Вашого голосового запиту обробляється на віддалених серверах Nuance. Хоча це дозволяє проводити більш складний аналіз, але це також створює великі проблеми з конфіденційністю, оскільки все більше даних передається, зберігається і передається іншим.

основы слухового аппаратаМої перші слухові апарати, були великими і аналоговими, і мій аудіолог виконував регулювання звукових виходів за допомогою маленької викрутки. Слухові апарати, якими я користуюся сьогодні настільки малі, що вони непомітно розміщуються в вушному каналі, і мій аудіолог налаштовує їх по бездротовому зв’язку на комп’ютері. Прогрес рухається швидкими кроками, і я не сумніваюся, що він значно змінив моє життя на краще.

Однак ціна прогресу – це складність. Старі слухові апарати мали обмежену настройку, регулювали звуки простими способами, також очевидно виходили з ладу і не зберігали дані. Тепер все по-іншому. Нескінченні настройки доступні в нових пристроях створюють більше можливостей для помилок. Складні алгоритми ускладнюють діагностику проблем. А збільшення збору даних означає, що слухові апарати скоро можуть зіткнутися з проблемами конфіденційності.

Те ж саме відноситься і до споживчих носимих пристроїв. Якщо вони підуть шляхом слухових апаратів, майбутні покоління носимих пристроїв будуть складнішими, усунення неполадок більш важким і більш великими  зборами даних. Поки ми сприймаємо носимі пристрої як іграшку або предмети розкоші, можна легко списати ці проблеми з рахунків. Але у носимих пристроїв є реальна можливість істотно поліпшити життя багатьох людей, так само як вони поліпшили моє життя з 1986 року. Щоб реалізувати ці поліпшення, ми не повинні ігнорувати ці тенденції, і повинні серйозно ставитися до носимих пристроїв, як до незамінних інструментів, якими вони скоро стануть.

Запишіться на БЕЗКОШТОВНУ * експрес-діагностику слуху в одному з наших Центрів прямо зараз

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  * Умови безкоштовної акції по експрес-діагностиці слуху діють після:
  • заповнення і відправки форми запису на сайті;
  • підтвердження запису Адміністратором Центру по телефону.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *