Основи слухового апарату

Основи слухового апарату

Приблизно для 28 мільйонів американців з втратою слуху життя – це серія втрачених можливостей. Друзі та члени сім’ї втомлюються підвищувати голос, часто переходять на крик і як підсумок, просто відмовляються від спілкування в цілому. Це приводить до того, що погано чуючі люди стають самотніми, позбавленими радощів життя. Слухові апарати – це невеликі електронні пристрої, які посилюють звук і допомагають почути багато звуків, які вже забуті у людей з порушеннями слуху. Проте, дослідження показують, що мало хто з людей, які потребують слухові апарати, дійсно користуються ними.  За даними дослідження, проведеного в 2006 році в Університеті Дьюка, тільки один з п’яти американців, у якого є можливість носити слухові апарати, носить їх. [джерело: Medical News Today].
Навігація по сторінці:

Деякі люди не носять слухові апарати через їх вартість, в той час як інші не носять їх усвідомлено, тому що їм соромно, вони вважають, що їх дражнитимуть. Багато з них не розуміють, що є відносно недорогі слухові апарати, а сучасні прилади настільки малі, що їх практично неможливо виявити.

У цій статті ми розповімо, як саме працюють слухові апарати, і про нові технології, які забезпечують більш чистий і природний звук для людей із вадами слуху. Але спочатку давайте розглянемо, що викликає втрату слуху.

Що викликає втрату слуху?

Коли ви чуєте звуки, будь то автомобільна сигналізація або гавкіт собаки, звук проникає через отвір зовнішнього вуха і викликає вібрацію барабанної перетинки. Три маленьких кісточки в середньому вусі переносять цю вібрацію в равлик – форма раковини у внутрішньому вусі. Вібрація стимулює волоскові клітини, які створюють механічні коливання в слуховому нерві. Ці коливання передають звук через нервові імпульси в мозок, де він перетвориться в звук, такий як звук автомобільної сигналізації або гавкіт собаки.

Існує два типи втрати слуху: ­

 • Кондуктивна втрата слуху відбувається, коли звук не проходить належним чином через барабанну перетинку, вушний канал і кісточки внутрішнього вуха. Вона може бути викликана сірчаною пробкою, проколом барабанної перетинки, рідиною в вусі, генетичним дефектом або інфекцією. Виникає відчуття, ніби то вуха закладені. Кондуктивна втрата слуху лікується лікарем-отоларингологом.
 • Нейросенсорна туговухість це пошкодження равлика. Це найбільш поширений тип втрати слуху, який стосується близько 90 відсотків людей з проблемами слуху. Найчастіше нейросенсорна туговухість викликана старінням, але також може бути викликана інфекцією, спадковою схильністю, травмами голови, через вплив гучних шумів або скупчення рідини у внутрішньому вусі. При цьому типі втрати слуху допоможуть слухові апарати

Складові слухового апарату

Слухові апарати це досить прості пристрої, що складаються з чотирьох основних частин:

 • Мікрофон вловлює звук з навколишнього середовища і перетворює його в електричний сигнал, який він посилає до підсилювача.
 • Підсилювач збільшує гучність звуку і передає його в приймач.
 • Приймач / динамік змінює електричний сигнал назад в звук і посилає його в вухо. Потім ці імпульси передаються в мозок.
 • Батарея – елемент живлення слухового апарату.

На жаль, але реабілітація слуховими апаратами підходить не всім. Волоскові клітини у внутрішньому вусі сприймають вібрації, які посилає слуховий апарат, і перетворюють ці вібрації в нервові імпульси. З цього випливає, що робота слухового апарату залежить від волоскових клітин у внутрішньому вусі. Якщо волоскових клітин залишилося в недостатній кількості, слуховий апарат не відновить нормальний слух.

Як виготовляють слухові апарати?

изготовление слепков для берушей

Щоб зробити слуховий апарат, аудіолог або фахівець із слухових апаратів роблять зліпок вуха пацієнта, наливаючи отопластичну речовину в вухо. Як тільки вона затвердіє, зліпок знімається з вуха і відправляється на виготовлення слухового апарату.

Зліпок використовується для виготовлення індивідуального корпусу апарату (при виборі внутрішньовушної моделі) або для вушного вкладиша (при виборі завушної моделі), який виготовляється методом 3-Д моделювання в лабораторії і після покривається акрилом. Це так звана оболонка слухового апарату. Далі  просвердлюються отвори в слуховому апараті, а механічні компоненти – регулятор гучності, мікрофон і динамік – розміщуються всередині.

Дроти припаюються до всіх електронних деталей, і встановлюється батарея. Коли слуховий апарат готовий, його полірують і потім налаштовують під індивідуальні особливості пацієнта.

 

Типи слухових апаратів

Люди із вадами слуху можуть вибирати з декількох типів слухових апаратів. Як правило, чим менше слуховий апарат, тим він дорожче коштує і, тим менше час його автономної роботи.

   У вусі (ITE): цей найбільший за розмірами тип внутрішньовушних слухових апаратів, підходить для людей із вадами слуху від легкого до важкого ступеня. Він повністю поміщається в вусі. Слуховий апарат ITE є одним з найбільш помітних стилів внутрішньовушних апаратів, але його батарея працює довше, ніж в дрібніших пристроях, і в ньому можуть розміщуватися спрямовані мікрофони (докладніше про це нижче) і інші додаткові функції.

 

    У каналі (ITC): слуховий апарат ITC підходить тільки при слабкій і помірній втраті слуху. Він виготовляється індивідуально, щоб відповідати розміру і формі слухового проходу людини. Цей слуховий апарат практично непомітний, але через його маленький розмір важко регулювати налаштування і заміна батареї. До деяких слухових апаратів ITC пропонуються допоміжні пристрої, такі як пульт дистанційного керування, що полегшує зміну налаштувань. Мікрофон і приймач у цього типу апарату розташовані близько один до одного, що може викликати зворотний зв’язок.

    Повністю в каналі (CIC): цей слуховий апарат також підходить для слабкої і помірної втрати слуху, і він ще менший, ніж слуховий апарат ITC. Він настільки малий і щоб вийняти його з вуха потрібно потягнути за спеціальну ліску. Оскільки слуховий апарат CIC повністю поміщається в вушний канал, він стає повністю невидимим. Знову ж таки, через свій невеликий розмір ускладнюється настройка та використання додаткових функцій. І коштує він дорожче, ніж великі слухові апарати.

 

    За вухом (BTE): слуховий апарат BTE допомагає при всіх типах втрати слуху, від легкої до глибокої. Корпус апарату в якому знаходяться всі механічні елементи, розташовується прямо за вухом. Корпус з’єднується прозорою трубкою з силіконовою частиною, званої вушною вкладкою, яка розташовується у середині вуха. Звук проходить через вушний вкладиш у вухо. Це потужний і регульований слуховий апарат ідеально підходить як для дорослих, так і для зростаючого дитячого організму. Проте, його розмір і трубка, що з’єднує корпус з вкладишем, роблять його дуже помітним. В разі неправильного встановлення слуховий апарат BTE може викликати зворотний зв’язок, але це можна відрегулювати при відвідуванні лікаря.

    muse-mric-312mini BTE: ця нова версія моделі BTE вирішує проблему видимості. Він настільки малий, що його ледве можна побачити. Крихітний пристрій знаходиться за вухом і прикріплений трубкою до мініатюрного динаміку всередині слухового проходу. Для цього типу апарата не потрібне виготовлення вкладиша і він забезпечує кращу якість звуку, ніж слухові апарати ITE. Його недоліком є те, що він підходить тільки для людей з легкою втратою слуху, які чують звуки низьких і середніх частот.

Цифровий слуховий апарат проти аналогового

слуховые-аппаратыАналогові слухові апарати посилюють звуки, але їх проблема в тому, що вони підсилюють всі звуки однаково. Поки ваша сестра розповідає історії зі своєї недавньої відпустки, її голос не чути, через оточуючі звуки телевізора, кондиціонера і пилососа. Бувають програмовані аналогові слухові апарати, це означає, що вони можуть налаштовуватися для різних ситуацій прослуховування. Ви можете «змінити канал», щоб налаштувати певні звуки голосніше чи тихіше, в залежності від ваших уподобань і втрати слуху. Але вони не так чутливі, як цифрові слухові апарати.

Переважна більшість слухових апаратів, що продаються сьогодні, є цифровими. Цифрові слухові апарати  забезпечують набагато більш чітку якість звуку, але коштують дорожче аналогових слухових апаратів. В цифрові апарати закладена комп’ютерна мікросхема, яка аналізує звук на основі втрати слуху і стану користувача, а потім підсилює його таким чином, щоб відповідати гучності і висоті звуку. Як і аналогові слухові апарати, цифрові пристрої можуть бути запрограмовані для різних середовищ прослуховування.

Кохлеарні імплантати та слухові апарати кісткової провідності

Кохлеарні імплантати

Сучасні слухові апарати підходять для людей з різним ступенем втрати слуху, але вони не можуть відновити слух у людей з глухотою. Для людей з більш серйозними ушкодженнями слуху, більше підходять кохлеарні імплантати, тому що вони обходять пошкоджені ділянки вуха і посилають звукову інформацію – у вигляді електричних сигналів – безпосередньо в слуховий нерв.

строение-уха-человекакохлеарный-импалнт

 

Кохлеарний імплант складається з двох основних частин: зовнішньої (переносної) і внутрішньої (що імплантується). Зовнішня частина складається з трьох частин: звукового процесора, мікрофона і передавача. Внутрішня частина має приймач і електродний ланцюжок.

 

 

Мікрофон, прикріплений до звукового процесору, захоплює звук і відправляє його на звуковий передавач, невеликий пристрій, який непомітно надягається на зовнішню частину вуха. Передавач знаходиться за звуковим процесором і розташований на шкірі голови. Передавач забезпечений магнітом, який утримує його на внутрішньому приймачі. (Щоб не прикріплювати до голови і вуха, зовнішню частину також можна носити в кишені сорочки або в сумці). Приймач імплантується під шкіру в кістку за вухом. Ланцюжок електродів являє собою провід, який проходить від імплантату в равлик. Мікрофон вловлює звук і передає його на звуковий процесор, який переводить звук в цифрову інформацію. Він відправляє цю цифрову інформацію на імплантований приймач, який перетворює цифрову інформацію в електричні сигнали і відправляє ці сигнали на ланцюжок електродів. Ланцюжок електродів посилає ці сигнали в слуховий нерв, який потім передає сигнали в мозок.

Слухові апарати кісткової провідності

Слуховые аппараты костной проводимости (baha)Слухові апарати кісткової провідності (baha) обходять нормальний слуховий процес, щоб допомогти людям з важкою нейросенсорною, кондуктивной або змішаною втратою слуху, яким звичайні слухові апарати не допомагають. Вони не просто підсилюють звук, ці хірургічно імплантовані пристрої прикріплюються до кісток середнього вуха. Обходячи слуховий канал і середнє вухо, слухові апарати baha створюють вібрації в черепі і передають ці вібрації безпосередньо в равлик за допомогою процесу, званого прямою кістковою провідністю.

Чи достатньо одного слухового апарату?

Для людей із вадами слуху на одному вусі може бути досить одного слухового апарату. Але, якщо у вас втрата слуху в обох вухах, лікарі рекомендують носити два слухових пристрої, тому що так ви зможете розрізняти різні звуки і визначати їх напрямок. Дослідження показують, що носіння одного слухового апарату може призвести до погіршення слуху в «хорошому» вусі.

Аксесуари для слухових апаратів

Найголовніший і необхідний компонент будь-якого слухового апарату це акумулятор. Без нього слуховий апарат не буде працювати. Більшість слухових апаратів використовують повітряно-цинкові елементи, що працюють на кисні, але є такі, які працюють на ртутних батареях. Термін служби батареї багато в чому залежить від розміру слухового апарату. У великих слухових апаратах використовуються великі батареї, які можуть працювати близько двох тижнів. Маленького розміру батареї працюють в середньому від трьох до п’яти днів. Також Ви можете додати кілька спеціальних функцій для підвищення якості одержуваного звуку в слухових апаратах:

Направлений мікрофон дозволяє чути звуки безпосередньо перед Вами більш ясно, ніж звуки, які виходять за Вами і з боків, так що Ви можете зосередитися на розмові, не турбуючись про сторонні фонові шуми. Ви можете перемикатися між спрямованим мікрофоном і звичайним мікрофоном в залежності від ситуації прослуховування. Функція спрямовані мікрофони доступна тільки для великих слухових апаратів.

Віддалене програмуванняТелекатушка дозволяє перемикатися зі звичайного мікрофона слухового апарату до установки «Т» для того, щоб відфільтрувати навколишні звуки, коли ви розмовляєте по телефону. Котушки працюють тільки з телефонами, сумісними зі слуховими апаратами. (Всі вироблені сьогодні мобільні телефони повинні бути сумісні зі слуховими апаратами, але є і такі, що не сумісні.) Чимало театрів, місця масового скупчення людей і аудиторії мають системи індукційної петлі, які також будуть працювати з “Т” налаштуванням Вашого слухового апарату.

Телекатушкі не єдині пристрої, які можуть допомогти людям із вадами слуху користуватися телефоном. У телефонах з підсилювачем є більш гучний дзвінок, а також миготливі вогні, щоб сигналізувати про вхідні дзвінки.Текстові телефони транскрибують дзвінок в текст для людей з важкими порушеннями слуху. Пристрій індуктивного зв’язку має дротяну петлю, яка йде навколо шиї і з’єднується з мобільним телефоном. Петля передає звук з телефону на слуховий апарат і відфільтровує фонові шуми.

Якщо Вам все ще потрібно збільшити гучність телевізора, щоб почути його, Вам може бути корисний прямий аудіовхід. Багато слухових апаратів можуть бути підключені безпосередньо до телевізора, комп’ютера, програвача і радіо для більш чистого звучання.

Дослідження для поліпшення слухових апаратів

усовершенствование слухового аппарата

Сучасні слухові апарати менші і могутніші, ніж коли-небудь, і дослідники прагнуть до ще більш високої якості звуку в майбутньому. Вони шукають способи якісніше підсилити звуковий сигнал і зменшити зворотний зв’язок, використовуючи новітні комп’ютерні технології.

Один напрямок досліджень фокусується на дуже незвичайному предметі – мусі Ormia ochracea. Ця крихітна муха має дуже точний слух, що дозволяє їй з легкістю визначити джерело звуку. Вчені моделюють спрямовані мікрофони за вухами мухи. Нові мікрофони допоможуть посилити звуки з певних напрямків, і придушити звуки з інших напрямків, щоб допомогти людям зосередитися на розмовах, коли вони оточені фоновим шумом.

Купівля слухового апарату

Якщо Ви вважаєте, що Вам потрібен слуховий апарат, починати потрібно з відвідин фахівця в області слухових апаратів, ЛОРа та / або аудіолога. ЛОР проведе огляд, щоб переконатися, що Ваша втрата слуху не тимчасова, яка може виникнути через інфекцій або банальну сірчану пробку. Потім слухопротезіст проведе діагностику слуху – – аудіометрію – в звукоізолюючій кабіні, щоб побачити, наскільки добре ви сприймаєте звуки на різних частотах.

подбор слухового аппарата

Після чого фахівець зніме зліпки з Ваших слухових проходів для виготовлення корпусу або вушного вкладиша. Після того, як слухові апарати виготовлені, Ви приходите до Вашого лікаря для примірки та програмування слухового апарату. Також лікар розповість Вам, як чистити слухові апарати, регулювати гучність і міняти батарейки.

Вартість слухових апаратів може значно відрізнятися. Великі аналогові слухові апарати можуть коштувати кілька сотень доларів, тоді як невеликі цифрові слухові апарати можуть коштувати тисячі доларів. Середня ціна варіюється від 500 до 6000 доларів в залежності від обраних варіантів. Оскільки кохлеарні імплантати вимагають хірургічного втручання, вони коштують набагато дорожче – близько 40 000 доларів.

Хоча ціна важлива, це не єдине, чому важливо приділити увагу перед тим, як купити слуховий апарат. Надійність і відповідність Вашій втраті слуху мають вирішальне значення, коли Ваш слух поставлений на карту. Також в більшості випадків, пам’ятайте, що в вартість слухових апаратів вже включена діагностика слуху.

Якщо про них добре дбати, слухові апарати прослужать від п’яти до семи років. Більшість проблем, з-за яких слухові апарати здають в ремонт, викликані брудом, вушною сіркою і шкірним жиром, які блокують мікрофони та приймачі.

Поради по купівлі слухового апарату

Остерігайтеся компаній, які дають обіцянки, що здаються занадто добрими, щоб бути правдою. Ніякий слуховий апарат не відновить повністю слух, незалежно від того, скільки він буде коштувати. Найкраще купувати слухові апарати в ліцензованому центрі слухопротезування.

Запитайте про пробне носіння. Більшість штатів вимагають, щоб виробники давали покупцям не менше 30 днів, щоб випробувати свої нові слухові апарати. Якщо Ви вирішите повернути їх, Вам потрібно буде тільки заплатити від 5 до 20 відсотків від вартості покупки. Для покупки слухових апаратів поштою федеральний закон вимагає, щоб компанії надавали можливість анулювати Ваше замовлення і повернути гроші. Перевірте гарантію. На більшість слухових апаратів дається гарантія один рік, але бувають і більш тривалі гарантії. Гарантія повинна поширюватися на заміну деталей і ремонт. Також дізнайтеся, чи можете Ви отримати тимчасовий прилад замість свого слухового апарату, який буде знаходитися в ремонті.

Історія слухових апаратів

слуховые решения "труба"Першими слуховими апаратами були величезні рогоподібні труби з великою відкритою частиною на одному кінці, в яку потрапляв звук. Труба поступово звужувалася в тонку трубку, через яку звук прямував в вухо. Розробка сучасного слухового апарату, була б неможлива, якби не робота двох найбільших винахідників кінця 19 і початку 20 століть. Олександр Грехем Белл за допомогою електроніки посилював звук в своєму телефоні, використовуючи карбоновий мікрофон і батарею – концепція, яка була прийнята за основу виробниками слухових апаратів. У 1886 році Томас Едісон винайшов вуглецевий передавач, який перетворював звуки в електричні сигнали, які могли проходити по дротах і перетворюватися назад в звуки. Ця технологія використовувалася в перших слухових апаратах.

слуховые аппарати 1800х годовПромислова революція дозволила масове виробництво слухових апаратів і створила новий середній клас, який міг дозволити собі цю технологію. У 1800-х роках кілька компаній, у тому числі Джордж П. Пиллинг і Sons Філадельфії, а також Кірхнер і Вільгельм зі Штутгарта, Німеччина, випустили свої власні версії слухових апаратів. У 1898 році компанія Dictograph представила перший комерційний слуховий апарат вуглецевого типу. Рік по тому Міллер Різ Хатчінсон з компанії Akouphone в Алабамі запатентував перший практичний електричний слуховий апарат, в якому використовувалися вуглецевий передавач і батарея. Він був настільки великим, що повинен був стояти на столі, і коштував 400 доларів. У 1920-х роках в слухові апарати були введені вакуумні трубки, що зробило посилення звуку більш ефективним, але величезні батареї як і раніше робили їх громіздкими.

Перші електроонні слухові апарати1952 поклав початок епосі транзисторних слухових апаратів. Додавання цих простих вкл / викл перемикачів, нарешті, дозволило створити слуховий апарат меншого розміру. Спочатку транзисторні слухові апарати були розроблені так, щоб розташовуватися в оправі очок. Пізніше вони були адаптовані для розташування за вухом. Перший транзисторний слуховий апарат, що з’явився на ринку в кінці 1952 року, був проданий компанією Sonotone за 229,50 доларів США.

У 1990-х слухові апарати стали цифровими. Якість звуку покращилася і стала більш регульованою. Також в цей час з’явилися програмовані слухові апарати.

На початку 21-го століття комп’ютерні технології зробили слухові апарати менше і більш точними, з настройками, придатними для будь-якого середовища прослуховування. Сучасні слухові апарати можна постійно налаштовувати для поліпшення якості звуку і зниження фонового шуму.

Джерела:

 • AAO-HNS, «Часті питання про розробку слухових апаратів». http://www.entlink.net/history/exhibits/Hearing-Aid-FAQ.cfm
 • Альпінер, Джером Дж.; Малві, Меган; Сміт, Рендалл Д. «Рішення по слуховим апаратам: відповіді на більшість ваших питань». Рамі, 2007.
 • AmericaHears Inc., «Погляд на історію слухових апаратів: минуле, сьогодення і майбутнє технології слухових апаратів». http://hearing-aids.americahears.com/aid-technology.html
 • Американська академія отоларингології – хірургія голови та шиї «Купівля слухового апарату». http://www.entnet.org
 • Американська академія отоларінгології – хірургія голови та шії «Кохлеарні імплантаті». http://www.entnet.org/healthinfo/ears/cochlear-implant.cfm
 • Американська асоціація мови і слуху “Слухові апарати”. http://www.asha.org
 • Кармен, Річард. «Довідник споживача по втраті слуху і слухових апаратів: шлях до зцілення». 2004.
 • Кохлеарні імплантати http://www.fda.gov/cdrh/cochlear/
 • Диллон, Харви. “Слухові апарати.” Thieme Medical, 2001.
 • Канал Discovery, «Як це зроблено: слухові апарати».
 • Інформація про вухо, «Часті питання». http://www.earinfo.com/hearingloss.html
 • Федеральна торгова комісія, “Звукові рекомендації із слухових апаратів”.
 • Фокус на здоровому старінні, «Вибір правильного слухового апарату». Червень 2007 р
 • http://www.ftc.gov/bcp/edu/pubs/consumer/health/hea10.shtm
 • http://www.mayoclinic.com/health/hearing-aids/HQ00812
 • Mayo Clinic, «Слухові апарати: як правильно вибрати».
 • Медичні новини сьогодні, «Альтернативне лікування приносить слух в обидва вуха». 2 серпня 2007 рhttp://www.medicalnewstoday.com/
 • Медичні новини сьогодні, «Дослідження Університету Дьюка виявляє, що слухові апарати не довикористовуються». 3 червня 2006 р. http://www.medicalnewstoday.com/
 • Майерс, Девід Дж. «Тихий світ: життя з втратою слуху». Видавництво Єльського університету, 2000.
 • Національний інститут глухоти та інших порушень комунікації, “Слухові апарати.”
 • Смоскі, Уолтер Дж. “Слухові апарати”. Останнє оновлення: 16 квітня 2007 р. https://emedicine.medscape.com/article/994159-overview
 • US News & World Report, 22 травня 2006 р., том. 140, видання 19, с. 53-55.

Запишіться на БЕЗКОШТОВНУ * експрес-діагностику слуху в одному з наших Центрів прямо зараз

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  * Умови безкоштовної акції по експрес-діагностиці слуху діють після:
  • заповнення і відправки форми запису на сайті;
  • підтвердження запису Адміністратором Центру по телефону.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *