Середній отит та вушні інфекції

Середній отит та вушні інфекції

Середній отит – це запальний процес у середньому вусі, при якому у порожнині за барабанною перетинкою накопичується рідина. Ця рідина може мати різну консистенцію та бути зараженою або ні. Якщо вона не заражена, хвороба протікає легко, з невеличким зниженням слуху, без сильного болю та лихоманки. Але у іншому випадку у вусі накопичується густа клеєподібна рідина, слух втрачається, активно проявляється загальна симптоматика.

Під час отиту майже завжди проявляється кондуктивна приглухуватість. Тобто, слух втрачається на хворому вусі – частково або повністю. Зазвичай згодом, після лікування, він відновлюється. Але якщо запустити хворобу, втрата слуху може стати незворотною.

Поширеність середнього отиту

Найчастіше на цю патологію хворіють діти, особливо високі ризики серед немовлят. Це пов’язано з тим, що в них надто тонка та ще не до кінця сформована слухова труба – прохід між носоглоткою та середнім вухом. Тому інфекція майже миттєво потрапляє до барабанної порожнини й викликає запалення. Вірогідність отиту поширена в дітей, що мають патологічно великі аденоїди або страждають на хронічні запалення ЛОР-органів. Але й серед дорослих трапляються випадки середнього отиту.

Чому виникає середній отит?

Найчастіше захворювання має інфекційну природу. Інфекція потрапляє до барабанної порожнини через слухову трубу з носоглотки, або через зовнішнє вухо. Але інколи зустрічаються неінфекційні форми отиту. Вони складають максимальну загрозу, бо проходять без температури та болю. Через це є великий ризик запустить хворобу, особливо в дітей, які не можуть поскаржитися на відсутність слуху. Тому інколи минають місяці, перш ніж батьки звертають увагу на проблему.

Які наслідки викликає середній отит?

Головний ризик цієї хвороби – незворотна втрата слуху. У середньому вусі знаходяться три кісточки, які передають звукові коливання від барабанної перетинки до лабіринту внутрішнього вуха. Коли у порожнині накопичується рідина, вони не можуть виконувати свої функції, ї звук пропадає.

Якщо отит запущений та гнійний, рідина пошкоджує тканини барабанної перетинки та слухових кісточок. Простіше кажучи, вони гниють. До того ж, запалення може перейти до внутрішнього вуха та «вбити» його волоскові клітини. Ось чому при запущених отитах можлива незворотна втрата слуху.

В дітей погіршення звукосприйняття провокує мовні проблеми. Адже, на перших роках життя вони формують мовлення з того, що чують. Якщо цей період проходить у постійних отитах, дитині складно навчитися розмовляти – бо вона втрачає значну частину звукової інформації. І навіть якщо слух після отиту вдається повернути, розвиток уповільнюється.

Консультация-лора-в-лор-центре-для-взрослых-и-детей-фотоЯк запідозрити отит у дитини?

Це дуже важливе питання для батьків, адже головна причина ускладнень після отиту – несвоєчасна діагностика. Покажіть свою дитину ЛОРу, якщо вона:

 • Має почервоніння на вушній раковині
 • Постійно чеше вуха
 • Скаржиться на вушний біль
 • Надто дратівлива
 • Не реагує на ваші звернення та слова
 • Проявляє неуважність та апатичність

Якщо ви вчасно виявите середній отит, його можна вилікувати без ускладнень, і слух повністю повернеться. Але при запущеній хворобі трапляється незворотна приглухуватість.

Дитина втратила слух через отит – що робити?

Єдина правильна відповідь – звернутися до лікаря. Адже вушні інфекцію являють серйозну небезпеку та потребують професійної допомоги. Треба показатися ЛОРу, щоб він зафіксував наявність рідини та запалення у середньому вусі – він призначить відповідне лікування. Якщо виявиться, що отит спровокував незворотні зміни слуху, знадобиться також консультація сурдолога та допомога сурдопедагога.

Що треба знати про причини погіршення слуху?

Приглухуватість може бути вродженою або набутою. У першому випадку найчастішою причиною є спадковість – з нею пов’язані більше 50% інцидентів втрати слуху в дітей. Також це трапляється через патологічне протікання вагітності або родові травми. Найвищі ризики є, коли:

 • Є резус-конфлікт
 • Вагітна перенесла краснуху або інші інфекційні захворювання
 • В матері цукровий діабет
 • Під час вагітності була токсемія
 • Малюк народився передчасно
 • Під час родів в дитини був брак кисню (асфіксія)

Окрім цього часто розлади слуху зустрічаються в немовлят, що народилися з іншими особливостями: синдроми Дауна, Швейцара, Трічера Коллінза, Crouzon Alport, (X-linked).

Набута приглухуватість може трапитися у будь-якому віці. Однією з найчастіших її причин є вушні інфекції, зокрема середній отит. Також до неї можуть призвести:

 • Вірусні хвороби – кір, грип, вітряна віспа, паротит, менінгіт, енцефаліт
 • Токсичні речовини – наркотики, алкоголь, цигарки, деякі ліки
 • Шумове забруднення – на виробництві, під час їзди у транспорті, вдома при роботі техніки або шуму з вулиці
 • Травми голови та вух – визивають механічне пошкодження елементів слухової системи

Якщо ви підозрюєте, що слух погіршився через отит або інші причини, звертайтеся до центру «Беттертон».

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *