Повна відсутність почуття запаху

детський осмотр лора

Повна відсутність почуття запаху

Записатись на прийом

Записатися

Записатися на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Нюх – дуже важлива для людини здатність, завдяки якій вона може сприймати й розрізняти запахи. Це почуття народжується у носі, коли ми вдихаємо повітря. Аромати збуджують нюхові рецептори, які потім передають інформацію про них до мозку. Але іноді людина дихає, а запаху немає. Це говорить про серйозні патології, що вимагають лікування.

  Симптоми та види

  Втрата нюху може бути повною або частковою. У першому випадку людина повністю перестає відчувати запахи, у другому – сприймає їх приглушено або вибірково. Зазвичай ця проблема є тимчасовою та розв’язуваною, але у важких випадках нюх пропадає назавжди.

  За етіологією відсутність нюху буває:

  • Функціональною – розвивається, коли органи нюху інфіковані та запалені
  • Респіраторною – пов’язана з патологічними змінами у носоглотці, які можуть бути вродженими чи набутими
  • Есенціальною – викликана порушенням роботи периферичних відділів, що відповідають за нюх
  • Віковою – орган нюху згодом атрофується, перестає розрізняти запахи

  Причини втрати нюху

  У більшості випадків відсутність почуття запаху говорить про запалення у носі. Це відбувається при попаданні на слизову бактеріальної або вірусної інфекції. Тканини носоглотки набрякають, підвищується вироблення слизу, й ніс перестає сприймати аромати. Також бувають й інші причини цієї проблеми.

  Запальні захворювання носу

  Найпоширеніша причина втрати нюху – риніт. Його викликають простудні захворювання, інфекції, алергічні реакції. Тканини носоглотки у цей час роздратовані, слиз виробляється у величезних кількостях та тече з носу. У таких умовах нюхові рецептори не встигають вловити аромат. Крім того проходження повітря крізь них може бути ускладнене через сильну закладеність носу. Схожі симптоми проявляються при синуситі – запаленні носових пазух.

  Інші причини

  • Збільшені аденоїди
  • Новоутворення у носі – поліпи, пухлини, гіпертрофія слизової оболонки
  • Викривлення носової перегородки
  • Вдихання гарячого повітря чи їдких речовин, що викликає опік слизової
  • Механічні травми носу
  • Різкі перепади температури та вологості
  • Центральні причини – різні порушення в роботі мозку

  Втрата нюху – психосоматика

  Іноді порушення нюху не має об’єктивних причин, а пов’язано з психологічними проблемами. Це трапляється з людьми у депресії або після сильних стресів, травм. Людина в буквальному сенсі слова втрачає смак до життя, інтерес до нього. У таких випадках рекомендується пройти курс психотерапії.

  Що робити, якщо ви не відчуваєте запахів?

  Втрата нюху вимагає грамотного медичного підходу. Самостійно можна спробувати промити ніс водою або сольовим розчином, зволожити спеціальним спреєм, очистити від слизу. Але ці дії лише трохи полегшать стан людини, не усунувши причину проблеми. Тому краще звернутися до ЛОР-лікаря відразу, як тільки запахи зникли.

  Отечность век фотоОсобливості лікування у “Беттертон”

  Наш ЛОР-центр пропонує ефективне комплексне лікування відсутності нюху в дітей та дорослих. Тут працюють досвідчені лікарі, які проведуть обстеження, щоб встановити точну причину. Для цього вони використовують метод риноскопії, що дозволяє оглянути тканини носоглотки, вивчити стан слизової оболонки. Додатково вони беруть мазок на мікрофлору, що дозволяє встановити збудника. У деяких випадках призначається КТ й МРТ для уточнення діагнозу.

  З’ясувавши, з чим пов’язана відсутність нюху, наші лікарі підбирають пацієнту індивідуальну терапію. Головна її мета – усунути запальний процес у носі, після чого працездатність нюхових рецепторів відновиться. Для цього лікарі призначають:

  • Антибіотики – щоб вбити патогенну середу
  • Протизапальні препарати – зняти набряк та прискорити відновлення тканин
  • Промивання, інгаляції та інші процедури для знезараження та видалення слизу
  • Засоби місцевої дії для полегшення носового дихання

  При запущених випадках аносмії призначається кріотерапія. За допомогою рідкого азоту наднизьких температур заморожуються патогенні бактерії, гіпертрофовані тканини, поліпи, аденоїди, пухлини та інші причини, через які трапляється втрата нюху. Цей сучасний безпечний метод є чудовою альтернативою хірургічній операції.

  Можливі ускладнення

  Втрата здатності відчувати аромати сильно знижує якість життя. Людина, в якої немає смаку й запаху, не може насолоджуватися смачною їжею, пахощами квітів, шедеврами парфумерії. До того ж хвороби, що викликають цей симптом, небезпечні. Вони можуть призвести до інфікування сусідніх ЛОР-органів, нижніх дихальних шляхів та навіть головного мозку.

  Профілактика

  • Робіть щеплення від інфекційних хвороб
  • Захищайте дихальні шляхи респіратором від їдких речовин та гарячого повітря
  • Бережіть ніс від травм
  • Зволожуйте повітря у приміщенні
  • Вчасно лікуйте ЛОР-хвороби

  Якщо у вас немає почуття запаху – запишіться до нас на прийом. Досвідчені отоларингологи допоможуть повернути нюх!

  Не намагайтеся самостійно займатися лікуванням своїх діток! Зверніться до дитячих лікарів отоларингологів  в Центри слуху «Беттертон» у Києві!

  Записатись на прийом до лікаря:

   Або скористайтеся нашими чат-ботами

   viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

   Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

   Поділіться цією публікацією

   Залишити відповідь

   Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *