Поставте ці 5 питань своєму слухопротезисту

консультация-лор-врача-центр-слуха-беттертон

Поставте ці 5 питань своєму слухопротезисту

Слухопротезист – вірний друг і помічник людей із порушеннями слуху. Дізнайтеся, про що варто його запитати, щоб зробити комунікацію з фахівцем максимально продуктивною. Допоможемо вам з реабілітацією слуху!

Слухопротезист – це лікар, який займається реабілітацією слуху. Він проводить первинні консультації пацієнтів і робить діагностику слуху. Потім розповідає про варіанти корекції слуху, підбирає відповідний слуховий апарат, виконує налаштування, підтримує на етапі адаптації. Ми підготували 5 найбільш важливих питань, які варто задати своєму слухопротезисту.

Навігація по сторінці:

1 – який у мене тип приглухуватості?

Щоб зрозуміти, якими бувають порушення слуху, давайте розберемося, як працює наше вухо. Воно складається із 3 відділів: зовнішній, середній і внутрішній. Ось як працює система слуху людини:

 1. Зовнішнє вухо сприймає звук і передає його далі.
 2. Барабанна перетинка коливається і передає коливання до ланцюга слухових кісточок середнього вуха.
 3. Слухові кісточки передають енергію коливання до внутрішнього вуха.
 4. Від цього рідина у равлику (внутрішньому вусі) починає рухатися і стимулює роботу слухових рецепторів – волоскових клітин.
 5. Цей процес запускає електронні імпульси, які потім слуховий нерв передає у мозкові центри, відповідальні за слух.
 6. Мозок розпізнає сигнали і інтерпретує їх.

У людини 2 частини слухової системи – звукопровідна (зовнішнє і середнє вухо) і звукосприймаюча (внутрішнє вухо і мозок). У зв’язку з цим існує такі види порушення слуху:

 1. кондуктивне – порушується механізм передачі звуку;
 2. сенсоневральне – порушується сприйняття звуку;
 3. змішане – страждають обидва механізми.

Кондуктивна приглухуватість розвивається, коли звук не може пройти по вушному каналу або через середнє вухо. При цьому гострота слуху знижується, і звуки здаються занадто тихими. У деяких випадках слух пропадає повністю. Це відбувається, якщо:

 • слуховий канал заблокований сірчаним корком;
 • через застуду у вусі зібралася рідина;
 • запалене зовнішнє або середнє вухо – зовнішній і середній отит;
 • у вухо потрапило чужорідне тіло;
 • порушилася прохідність слухової (євстахієвої) труби;
 • пошкоджена барабанна перетинка;
 • у вусі є доброякісні або злоякісні пухлини;
 • важливі елементи зовнішнього, середнього або внутрішнього вуха травмовані або відсутні з народження.

У більшості випадків кондуктивну приглухуватість можна вилікувати. У цьому допоможе ЛОР або хірург.

Сенсоневральна приглухуватість пов’язана із порушенням функцій равлика (внутрішнього вуха), нервових волокон або мозкових центрів, що відповідають за слух. Людина при цьому чує звуки занадто тихо або нерівномірно – пропадають певні частоти. Це відбувається, коли людина:

 • перенесла вушні хвороби, які дають ускладнення;
 • травмувала вухо або голову;
 • має спадкову схильність – порушення слуху у членів сім’ї;
 • перебувала під впливом шуму;
 • вживала препарати або наркотичні речовини, токсичні для вух;
 • старіє – з віком гострота слуху знижується.

Сенсоневральна приглухуватість зустрічається частіше кондуктивної. Слух у цьому випадку не можна відновити, а можна лише скорегувати. Для цього потрібна консультація фахівця-сурдолога. Він підкаже, як обрати слуховий апарат, допоможе з налаштуванням і адаптацією.

Якщо порушення слуху змішане, слуховий апарат купити недостатньо. Пацієнту потрібно додаткове лікування.

2 – що показала моя діагностика слуху – який у мене поріг чутності?

Діагностику слуху проводять, щоб виявити слуховий поріг. Це мінімальна гучність, яку людське вухо розпізнає на різних частотах. Вона може варіюватися від 0 до 110 дБ. Аудіометріст заміряє її на різних частотах – в діапазоні від 250 до 8000 Гц. Результат видається у вигляді аудіограми. Це графік зі слуховими порогами на різних частотах для кожного вуха.

Від чого залежить поріг слухової чутливості? Від ступеня приглухуватості. Всього їх 5:

 1. Слабка. Рівень чутності різних частот знаходиться в діапазоні 25-40 дБ. Людина не розпізнає тиху мову в галасливій обстановці, але якщо немає звукових перешкод, то чує відносно добре.
 2. Помірна. Поріг чутності 41-55 дБ. Складно розібрати мову в фоновому шумі, і хочеться постійно зробити голосніше телевізор, радіо, комп’ютер, телефон.
 3. Середньо важка. Людина не чує звуки тихіше 56-70 дБ. Вона важко сприймає мову, особливо в груповій розмові.
 4. Важка. Поріг на рівні 71-90 дБ. Слова співрозмовника практично не помітні. Щоб людина їх почула, потрібно кричати з близької відстані.
 5. Глибока. Людина не чує сигналів тихіше 91 дБ. Їй складно розібрати навіть крик і гучні сигнали. В цьому випадку ставлять глухоту.

Аудіометрія – це перший крок до здорового слуху. А другий – це розуміння результатів діагностики. Запитайте свого слухопротезиста, що означають цифри на аудіограмі. Він докладно все пояснить і підкаже, який вибрати слуховий апарат, і чи потрібен він взагалі. 

3 – як зрозуміти, що мій слух падає?

Проблеми зі слухом часто розвиваються непомітно. Людина не відчуває болю і дискомфорту, а мозок швидко адаптується до нових реалій. Слабочуючі та їх близькі швидко звикають до того, що треба перепитувати, збільшувати гучність телевізора або говорити голосніше.

Є чек-лист питань, які варто собі поставити, якщо підозрюєте порушення слуху:

 • Чи здається вам, що співрозмовники говорять нерозбірливо?
 • Ви часто просите їх повторити сказане?
 • Вам складно сприймати мову, коли ніхто не дивиться на обличчя мовця?
 • Ви відчуваєте дискомфорт, коли співрозмовників більше 2?
 • Вам важко розмовляти в ресторанах, магазинах та інших місцях із великим скупченням людей?
 • Чи часто робите звук телевізора або радіо голосніше?
 • Чи складно вам слухати жінок і дітей?
 • У вас буває шум або дзвін у вухах?

Відповіли позитивно на кілька запитань? Тоді вам треба звернутися до слухопротезиста. Грамотний фахівець підбере апарат під ваші потреби. Індивідуальний прилад для корекції слуху допоможе повернути радість спілкування та підвищить якість вашого життя.

4 – як слуховий апарат зробить моє життя краще?

Медичні дослідження, проведені серед людей із вадами слуху та їх близьких, показали, що слухопротезування покращує якість життя. Пацієнти, які використовують слухові апарати, відзначають, що стали більш успішними в соціальній сфері і кар’єрі. Також вони кажуть, що відчувають більше позитивних емоцій, у них налагодився психологічний стан і покращилося фізичне самопочуття.

За результатами дослідження, реабілітація слуху допомагає:

 • домогтися поліпшеної розбірливості мови і природності звучання;
 • налагодити спілкування з близькими;
 • домогтися розуміння і більшої теплоти у відносинах;
 • легко і вільно спілкуватися з оточуючими людьми;
 • контролювати своє життя;
 • підвищити соціальну активність;
 • налагодити емоційну стабільність і психологічний фон.

Особливо важливо своєчасно підібрати дитячий слуховий апарат. Адже без нормального слуху дитина не може повноцінно розвиватися, освоювати мову, вчитися. Потрібно обов’язково перевірити слух у новонародженого і регулярно проводити дитині аудіометрію.

Спеціаліст по слухопротезуванню допоможе зробити ваше життя яскравішим і більш насиченим. Він розповість про всі плюси реабілітації слуху підбере слухове рішення під ваші потреби.

Цифровые слуховые аппараты

5 – у скільки обійдеться слуховий апарат, і чи варто купувати дешеві моделі?

На слуховий апарат ціна залежить від його потужності, набору функцій, кількості каналів, виробника та інших факторів. Його підбирають із урахуванням слухових потреб пацієнта, способу життя і побажань щодо форми. Запитайте у свого слухопротезиста, скільки коштує слуховий апарат, який підходить саме вам? Це все дуже індивідуально.

Сьогодні слабочуючим активно пропонують недорогі моделі, які насправді є простими підсилювачами звуку. Вони підвищують гучність усіх сигналів, без розбору на частоти. У тому числі – фонові шуми, які заподіюють сильний дискомфорт. Через це людина не тільки складно сприймає важливі звуки, але і може повністю втратити слух. Тому не варто спокушатися дешевизною підсилювачів. Замість цього краще купити слухові рішення, які призначені для корекції слуху і отримали медичну сертифікацію.

Якщо вам потрібен якісний слуховий апарат, купити в Києві його можна в центрі «Беттертон». Тут працюють кваліфіковані слухопротезисти, які допоможуть вам чути краще. Ви зможете задати їм будь-яке із зазначених питань, а також будь-які інші. Запишіться на прийом прямо зараз!

Записатися на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *