Спілкування з людьми, які користуються слуховими апаратами

Спілкування з людьми, які користуються слуховими апаратами

Погіршення слуху найчастіше призводить до певних обмежень в контактах з оточуючими людьми. А так як всі ми потребуємо у спілкуванні з собі подібними, то будь-які проблеми в цій сфері, якщо їх не вирішити якомога швидше, можуть погано відбитися на психологічному стані людини і на його рівні життя. Тому, якщо у вас є слабочуюча колега, друг або родич, постарайтеся зробити все можливе, щоб він не відчував себе ущемленим і обділеним вашою увагою. Пам’ятайте, що спілкування – це процес обопільний, і результат його багато в чому залежить від вас.

Ми пропонуємо кілька порад, які допоможуть вам правильно поводитися під час розмови з людиною, що має поганий слух чи користується слуховим апаратом.

Як відбувається звикання до пристрою для поліпшення слуху

Щоб при спілкуванні зі слабочуючими людьми у вас виникало якомога менше проблем, вам слід мати хоча б загальне уявлення про те, що таке слуховий апарат. Перш за все, ви повинні знати, що цей пристрій хоч і відновлює втрачений слух, але не в повній мірі, як багато хто помилково думають.

Безумовно, прилад для поліпшення здатності чути – справжній порятунок для тих, хто страждає приглухуватістю. Але не досвідченим користувачам не так просто до нього звикнути. Для цього потрібен певний період адаптації. Справа в тому, що слуховий апарат доносить до свідомості людини не зовсім ті звуки, які він чув до того, як став глухим. Навіть власний голос стає невпізнанним. Друга проблема полягає в тому, що слуховий пристрій повертає здатність чути ті звуки, від яких вухо відвикло за час глухоти. І вони, на перших порах, здаються гучними, різкими, нав’язливими.

Багато чого, звичайно, залежить від ступеня приглухуватості, а також від того, як давно вона з’явилася, і який слуховий апарат використовується для її подолання. Але, в будь-якому випадку, користувач такого приладу набагато легше переносить всі труднощі, пов’язані зі звиканням, коли його морально підтримує найближче оточення.

Контакт зоровий і фізичний

Коли у людини є туговухість, то підтримувати повноцінне спілкування з іншими людьми йому допомагають інші органи чуття. Адже для успішної комунікації важливий не тільки слух, але також зір і дотик. І якщо ваш друг, родич або товариш по службі погано чує, то він, свідомо чи несвідомо, буде намагатися читати по губах ваші слова. Тому завжди стійте до нього обличчям, дотримуйтесь чіткої артикуляції, говорить не поспішаючи, виділяючи інтонацією кожен окремий звук – і будете почуті.

Якщо ваш погано чуючий співрозмовник не реагує на ваш заклик, не гарячіться і не намагайтеся видали до нього докричатися. Краще підійдіть самі ближче і доторкніться до нього рукою – таким чином, ви дасте йому зрозуміти, що хочете з ним поговорити.

Зближує відстань

Яким би потужним і сучасним не був слуховий апарат, але чути і розуміти вас його власникові набагато легше буде лицем до лиця. Врахуйте, що чим далі ви будете перебувати від співрозмовника, який страждає приглухуватістю, тим більший моральний і фізичний дискомфорт він буде відчувати при спілкуванні з вами. Адже йому доведеться перепитувати вас по кілька разів. Тому уникайте спілкування на великій відстані – не ставте людину в незручне становище.

Не намагайтеся кричати – це марно

Поширена помилка добре чуючих людей полягає в тому, що при спілкуванні з приглухуватими співрозмовниками вони переходять на крик, вважаючи, що так будуть краще почуті. Але насправді крик нітрохи не допоможе розібрати вашу мову, так як основна проблема зовсім не в гучності, а в чіткій артикуляції в ясній вимові окремих звуків. Дотримуючись цих правил при комунікації з глухою людиною, ви в значній мірі полегшите йому процес спілкування з вами. І знайте, що йому так само неприємний чужий крик, як і вам.

Не все чути однаково

Для порушень слуху характерна одна особливість: одні звуки людина продовжує сприймати більш-менш добре, тоді як інші його орган слуху починає вловлювати з великими труднощами. Це призводить до того, що сенс деяких фраз втрачається, хоча деякі окремі слова звучать цілком зрозуміло. Якщо ваш співрозмовник не розуміє, що ви йому говорите, уявіть, що ви розмовляєте з людиною, яка погано знає російську мову, і постарайтеся замінити незрозумілі слова на більш зрозумілі.

І ще одна важлива обставина, яку слід враховувати: слабочуюча людина набагато краще і ясніше розуміє чужу мову, коли навколо немає сторонніх звуків. Музика, дитячі крики, голоси оточуючих людей, шум проїжджаючих машин – весь цей звуковий фон може стати серйозною перешкодою при розмові. Ваш співрозмовник, який має проблеми зі слухом, може посоромитися попросити вас вимкнути телевізор, навіть якщо йому доведеться постійно перепитувати вас або просто вгадувати сенс ваших слів. Тому ви самі повинні прибирати всі джерела сторонніх звуків, щоб вони не заважали розмові. Врахуйте, що туговухі люди дуже не люблять вечірок, так як виявляються не в змозі підтримати бесіду, коли все навколо шумлять і перебивають один одного. У такій ситуації глуха людина починає відчувати себе в ізоляції, замикається і переживає.

Чим це загрожує

Проблеми зі спілкуванням, що з’явилися через глухоту, часто тягнуть за собою депресії і навіть думки про суїцид. Найгірше, коли людина, втрачає слух, виявляється зі своєю проблемою сам на сам, на самоті, без допомоги і підтримки оточуючих. Це може бути чревате для нього повною дезорієнтацією в соціумі. Тому колеги, друзі і родичі повинні всіляко підтримувати його, підбадьорювати, не давати впасти духом і, одночасно, умовляти показатися лікарю. Бо без лікарського втручання такі проблеми не вирішуються, і з часом тільки поглиблюються. А сильна глухота не тільки заважає продуктивному спілкуванню, а й являє собою велику небезпеку для життя і здоров’я. Наприклад, якщо вчасно не почути застережливий гудок машини, наслідки будуть сумними.

Багато слабочуючих людей соромляться своєї недуги і не хочуть, щоб оточуючі люди про неї здогадалися. Вони не перепитують, коли щось недочують, і поступово обмежують коло свого спілкування вимушеними контактами. Якщо таке відбувається з вашою близькою людиною, ви повинні пояснити їй, що втрата слуху – не вирок, і що її можна добре компенсувати за допомогою сучасного слухового апарату.

Людині зі зниженим слухом доводиться витрачати на спілкування багато сил і енергії, і з цим повинні вважатися його колеги і начальство. Тому, якщо у вас є товариш по службі, що страждає приглухуватістю, намагайтеся ставитися з розумінням до його проблеми. І завжди пам’ятайте, що душевний спокій і щастя слабочуючих людей багато в чому залежить від моральної підтримки з боку їх найближчого оточення.

Записатися на безкоштовний підбір слухового апарату

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *