Дисфонія – причини, симптоми та лікування

отоларинголог для детей и взрослых

Дисфонія – причини, симптоми та лікування

Дисфонія – це розлад мовлення, що проявляється у вигляді порушення фонації. Голос втрачає індивідуальність звучання, може змінюватись його тембр, висота тону, гучність, ритм. Патологія може буде пов’язана з різними факторами – фізіологічними, психогенними, системними.

Навігація по сторінці:

Вона заважає нормальному спілкуванню та може спричиняти психологічний дискомфорт, комплекси та інші проблеми. У центрі «Беттертон» працюють досвідчені фахівці, які допомагають пацієнтам позбутися цієї проблеми. Тут можна пройти діагностику, щоб виявити причину проблеми, а також отримати лікування та корекцію з логопедом.

Причини порушень голосоутворення

Здебільшого дисфонія виникає при ураженні структур, відповідальних за фонацію – голосових зв’язок. Основні провокуючі фактори:

 • перенапруження зв’язок – коли людина кричить, багато розмовляє, голосно співає тощо;
 • хронічні інфекційно-запальні процеси верхніх дихальних шляхів – тонзиліти, фарингіти, ларингіти;
 • кісти, поліпи або злоякісні новоутворення горла та гортані;
 • порушення умовно-рефлекторних реакцій нервової системи, що контролюють голосові зв’язки;
 • перенапруження м’язів шиї;
 • перенесені операції або травми гортані.

Також коли розвивається дисфонія, причини можуть бути пов’язані зі стресом, надмірною тривожністю або системними захворюваннями.

Види та форми дисфонії

Патології класифікують за причиною та характером порушення. За етіологією розрізняють такі види:

 1. Функціональна дисфонія – зазвичай пов’язана з неправильним використанням голосу або голосовими звичками. Також причиною можуть бути гормональні порушення та побічні дії від деяких ліків.
 2. Органічна – зумовлена структурними або фізичними проблемами голосових зв’язок внаслідок хронічних захворювань, новоутворень.
 3. Психогенна дисфонія – виникає внаслідок психологічних факторів, стресу, депресії або тривожності.

Залежно від стану голосових зв’язок та їх роботи, зустрічається гіпер- та гіпотонусна дисфонія. У першому випадку тонус м’язів гортані підвищений, вони знаходяться у сильній напрузі, а другому – навпаки. Ще однією поширеною проблемою є спастична дисфонія, що проявляється у вигляді дрижання голосу, неприродного звучання. Це пов’язано зі скороченням м’язів гортані, що викликають вібрацію.

Дисфонія у дітей

У дитячому віці патологія може виникати на тлі хронічних запальних процесів. Також поширеним явищем є мутаційна дисфонія у підлітків, переважно хлопчиків – коли голос починає «ламатися», стає грубішим. Іноді дисфонія у дітей буває вродженою – це пов’язано з аномаліями будови голосового апарату.

Симптоми порушень

Коли розвивається дисфонія, симптоми наступні:

 • зміна тону та гучності голосу;
 • спотворене звучання – хрипота, гугнявість, сипіння, писклявість, грубість;
 • сухість, почервоніння та болі у горлі;
 • підвищена напруга під час говоріння;
 • неконтрольовані паузи під час мовлення.

У деяких випадках усе це супроводжується дискоординацією дихання, порушеннями артикуляції.

Корекція дисфонії у «Беттертон»

Коли в пацієнта дисфонія, лікування підбирають індивідуально, залежно від причини патології. Це може бути курс ліків для усунення інфекції та зняття запалення, або хірургічна операція з видалення новоутворень. Пацієнтам з психогенним типом хвороби рекомендують пройти психотерапію.

Окрім цього, потрібна голосова корекція. Наука, що займається виправленням дисфонії – логопедія. Пацієнт займається з фахівцем та виконує спеціальні вправи, що допомагають «поставити» голос, зняти напругу з голосових зв’язок та покращити звучання.

Якщо у вас або вашої дитини дисфонія, корекція у центрі «Беттертон» допоможе виправити цю проблему. Тут працюють кваліфіковані логопеди, які знаходять оптимальні рішення навіть для пацієнтів з важкими розладами мовлення. При діагнозі дисфонія вправи підбираються індивідуально, залежно від причини та характеру патології. Запишіться на прийом, щоб отримати власний курс корекції!

Як вберегти дитину або себе від дисфонії

Для профілактики патології лікарі рекомендують вчасно лікувати запальні хвороби дихальних шляхів, не переохолоджувати ділянку шиї, берегти голос від перенапруження. Також варто проходити огляди в ЛОРа 1-2 рази на рік.

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *