Чим небезпечні вушні палички

Беттертон-Бакпосев-из-лор-органов фото

Чим небезпечні вушні палички

Не уявляєте свого життя без вушних паличок? Тоді у нас є для вас не дуже хороші новини – ваші вуха в небезпеці! Дізнайтеся, чому користуватися ватними паличками шкідливо, і чим їх можна замінити. Даємо поради від досвідчених лікарів нашого центру!

В останні роки в наш побут щільно увійшли ватяні вушні палички. Маркетологи усього світу позиціонують їх як зручний засіб для чищення вушного каналу і ставлять на одну позицію із зубною щіткою. Але ось ЛОР-лікарі з маркетологами не згодні. Вони кажуть, що користь цих аксесуарів сумнівна, а шкода величезна. Чому? Давайте розбиратися, чи шкідливі вушні палички, і в чому це виражається!

Навігація по сторінці:

Що таке сірка

Сірка – продукт природної секреції наших вух. Вона постійно виділяється в вушному каналі спеціальними залозами. У нормі вухо виводить її назовні самостійно – в його «програму» закладений механізм самоочищення. Але іноді він «ламається», і виникає сірчана пробка. Але це не означає, що потрібно прибирати з вуха найменші скупчення сірки. Навпаки – вона корисна!

Користь сірки для організму

Сірка приносить організму чимало користі:

 • Змащує і зволожує шкіру слухового каналу
 • Захоплює омертвілі клітини і забруднення, які потім виводить назовні, очищаючи вуха від усього зайвого
 • Захищає внутрішні структури вуха від пилу і комах
 • Створює на поверхні вушного каналу захисний шар, що вбиває бактерії і грибки

Ось чому для людей, які часто застосовують вушні палички, небезпека запальних ЛОР-хвороб зростає в рази. А ще вони підвищують ризик утворення сірчаних пробок.

Сірчана пробка

Сірчана пробка у вусі – це скупчення сірки, відмерлих клітин епітелію і забруднень. Вона формується, коли порушує режим самоочищення вуха в силу будь-яких причин. В результаті людина відчуває дискомфорт і закладеність у вусі, у нього знижується слух.

Як прибрати сірчану пробку? Зробити це можна за допомогою спеціальних крапель, які продаються в аптеках, або звичайного перекису водню. І тут багато людей роблять типову помилку – беруться за вушні палички. Вони думають, що так зможуть «допомогти» сірці вийти назовні. Але виходить навпаки – така чистка вух не вирішує проблему, а лише погіршує її. Паличка проштовхує сірку глибше у вушний канал і ущільнює пробку.

Чим небезпечні вушні палички

Коли пацієнти приходять на прийом з сірчаними пробками та іншими вушними патологіями, отоларинголог насамперед питає, чи користуються вони ватяними паличками. І найчастіше відповідь ствердна. Розповідаємо, який зв’язок між паличками і ЛОР-хворобами, і чому не рекомендується їх використовувати.

Ризик травм

Коли ви чистите вухо паличками і іншими гострими предметами, то можете випадково поранити барабанну перетинку. Також є ймовірність подряпати шкіру слухового проходу. Травми вуха вушною паличкою – одна з найчастіших причин звернення до ЛОР-лікаря.

Чи можна пробити барабанну перетинку вушною паличкою? Так, такий ризик є. Основні симптоми того, що вона постраждала – кров з слухового каналу, біль, різке зниження слуху на травмованому вусі.

Утворення сірчаних пробок

Вище ми говорили, що паличкою можна проштовхнути пробку глибше по слуховому каналу і утрамбувати її. Але крім цього використання вушних паличок підвищує ризик утворення заторів. Вони: 

 1. Порушують природний механізм виведення сірки з вуха
 2. Ущільнюють її у вушному каналі

Крім того паличкою можна занести в вухо сторонні предмети – пилинки, ворсинки і т д. Одна з найчастіших проблем – у вусі застрягла ватка від вушної палички. Самостійно її видалити неможливо – потрібна допомога фахівця.

Ризик підхопити інфекцію

Якщо застосовувати вушні палички, шкода не обмежується одними лише травмами і сірчаними пробками. Ці вироби можуть порушити природний захисний шар сірки у вусі. В результаті його структури стають вразливими перед бактеріями і грибками. Інфекція проникає всередину і викликає запалення. Ось чому люди, які активно користуються ватяними паличками, часто хворіють отитом, евстахіітом, мірінгітом, отомікозом.

Гігієна вуха у дитини

За дитячими вухами потрібно доглядати дуже акуратно – вони ще не сформовані і особливо вразливі перед інфекціями. Тому не потрібно використовувати вушні дитячі палички – замість цього краще просто протирати вухо змоченим у воді ватним диском.

Якщо утворилася сірчана пробка у дитини, прибрати її можна компресом з перекису водню або борного спирту. Але найкраще звернутися до лікаря – він випише спеціальні краплі або проведе процедуру промивання.

проверка слуха в Беттертон фотоЯк правильно чистити вуха

Отже, ми розібрали, чим ватні палички небезпечні, і чому їх краще не застосовувати без крайньої необхідності. Але тут відразу виникає питання – чим можна замінити вушні палички, щоб якісно очистити вуха? Розповідаємо, як їх правильно чистити:

 1. Промивайте вушну раковину водою або протирайте змоченим ватним диском – цього достатньо для гігієни.
 2. Не потрібно ні чим протирати слухові канали зсередини. У цьому немає необхідності – там своя мікрофлора, в неї не можна втручатися.
 3. Якщо у вас активна секреція сірки – раз на тиждень робіть компреси із перекису водню або закапуйте у вухо спеціальні засоби, призначені лікарем.
 4. Бережіть слухові канали від попадання води – використовуйте для цього спеціальні беруші.

Видалення сірки в «Беттертон»

Якщо ви відчуваєте закладеність у вусі, зниження слуху та інші симптоми сірчаної пробки – зверніться в наш ЛОР-центр. Тут працює багато досвідчених фахівців, які зможуть вам допомогти. Вони проведуть огляд методом отоскопії, який дозволить виявити сірчані пробки, запалення, травми у вухах. Також буде проведена аудіометрична діагностика – щоб перевірити, чи немає у вас порушень слуху.

За результатами обстеження лікар центру «Беттертон» призначить:

 • Пацієнтам з сірчаними пробками – промивання слухових проходів
 • Хворим на отити та іншими патологіями – лікування запального процесу
 • Людям з травмами вуха – спеціальну терапію, яка прискорює загоєння
 • Тим, у кого виявлено порушення слуху – корекцію слуховими апаратами

Вушні палички – відгуки

У лікарів не найкраща думка про ці аксесуарах. Ось коментарі фахівців «Беттертон»:

 1. «До мене часто приходять люди з сірчаними пробками, які дуже складно прибрати. Там буквально спресовані грудки через ватні палички »
 2. «Мені доводилося бачити багато травм барабанної перетинки вушними паличками. Пацієнти потім відновлюються після них місяцями »

Серед пацієнтів відгуки суперечливі:

 1. «Мені дуже зручно чистити вуха паличками. Не хочу від них відмовлятися – я ж акуратненько »
 2. «Якось поранив барабанну перетинку паличкою – як згадаю, так і здригаюсь. Ніколи більше в руки їх не візьму »

Так використовувати чи ні? Вибір за вами!

Записатися на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *