Загальне недорозвинення мовлення та його корекція

Загальне недорозвинення мовлення та його корекція

Загальне недорозвинення мовлення (ЗНМ) – це патологічний розлад, що потребує серйозної корекційної роботи. Діти з цією особливістю не можуть навчитися нормально розмовляти, адже в них порушуються усі компоненти мовлення: лексика, граматика, фонетика. Через це їм складно розуміти оточуючих та формулювати свої думки й бажання.

Навігація по сторінці:

 

Причини ЗНМ у дітей

Це мовленнєве порушення може бути наслідком патологій центральної нервової або слухової системи, а також зустрічається як самостійне в дітей з нормальним слухом та інтелектом. Найчастіше воно пов’язане з:

 • патологічним перебігом вагітності – зокрема, якщо в матері був сильний токсикоз, інфекційні хвороби, отруєння, сильні стреси;
 • важкими пологами – з травмами, асфіксією чи гіпоксією;
 • аномаліями розвитку ротової порожнини;
 • перенесеними у ранньому віці травмами голови, нейроінфекціями;
 • розладами слуху;
 • занедбаністю дитини, зокрема, недостатньою стимуляцією мовлення у період активного розвитку;
 • генетичною схильністю.

Симптоми ЗНМ

Зазвичай цей розлад проявляється у вигляді пізнього формування мовлення та неправильної вимови. При цьому в дитини спостерігається порушення всіх аспектів мовленнєвої системи. Виявити патологію можна за такими ознаками:

 • дитина довго не може почати говорити – замість того, щоб сказати перші слова в 1 рік, робить це у 3-4 роки або навіть пізніше;
 • погано відгукується на своє ім’я, недостатньо розуміє сказані до неї фрази;
 • не може висловити свої думки або робить це дуже нерозбірливо;
 • робить багато помилок під час мовлення.

Симптоми порушення багато в чому залежать від його ступеню важкості.

Рівні ЗНМ

 1. ЗНМ 1 рівня – на цьому етапі дитина майже не вміє розмовляти, а при спілкуванні користується переважно жестами. Її звуковимова не сформована, це радше белькотіння, що складається зі звуків та малозрозумілих слів.
 2. ЗНМ 2 рівня – на цій стадії мовленнєва активність посилюється, з’являється певний словниковий запас, але дуже обмежений, переважно з іменників та дієслів. При цьому дитина вимовляє їх з помилками, плутає звуки, переставляє місцями літери та склади. Вона спілкується обмеженими фразами по 2-4 слова, плутає роди та відмінки.
 3. ЗНМ 3 рівня – мовлення стає більш розвиненим та розгорнутим, хоча словниковий запас досі обмежений. Вимова більш чітка, але у ній можуть бути присутні граматичні та фонетичні помилки. Дитина розмовляє простими фразами, погано узгоджує слова з родами та відмінками.

Як діагностують ЗНМ

Досвідчений логопед може виявити патологію під час простої співбесіди та спеціальних тестів. Він ставить діагноз та визначає рівень порушення. Також для з’ясування причин можуть знадобитись перевірка слуху методом тональної аудіометрії, КТ та МРТ мозку та інші обстеження. За результатами діагностики логопед розробляє індивідуальну схему корекції.

Лікування загального недорозвитку мовлення у «Беттертон»

Важливо розуміти, що загальне недорозвинення мовлення – це складне комплексне порушення, тож варто почати корекцію якомога раніше. Якщо цього не зробити вчасно, дитина буде розвиватись із серйозними розладами, не зможе нормально соціалізуватися й навчатися. У центрі «Беттертон» можна отримати фахову допомогу при порушеннях мовлення будь-якого типу та ступеню важкості. Тут працюють досвідчені логопеди, що підбирають індивідуальну схему занять для кожної дитини.

У першу чергу, корекція залежить від рівню порушення. Найважчих зусиль потребує логопедична робота при ЗНМ 1 рівня. Дитину вчать розуміти мовлення, тренують її звуконаслідування, слухову та зорову увагу, пам’ять. На 2 рівні розвивають правильну вимову, граматичну структуру, темп, інтонацію, словниковий запас, вчать формулювати фрази. На 3 – закріплюють лексичні та фонетичні аспекти мовлення, вчать дитину розмовляти зв’язно, коригують вимову та готують дитину до навчання грамоті.

Корекційна робота при ЗНМ складається з таких елементів:

 • тренування на розуміння слів та звуків через картинки, відео та інші медіазасоби;
 • артикуляційна гімнастика;
 • музикально-рухальні вправи;
 • ігри для дітей з ЗНМ.

Логопеди центру «Беттертон» допоможуть вашій дитині успішно розвинути правильне мовлення. Вони вміють працювати з мовленнєвим дефектом навіть важкого ступеню, що супроводжується супутніми розладами. У роботі наші фахівці використовують комплексний підхід та завжди досягають поставленої мети. Запишіться на консультацію, щоб отримати індивідуальну схему корекції!

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *