У моєї дитини зниження слуху

ЛОР клиника украина

У моєї дитини зниження слуху

Навігація по сторінці:

Туговухість у дітей

Батьки, які дізнаються, що в їхньої дитини знижений слух, бувають цим сильно вражені. Але переживаннями, як відомо, проблему не виправиш. Якщо ваш малюк погано чує, знайте, що ви не самотні – є багато дітей зі зниженим слухом, за яких точно також переживають їх матері і батьки. Головне, що від вас вимагається в такій ситуації, це заспокоїтися і разом з лікарями знайти оптимальний спосіб вирішення цієї проблеми.

Багато що залежить від вас

Щоб малюк міг нормально розвиватися і успішно адаптуватися в соціумі, його здатність чути повинна бути відновлена ​​якомога швидше. Якщо ви про це подбаєте, то в подальшому житті у нього не буде проблем зі спілкуванням.

Слід мати на увазі, що глухота заважає дітям нормально розвиватися розумово і психологічно, так як вони отримують вкрай мало інформації про навколишній світ. У дитячому садку і в школі бажано добре чути все, що говорять вчителі – тільки в цьому випадку можна добре вчитися.

На щастя, ми живемо у вік технічного прогресу, який відбився і на медицині. Зараз є багато способів, що дозволяють успішно лікувати або компенсувати туговухість. Розвинена сучасна аудіологія дозволяє вчасно виявити і успішно вирішити практично будь-яку проблему такого роду.

Діти, які погано чують, можуть розраховувати не тільки на грамотну медичну допомогу, а й на подальший супровід досвідчених фахівців. До того ж, є ефективні навчальні методики, що дозволяють слабочуючим малюкам успішно адаптуватися в дитячому колективі і не відставати від однолітків у шкільної успішності. А від батьків вимагається в усіх складних ситуаціях радитися з фахівцями і слухатися їх рекомендацій.

Чому це трапляється

Якщо вашій дитині поставили діагноз «порушення слуху», то у вас напевно виникло питання: чому виникає ця проблема і що вона собою являє.

Почнемо з того, що глухота може мати різну ступінь. Слабочуючими називають людей, у яких залишкової чутності вистачає на те, щоб більш-менш стерпно розуміти чуже мовлення. Якщо ж людина з великими труднощами розбирає, про що говорять навколишні люди, або взагалі нічого не чує, то ставиться діагноз «повна глухота».

Тим, хто народжується з важкої глухотою, навчитися говорити складно. Адже якщо майже (або зовсім) не розрізняє голоси інших людей, то не буде можливості брати з них приклад. Плюс до цього, власний голос теж буде дуже слабо чути.

За даними статистики, слабочуючими народжуються троє немовлят з тисячі. А якщо враховувати дітей з односторонньою і високочастотної приглухуватістю, а також з глухотою, викликаної запальними захворюваннями вух, то ця цифра стає помітно вище – приблизно десять з тисячі.

Тестування дітей

Батьки повинні знати, що перевірити сприйняття можна в будь-якому віці. Тестують навіть новонароджених. Є кілька таких тестів:

 • Об’єктивні. До них відноситься дослідження стовбурових слухових потенціалів, а також отоакустична емісія. Малюків тестують під час сну, незабаром після народження, до виписки з пологового будинку. Ці тести абсолютно безболісні і при цьому досить точні. Вони не займають багато часу.
 • Поведінкові. Це, по-перше, умовно-рефлекторна аудіометрія, а по-друге, спостереження за рефлекторною реакцією малюка на звук. Залежно від того, які результати показали ці тести, лікар призначає малюкові методи корекції слуху.
 • Обстеження. Старшим дітям роблять тональну аудіометрію, завдяки якій можна отримати точне уявлення про гостроту слуху дитини і зрозуміти, до якого виду належить його туговухість та якого вона ступеня. Всі ці дані відображаються на отриманії аудіограмі в децибелах. При легкій (першої) ступеня приглухуватості малюк розрізняє звуки не слабкіше 26-40 дБ. Помірна втрата слуху (друга ступінь) – 41-55 дБ. Помірно важка (третя ступінь) – 56-70 дБ. Зниження слуху четвертого ступеня «глухота» – від 90 дБ і вище.

Види і причини

Точно визначити, чому слух знижений, можна далеко не в усіх випадках. Слабочуючий малюк може народитися у абсолютно здорових батьків, які не мають в роду подібних проблем. Є багато факторів, що можуть призвести до глухоти. Це і хвороби матері під час вагітності, і важкі пологи, і отримані травми.

Є два види глухоти, що розрізняються між собою по проявах, ступеня тяжкості та прогнозу: кондуктивна і нейросенсорна, яка ще називається сенсоневральною.

Порушення кондуктивного характеру проявляється в тому, що всі звуки здаються більш тихими і приглушеними. Таку глухоту найчастіше вдається вилікувати, зробивши операцію або провівши медикаментозну терапію. Хоча в деяких випадках придбане погіршення зберігається назавжди. Багато що залежить від того, що саме призвело до проблеми. Найпоширеніші причини:

 • отит зовнішнього або середнього вуха;
 • механічне пошкодження барабанної перетинки (часто відбувається під час чищення вух);
 • кіста середнього вуха;
 • колапс стінок вушного проходу;
 • сірчані пробки;
 • отосклероз, що приводить до знерухомлення стремечка.

Туговухість, що має нейросенсорний характер, крім зменшення гучності звуків, робить менш розбірливою мову оточуючих людей. Тобто, звуки не тільки стають гірше чути, але ще й спотворюються. На жаль, це не лікується ні консервативним шляхом, ні хірургічним. Є тільки дві можливості компенсувати втрату здатності чути, викликану нейросенсорними порушеннями: за допомогою слухових апаратів, або (в деяких випадках) методом імплантації кохлеарних імплантів.

З’ясувати, якого виду туговухість у дитини, і якими причинами вона викликана, може тільки фахівець. Він же рекомендує адекватні методи лікування або компенсації.

Ступені глухоти

Втрата можливості чути може проявлятися в діапазоні від майже непомітною до повної. Класифікація, прийнята в Україні, виділяє 4 ступеня приглухуватості, від 1 (найслабшою) до 4 (глибокої). 5 ступінь приглухуватості – це повна, глибока глухота. Розглянемо їх більш детально:

 1. Нормою вважається, коли людина сприймає звуки від 25 дБ і вище. Віна чує навіть шелест листя на деревах і цокання будильника.
 2. Перша ступінь вважається невелика і дозволяє розрізняти звуки від 26-40 дБ – такі як неголосний шепіт, легке постукування по столу, клацання пальцями. Але іноді мова здається нерозбірливою, особливо, якщо співрозмовник говорить в далі або в галасливій обстановці.
 3. Друга називається помірною, і компенсувати її можна тільки за допомогою спеціального пристрою. Чутний звуковий поріг – 41-50 дБ. Дитина може розуміти тиху мову, підтримувати бесіду, навіть якщо вона ведеться не на підвищених тонах. Але сприймати, що говорить людина на відстані декількох метрів йому вже дуже складно. Бажано, щоб такий учень сидів на першій парті, ближче до вчителя.
 4. Третя вважається помірно важкою – вона дозволяє розрізняти звуки від 56-70 дБ. Добре чути голосну мову. Можна також почути, якщо хтось подзвонить в двері. Необхідний слуховий апарат – він дозволить добре розібрати слова в тиші, або тиху розмову співрозмовника, що знаходиться поруч.
 5. При четвертої (важкої) сприймається звук не тихіше 71-90 дБ. Можна почути, якщо задзвонить телефон, заплаче людина або пролунає гуркіт грому. Без слухового апарату чути тільки гучну мову віч-на-віч з співрозмовником.
 6. При повній глухоті чутні тільки звуки сильніше 90 дБ, наприклад, шум вантажівки або робота бензопили. Ефективними можуть виявитися тільки кохлеарні імпланти або потужні корекційні апарати.

Від кого чекати підтримки

Надати реальну допомогу може тільки досвідчений лікар. Є кілька лікарів, до яких звертаються батьки дітей зі зниженим слухом:

 • сурдолог – проводить огляд і діагностику;
 • оториноларинголог – частіше його називають ЛОР-лікарем. У його компетенцію входить як діагностика хвороб вуха, горла і носа, так і лікування різних видів приглухуватості;
 • сурдоакустік – фахівець з слухокоррекціонних апаратів. На основі раніше зробленої аудіограми, цей лікар підбирає відповідний прилад, а потім проводить його індивідуальну настройку;
 • логопед – займається зі слабочуючими дітьми виправленням недоліків мови. Вчить розмовляти глухих і тугоухих пацієнтів. Цього лікаря ще називають сурдопедагог.

Як правильно вибрати пристрій

Якою би глибокою б не була туговухість у вашого малюка, її можна буде компенсувати за допомогою вдало підібраної слухової техніки. Завдяки слухопротезуванню, долається навіть глибока глухота. Головне – ні в якому разі не тягнути з придбанням апарата для корекції. Чим раніше ваша дитина почне чути всі звуки навколишнього світу, тим легше згодом йому буде адаптуватися в соціумі.

На вибір відповідного пристрою безпосередньо впливають два фактори: наскільки сильна глухота, і особисті потреби дитини. Кваліфікований сурдолог спочатку збере всю потрібну інформацію про вашого малюка, а потім підбере для нього підходяще пристрій.

слуховой аппарат Starkey

Види таких приладів

Технічний прогрес не обійшов стороною техніку для поліпшення здатності чути – тому на сьогоднішній день існує досить багато її різновидів. Серед численних сучасних пристроїв, ви обов’язково зможете вибрати таке, яке за всіма параметрами підійде вашій дитині. Слухові апарати бувають декількох різновидів:

 • завушні (ВТЕ) – вони підходять слабочуючим дітям з самим різним ступенем втрати чутності. Для самих маленьких пацієнтів є спеціальні моделі – яскравих, красивих кольорів;
 • завушні з виносним ресивером (RIC) – менш помітні сторонньому оку, тому підходять дітям старшого віку. Ці слухові апарати відрізняються невеликими розмірами, а їх динамік розміщується в вушному проході;
 • внутрівушні (ITE) – є ефективними при не дуже сильно вираженому ураженні здатності чути. Їх корпус повністю розташовується в вушному проході, тому вони абсолютно непомітні з боку. Їх зазвичай рекомендують дітям старшого шкільного віку.

Багатьох батьків хвилює питання: скільки приладів повинна носити дитина – один або два. Якщо приглухуватість двостороння, то бажано придбати пристрої для обох вух – тоді чужа мова буде сприйматися більш розбірливо.

Кохлеарні імпланти

До допомоги цих пристроїв вдаються у випадках глибокої або повної втрати чутності, коли звичайні слухові апарати виявляються малоефективними. Кохлеарний імплант замінює собою пошкоджені частини внутрішнього вуха і імплантується за допомогою хірургічної операції. До складу приладу входять імплантована частина, а також мовний процесор.

Бездротові системи

Крім названої вище техніки, існують також різні бездротові аксесуари (наприклад, системи Roger), які допоможуть вашій дитині підвищити якість комунікації. Ці доповнення можуть стати в нагоді дітям у багатьох ситуаціях, що вимагають хорошого розуміння мови однолітків, вчителів та батьків.

Як налагодити спілкування

Багато батьків дуже хвилюються з приводу того, чи будуть вони почуті і зрозумілі своєю дитиною. Їх також турбує, чи навчиться вона говорити, чи зможе нормально з ними спілкуватися.

Наскільки розвиненими будуть комунікативні здібності малюка, залежить від двох чинників: серйозності проблеми і якості отриманої медичної допомоги. Якщо технологічні засоби для відновлення слуху піднімуться правильно, а дорогоцінний час не буде втрачено – то можна гарантувати, що маленький пацієнт не буде мати серйозних проблем зі спілкуванням. До того ж, заняття з досвідченим сурдопедагогом, навчать його в максимальній мірі задіяти при спілкуванні з оточуючими людьми не тільки слух, а й інші органи чуття – зір і дотик. Існують альтернативні форми комунікації. Уміння спілкуватися за допомогою жестів і читати по губах значно полегшить слабочуючий дитині процес спілкування.

Корисні рекомендації

Ми хочемо вам дати кілька порад, як допомогти дитині налагодити комунікативну взаємодію з оточуючими людьми:

 1. Привчіть її стежити за особою співрозмовника, особливо за губами. Таким чином, вона з часом навчиться «вгадувати» слова, які не зможе почути.
 2. Порадьте їй уважно слухати і не перебивати співрозмовника до тих пір, поки той не закінчить говорити. Навіть якщо окремі слова і фрази будуть незрозумілими, по зрозумілим уривкам розмови малюк зможе відновити весь його сенс.
 3. Навчіть її спокійно ставитися до своєї проблеми і не соромитися її. Нехай вона сміливо перепитує людей, мову яких не зможе зрозуміти з першого разу.
 4. Навчіть її задавати короткі уточнюючі питання в кінці бесіди, щоб співрозмовник міг легко і швидко на них відповісти.
 5. Якщо ви бачите по реакції дитини, що вона не розуміє сказаного вами, повторіть ще раз, але вже іншими словами – більш знайомими і зрозумілими.
 6. Навчайте її концентрувати увагу – ця навичка дуже знадобиться їй, коли вона піде в школу і буде слухати на уроках вчителів.
 7. Розвивайте в ній гумор і оптимізм.
 8. Ведіть бесіду з нею повільно і намагайтеся, щоб ваша артикуляція була чіткою.
 9. Завжди стежте за тим, щоб під час розмови дитина бачила ваше обличчя, могла стежити за вашою мімікою і артикуляцією.
 10. Якщо вона носить слуховий прилад з спрямованими мікрофонами, порадьте їй під час бесіди з будь-ким ставати спиною до джерел шуму.
 11. Нехай ваша артикуляція буде не перебільшеною, а помірної і природною. Тоді, на прикладі спілкування з вами, вона зможе навчитися читати по губах, що говорять інші люди.
 12. Нехай вона дивиться фільми і передачі з субтитрами, щоб їй було легше їх розуміти.

Ми завжди готові вам допомогти

Наші фахівці докладають всіх зусиль до того, щоб слабочуючим людям було легко спілкуватися зі своїм близьким оточенням. До всіх наших клієнтів ми застосовуємо індивідуальний підхід – це допомагає вирішувати їхні проблеми швидко і ефективно. Яким би складним не виявилося порушення слуху, у нас вистачить знань і досвіду, щоб повернути нашому клієнту здатність чути і розуміти слова, сказані іншими людьми.

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *