Хвороба озена або смердючий нежить

лечение заболеваний горла в Беттертон

Хвороба озена або смердючий нежить

У статті сказано:

 • Що таке нежить, і чим вона небезпечна
 • Чому виникає смердючий нежить, і як його уникнути
 • Як лікувати озену

Озена – це хронічний атрофічний запальний процес, який зачіпає слизову оболонку, а також хрящові і кісткові тканини носа. В результаті в носовій порожнині і навколоносових пазухах накопичується в’язкий секрет зі смердючим запахом, який висихає, утворюючи кірки. Можна зустріти й іншу назву цієї патології – атрофічний риніт.

Навігація по сторінці:

Причини хвороби

У такого захворювання, як озена, причини до кінця не вивчені. Але лікарі виділяють фактори, що сприяють її розвитку: 

 • Запущене запальне ураження носової слизової оболонки – при хронічних ринітах, синуситах і інших інфекціях дихальних шляхів тканини поступово атрофуються. Також в порожнині носа висівається багато патогенної мікрофлори, яка провокує скупчення смердючого секрету. Коли розвивається озена, збудник як правило Klebsiella ozaenae, але іноді хворобу викликають і інші бактерії.
 • Спадкові фактори – відмічено, що в сім’ях, де у старшого покоління був синдром озена, захворювання передається дітям.
 • Гормональні зміни в організмі – патологія найчастіше розвивається у жінок, особливо в період статевого дозрівання, вагітності, клімаксу.
 • Неправильне харчування – доведено, що нестача заліза і вітаміну D викликають запальні хвороби носа.

Причини також можуть бути пов’язані з ослабленням імунітету і вірусними інфекціями. 

Симптоми озена

Коли розвивається озена, симптоми такі: 

 • Сухість і закладеність в носі
 • Смердючий нежить – з носа виділяється в’язкий секрет з неприємним запахом і вкрапленнями гною
 • Утворення кірочок в носі
 • Втрата нюху
 • Носові кровотечі
 • Ознаки загальної інтоксикації – підвищена стомлюваність, головні болі, слабкість, порушення сну 

При діагнозі озена смердючий нежить є головним симптомом. Він посилюється в міру розвитку хвороби. Згодом запах стає все більш вираженим, її відчуває не тільки хворий, але і навколишні. Ігнорувати ці симптоми не можна, адже вони можуть призвести до тяжких наслідків.

Діагностика захворювання

Хвороба озена визначається методом риноскопії – в ході обстеження видно розширення носових ходів, атрофія слизової оболонки, скупчення секрету і кірки. Також діагностика включає бакпосів носа для виявлення збудника, КТ черепа і носових пазух.

Озена у дітей

Найчастіше зустрічається озена у дітей у віці 7-8 років, дорослі хворіють на неї порівняно рідко. Хвороба є ускладненням запальних процесів в носі, або ж неправильної будови носової перегородки. У дитячому віці вона розвивається поступово, симптоматика наростає в міру прогресування захворювання,  важливо вчасно розпізнати патологію і почати її лікувати.

Появление слизистых выделений из носа фотоЛікування синдрому в «Беттертон»

При діагнозі озена ЛОР підбирає терапію з урахуванням індивідуального анамнезу пацієнта. Важливу роль відіграє ступінь тяжкості хвороби, будова носа, стан тканин. Якщо у хворого не запущена озена, лікування проводиться консервативними методами: 

 • Промивання носа антисептичними розчинами
 • Тампони з лікувальними мазями для носа
 • Антибіотики для знищення патогенної мікрофлори
 • Фізіотерапевтичні процедури – лазер, УФО, електрофорез 

При важких випадках може бути призначено хірургічне лікування. Пацієнту проводять операції, спрямовані на звуження носових ходів.

При діагнозі озена, як лікувати – добре знають в ЛОР-центрі «Беттертон». тут застосовують сучасні методи, які ефективніше ліків і більш щадні, ніж операція. Так, для видалення патогенної мікрофлори і відновлення слизової застосовується кріотерапія. Струмінь охолодженого рідкого азоту впливає на тканини, стимулюючи їх регенерацію, звужуючи носові ходи. Тому серед наших пацієнтів, у яких була озена, відгуки тільки позитивні!

Профілактика хвороби

Щоб не розвинулася озена, потрібно виключити фактори, що провокують її. Найкраща профілактика – вчасно лікувати запалення носа, уникати переохолоджень і вести здоровий спосіб життя.

Можливі ускладнення

Озена – хвороба небезпечна, вона може привести до запалень носових пазух і сусідніх ЛОР-органів: гаймориту, фронтиту, ларингіту, фарингіту, отиту. Також нерідко інфекція переходить на очні яблука, кісткову тканину, мозкову оболонку.

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *