Чути значить жити

Исследования-слуха-живой-речью-в-лор-центре

Чути значить жити

Можливість чути звуки навколишнього світу це невід’ємна частина життя кожної людини. Ми зовсім не звертаємо на неї уваги в повсякденному житті. Для нас це природне, нормальне, постійне явище. Слух мають діти з самого народження, тому нам здається, що так буде завжди. Часто ставимося до самої можливості чути як чогось гарантованого, визначеного. З одного боку ми не уявляємо, як можна жити без цього, з іншого боку – особливо не замислюємося, як працює цей механізм, що на нього впливає. Тільки спілкуючись з людьми, у яких є труднощі зі сприйняттям, починаємо замислюватися.

Навігація по сторінці:

Відчуття, дані нам від природи

Мало хто знає, про те, що саме це почуття дозволяє нам в 70% випадках дізнаватися відомості про навколишній світ, причому це відбувається в більшості випадків без участі нашої свідомості. Ми не контролюємо цей процес, не помічаємо, наскільки важливим він є для людини, поки не втратимо цю здатність. Дізнаємося про захворювання, діагнози та дефекти органів слуху тільки від тих, хто з тієї або іншої причини має проблеми, тому не може чути також ясно й добре як ми. Варто замислитися, що такі ж, як ми люди, але з природженими або набутими вадами, кожен божий день долають сотні труднощів, в боротьбі за відновлення цієї чудової функції, даної нам природою.

Роль в суспільстві

Розглядаючи значення слуху більш детально, розуміємо, як важливо своєчасно вирішувати всі проблеми. Ми з народження вчимося спілкуватися, імітуємо окремі звуки. Навіть популярні співаки, великі та видатні люди починали як все зі знайомих маленьких слів “дай”, “тато”, “на”, “мама” та інших. Саме батьки навчають дітей правильно вимовляти слова, постійно спілкуються з ними. Дітки, у свою чергу, вчаться розрізняти та копіювати звуки.

З часом у дитини вдосконалюється словниковий запас, вона щодня пізнає нові звуки та вчиться їх аналізувати. Час минає швидко, діти починають повноцінно використовувати сприйняття, як би між рядків, не помічаючи й не особливо контролюючи цей процес. З роками ми вчимося розрізняти не тільки слова й окремі фрази, а й інтонацію. Саме це дозволяє нам відрізнити справжні емоції від брехливих, сарказм та лестощі від доброї похвали. В залежності від інтонації мовця змінюється навіть сам сенс речення.

Наші вуха вловлюють звукові хвилі, відправляють їх у головний мозок для подальшого аналізу та обробки. З роками ми накопичуємо величезну базу даних, навіть не помічаючи, що аналізування почутого займає частки секунди. Це дозволяє не тільки швидко опрацьовувати усі сигнали, що надходять, але й спілкуватися з людьми, встановлювати контакти з тваринами, робити це більш поглиблено за допомогою різних шляхів та рівнів.

слуховой аппарат упрощает жизнь фотоЕмоційна складова

Не варто забувати, що коли ми розмовляємо, то вкладаємо в свої слова емоції, якісь відчуття, які вловлюють співрозмовники. Це відчуття приналежності є основною рисою людських потреб. На це, на жаль, в повсякденному світі мало хто звертає увагу. При перегляді телевізора або прослуховування вечірніх новин, ми отримуємо важливу інформацію про події, які відбуваються у всьому світі. Слова, які ми чуємо, дають нам необхідну інформацію, можуть радувати, засмучувати, веселити чи дратувати.

Сама можливість встановлення мовленнєвих контактів, аналізування отриманих звуків, а також своєчасна реакція на них, дозволяє зробити життя сучасної людини більш насиченим, цікавим й радісним. Але чи багато хто замислюються, як важливо правильно встановлювати ці контакти?

Буває так, що звичайна процедура перевірки у новонароджених дозволяє діагностувати якісь дефекти або повну втрату слуху. Це означає що, починаючи вже з двох місяців малюк, щоб навчитися надалі говорити, повноцінно розвиватися, повинен в обов’язковому порядку використовувати слухові апарати. Такі дітки надалі при відвідуванні школи, осягненні та засвоєнні нової інформації будуть відчувати великі труднощі. Вони не є повноцінними членами суспільства без спеціальних технічних приладів, не можуть не спілкуватися з навколишнім світом. Тому можна без перебільшення сказати, що все в нашому світі починається зі слуху.

Корисні поради

Задумайтеся про ці аспекти, коли ви по 4-8 годин поспіль прослуховуєте плеєр або піддаєте свої вуха ризику, використовуючи тривалий час навушники. Подумайте про те, що це негативно впливає на здатність створення контакту з іншими, до якого ви так звикли. Дайте відповідь на питання: як часто ви за день перепитуєте “Що?” протягом дня. Проаналізуйте цю інформацію й не пропустіть найголовніше – можливість виправити ситуацію вчасно.

Останні проведені дослідження виявили, що при втраті функції в 90 випадках у пацієнтів розвивається меланхолія, неконтрольований страх, адже відбувається дисфункція самого важливого – контакту з усім світом. Згодом така людина прагне до ізоляції. Такі ситуації заважають реалізації своїх талантів, навіть можуть призвести до розвитку комплексів та інших негативних наслідків.

Не втратити головне

Згідно з дослідженнями та статистичними даними, люди з середньою або тяжкою втратою можливостей, які не використовують слухові апарати, абсолютно непридатні до роботи, тому практично не можуть вести нормальний спосіб життя. Дуже часто ми забуваємо, наскільки міцним є зв’язок між можливістю чути й щастям для вас, членів сім’ї та друзів. Ми сприймаємо, не замислюючись, музичні композиції, звучання навколишньої природи, які викликають у нас позитивні емоції.

У разі появи дефектів або порушень така опція втрачається, людина позбавляється безліч простих радісних, звичних для неї моментів. Часто ми по своїй недосвідченості або незнанні не розуміємо, наскільки велике значення має емоційний вплив, тому що у нас немає цих проблем. Але якщо копнути глибше, то існує прямий, безперервний зв’язок між емоціями та здатністю добре чути.

Проведіть простий експеримент, який дозволить розібратися в деталях. Спробуйте хоча б один день провести з затичкою у вусі. Цей досвід дозволить вам зрозуміти, наскільки міцним є взаємозв’язок між слухом на належному рівні й відчуттям себе повноцінною щасливою людиною.

Відчуття простору

Це безпосередньо впливає на принципи нашого розуміння відчуття себе в просторі. Якщо ви спробуєте поговорити з ким-то з будь-якого піднесення в приміщенні, то ви зможете спокійно вловити модуляції звуків, а також незначні зміни реакції оточуючих. З його допомогою ми миттєво знаходимо, де зараз опинилися: в натовпі, на вулиці чи на природі в парку. Звуки, що відчуваються, дозволяють головному мозку сприймати інформацію про те, де саме перебуваємо щодо навколишнього простору.

Звукові хвилі відбиваються, дозволяючи нам ідентифікувати, розташовані ми далеко чи близько від об’єкта. Це явище називається ехо. Така форма ехолокації спостерігається в деякому матеріальному вмісті в нашому оточенні. Якщо ми погано чуємо, то не зможемо достовірно визначити, де ми знаходимося. В результаті наше життя втрачає своє ограновування й поняття об’ємності. Тобто, грубо кажучи, ми перестаємо жити в багатоплановому світі, змушені перебувати в тяжкому положенні, коли ми не здатні навіть визначити, де знаходимося за допомогою одних тільки вух.

Аспекти безпеки і роль в житті людини

Важко не погодитися, що слух та безпека життєдіяльності людини дуже близько та тісно взаємопов’язані. Сприйняття звуків, у тому числі сигналів, що попереджають нас про небезпеку, спрямоване на захист людини. Тобто ми сприймаємо звук рухомих транспортних засобів, реагуємо, тобто можемо вчасно покинути дорогу. Якщо не чути гудок машини або застережливий голос співрозмовника, то ми можемо зіткнутися із загрозою для життя. Виходить, що фактично ми спочатку в буквальному сенсі чуємо небезпеку, а вже потім оцінюємо та бачимо її.

Органи слуху захищають від різних небезпек. Людина ставиться до цього як до вродженої здібності, як до даності, яка є й повинна бути. Уявіть собі на хвилинку, як можна жити взагалі без музики, не чути звуків природи, спів птахів, дзюрчання струмків, розкатів блискавки в грозу, що доносяться. Добре вловлювати звуки, сприймати прекрасний, різноманітний світ звуків – це значить жити повноцінним життям. Дослідження, які проводилися ще в 1999 році, дозволили довести, що при втраті слуху у людини розвивається дратівливість, смуток, депресія, відчуття незахищеності, непотрібності.

Навіть зараз кожна людина може прислухатися, почути який прекрасний та багатий світ звуків оточує нас щодня, щохвилини, щосекунди. Від тихого шепоту вашого близького до можливості сприймати слова свого педагога або начальника – це значить дуже багато. Часом ми навіть не помічаємо, наскільки. Звуки додають до нашого життя багатогранності. Ми працюємо, вчимося, сприймаємо музику, гуляємо на природі, насолоджуємося дивним, безцінним її подарунком.

Ми чуємо навколишні звуки, але не завжди слухаємо їх, а деякі з нас взагалі не здатні на це. Якщо у вас трапилася неприємність, і ви втратили частково слух, не позбавляйте себе можливості все виправити, вибирайте життя зі слуховим апаратом. Таке рішення дозволить хоч і частково, сприймати звуки, які наповнюють саме існування людини теплотою. Навіть якщо у вашому житті відбулися незворотні зміни органів слуху, вибирайте технічне рішення проблеми, придбайте слуховий апарат і подаруйте собі радість чути, що відбувається навколо вас. Повірте, ця можливість дає дуже багато.

Якщо ви помітили погіршення слуху негайно записуйтеся на консультацію до наших фахівців «Беттертон», які проведуть повну діагностику слуху.

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ ДО ЛІКАРЯ

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *