Вестибулопатія: причини, симптоматика, лікування

осмотр носа

Вестибулопатія: причини, симптоматика, лікування

Для людини дуже важливо орієнтуватися в просторі, вміти зберігати рівновагу і баланс тіла. За ці функції відповідає вестибулярний апарат, але іноді його робота порушується, і виникає вестибулопатія. Дана проблема завдає чимало дискомфорту: людина часто втрачає рівновагу, відчуває запаморочення, дезорієнтацію.

Навігація по сторінці:

Що таке хвороба вестибулопатія?

Це порушення нормальних функцій вестибулярного апарату, що виявляється характерною симптоматикою. Проблему можуть спровокувати різні причини. Захворювання може виникати на тлі остеохондрозу шийного відділу, черепно-мозкових травм, пухлин, інфекцій, хронічних хвороб органів слуху, вікових змін.

Як проявляється вестибулопатія?

Багато людей не знають, що таке вестибулярний синдром, тому не приділяють достатньо уваги його симптоматиці. Їм здається, що проблема пройде сама, насправді ж з часом вона лише посилюється. Тому краще звернутися до лікаря на ранніх стадіях. Основні ознаки захворювання:

 • Часто паморочиться голова – цей симптом періодично виникає у всіх, але часте його повторення повинне стати приводом для занепокоєння
 • Складно утримувати рівновагу – тіло наче «не слухається»: погойдується в різні боки при ходьбі,  важко зрушити з місця, може впасти
 • В очах рябить від «мушок» або плям, також може погіршитися зір
 • Частішають мігрені, і посилюється їх інтенсивність
 • Знижується гострота слуху, з’являється шум у вухах
 • Часто спостерігається ністагм – коли очні яблука ритмічно рухаються в одному напрямку
 • Періодично виникає нудота з блювотою

Якщо людина не обізнана про те, що таке вестибулярний нейроніт, вона може довго ігнорувати симптоми, вважати їх ознакою перевтоми. Але жити з постійним відчуттям, ніби вас відправили в космос без попередження, дуже дискомфортно. Тому свою проблему потрібно знати в обличчя, перевірити у лікаря!

онсультация-сурдолога-подбор-са

Види вестибулярних розладів

За характером походження вестибулопатія буває:

 • Вертеброгенною – провокується патологіями шийного відділу хребта. Одна з найпоширеніших форм, що виявляється запамороченнями, втратою рівноваги і складністю з концентрацією уваги.
 • Периферичною –викликана запаленнями нервових вузлів у внутрішньому вусі, часто на тлі інфекцій або алергічних реакцій. Крім вестибулярних розладів, хворий часто відчуває безпричинний страх і шум у вухах.
 • Центральною – виникає при порушеннях у структурі та роботі відповідних вестибулярних ядер довгастого мозку та кори.
 • Посттравматичною – внаслідок удару і пошкоджень черепа відбувається крововилив в лабіринті внутрішнього вуха, і пошкоджуються нервові тканини.

Найчастіше проявляється вестибулопатія на тлі шийного остеохондрозу. Саме ця ділянка хребта відіграє найважливішу роль в підтримці тілесної рівноваги. Зміщення хребців і дисків порушує роботу хребтової артерії, викликаючи проблеми з кровопостачанням. Також при цьому захворюванні стискаються нерви, що теж провокує збої вестибулярного апарату. При цьому прямого зв’язку між ступенем остеохондрозу і запамороченнями виявлено не було.

Що буде, якщо не лікувати захворювання?

Формально для життя людини вестибулопатія небезпеки не представляє, але істотно псує її якість. Постійні запаморочення і мігрені, складності з утриманням рівноваги знижують працездатність і навіть можуть стати причиною нещасних випадків на виробництві. Також при цій симптоматиці знижується рівень концентрації і уваги на дорогах, в громадських місцях.

Чим небезпечна вестибулопатія крім цього? У запущених стадіях уражається слуховий нерв, що може бути причиною виникнення приглухуватості. Також на тлі вираженої симптоматики захворювання у пацієнта можуть розвинутися проблеми психічного характеру, патології нервової системи. Багатьом хворим з вестибулярними розлади доводиться на собі випробувати, що таке церебрастенія. Це синдром «втоми» головного мозку, що супроводжується різними когнітивними порушеннями.

Діагностика і лікування

Для виявлення патології вестибулярного апарату використовують такі методи:

 • Огляд у невролога
 • Обстеження лицьового і слухового нервів
 • Різні проби для оцінки стану мозочка: колінно-п’яткова, пальце-носова і на діадохокінез
 • Консультація отоларинголога
 • МРТ шийного відділу хребта

Коли підозрюється вестибулопатія, діагностика в ідеалі повинна бути комплексною, оскільки захворювання непросто визначити. Потрібно перевірити наявність неврологічних відхилень, дослідити стан шийних кісток, суглобів, нервів і мускулатури. Також важливою процедурою для клінічної картини є отоскопія, що дозволяє дізнатися, чи немає пошкоджень барабанної порожнини і перетинки.

беттертон-командаТерапія призначається після виявлення причини патології. Призначаються ефективні  лікарські препарати за наявності показань і вправи лікувальної фізкультури для зміцнення вестибулярного апарату.

Пацієнтам, у яких виявлена ​​вестибулопатія, гімнастика допоможе позбутися від неприємної симптоматики. Для цього слід виконувати нескладні вправи:

 • Фіксування погляду під різними кутами: 10, 20, 40 °
 • Повороти тулуба в положенні сидячи
 • Спроби ходити з закритими очима
 • Стояння на одній нозі
 • Спроби стояти з закинутою головою

Але варто пам’ятати, що залежно від причин і стадії процесу, гімнастика може виявитися як корисною, так і шкідливою, тому будь-які навантаження – тільки після обстеження і консультації.

Більш докладний список вправ і опис до них можна отримати на прийомі у лікаря. Також ефективний спосіб знизити симптоми, якими «нагороджує» пацієнта вестибулопатія – ліки противорвотного, гістамінового, седативного характеру. Щоб пройти діагностику і дізнатися більше про заходи терапії, запишіться на прийом в центр слуху “Беттертон“!

Записатись на прийом до лікаря:

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *