Вік та втрата слуху

слуховые-аппараты-starkey для пожелых

Вік та втрата слуху

Старість негативно відбивається на всіх процесах, що відбуваються в організмі людини. В тому числі й на здатності сприймати звуки. Слух слабшає, загострюються хронічні хвороби вух. Глухота, яка виникає в похилому віці, навіть має специфічну медичну назву – пресбіакузис.

На жаль, пресбіакузис – настільки часте явище, що вчені були змушені виділити в окрему нозологію глухоту, викликану старечими змінами в органах.

У 33% людей у віковому проміжку від 65 до 75 років є проблеми з чутністю. Спочатку ці порушення можуть бути малопомітними, але в міру старіння вони, на жаль, неухильно прогресують.

Після 75 років відсоток людей, що погано чують, зростає аж до 50%! Тобто, виходить, що кожна друга людина в цьому віці має більшу чи меншу ступінь приглухуватості.

Так, сумна перспектива… Мало того, що в старості з’являються зморшки, виникають численні болячки, так ще й прогресуюча глухота приплюсовується. Але, на жаль, від старості не втечеш.Беттертон-консультация-и-подбор-СА

Чому люди старіють?

Старіння – це природний процес, до якого звикають та миряться. Починаючи з народження, кожен прожитий день наближає нас до старості. Механізм старіння досі до кінця не вивчений і є темою численних наукових суперечок.

Тіло людини є складним механізмом, в роботі якого задіяні численні клітини різних органів: мозку, м’язів, кісток, крові й так далі. Всі без винятку ці клітини поступово старіють й вмирають…. Чому так відбувається? Існує кілька теорій старіння, давайте коротко ознайомимося з ними:

Теорія 1: «Організм зношується»

Задумайтеся, скільки разів за життя людина хворіє, отримує різні травми, втомлюється, страждає від нервових стресів. Людське тіло постійно знаходиться в роботі та напрузі. Очі, наприклад, кожну секунду повинні налаштовуватися на мінливі фактори: відстань і освітленість. В такому режимі їм доводиться працювати з ранку до вечора. Тому вони й зношуються, подібно робочим частинам машини.

Практично будь-який наш орган перебуває в постійній роботі. Серце стискається й розтискається, шлунок переварює їжу, печінка очищує організм від токсинів. Всі наші відчуття є результатом безперервної, невпинної роботи мільярдів нервових клітин. Ми сприймаємо як належне свою здатність бачити, чути, думати, відчувати дотики, не замислюючися про те, скільки сил на це витрачає наш організм.

Ця робота не припиняється 24 години на добу. Навіть коли ми спимо, наші органи продовжують працювати та посилати нашому мозку різноманітні сигнали. Так мати, налаштована на свою маленьку дитину, тут же прокидається навіть від найтихішого її плачу, як би міцно вона не спала.

Теорія 2: «Вільно-радикальна»

Вільними радикалами називаються специфічні молекули, які наш організм виробляє в стресових ситуаціях. Саме ці молекули викликають старіння наших органів. Ми маємо стрес коли нервуємо й втомлюємося, коли харчуємося неякісною їжею, коли чуємо надто гучні звуки, а також у багатьох інших ситуаціях, яких не злічити.

Наприклад, якщо довго дивитися на яскраве сонце, очі отримають стрес, в результаті якого можна почати гірше бачити. Аналогічно, можна поступово оглухнути, якщо день зо дня піддаватися впливу сильних шумів. Голосні звуки – це стрес, що провокує вироблення вільних радикалів, які руйнують органи й викликають глухоту. Тому можете собі уявити, яке негативний вплив чинять на слух молодих людей сучасні МП3-плеєри, яку роль вони відіграють у розвитку приглухуватості у молоді. Але, на жаль, в юному віці мало хто турбується про здоров’я.

Це аксіома, яку треба пам’ятати: сильний шум, який ви слухаєте тривалий час, призводить до глухоти.

Теорія 3: «Нагромадження генетичних мутацій»

Згідно цієї теорії, ми старіємо тому, що викривляється наша генетична програма, за якою ми розвиваємося. А відбувається це так. Кожен день в нашому організмі старі клітини замінюються на нові. При цьому нові клітини виявляються не повноцінними, а мутованими. Чим довше відбувається цей процес, тим більше накопичується в організмі спотворень й порушень на клітинному рівні. В результаті, до певного віку організм людини виходить з ладу та виявляється нежиттєздатним…

Як бачимо, теорій багато, але ніхто ще не придумав пігулок від старості. Люди продовжують старіти. Процес старіння не можна зупинити, але можна загальмувати й уповільнити, якщо правильно ставитися до свого здоров’я.

Наше вухо і мозок діють в унісон

Людське вухо має досить складну будову. Ми так звикли чути, що не замислюємося про те, як це відбувається.

Спочатку звуки уловлюються зовнішнім вухом, тобто вушною раковиною. Потім звукова хвиля потрапляє у внутрішнє вухо, де впливає на барабанну перетинку, викликаючи в ній вібрації. Вони впливають на стремінце, молот й ковадло – три крихітні важливі кісточки, від яких багато в чому залежить гострота слуху. І, нарешті, завдяки цим кісточках, вібрації передаються до равлика.

Це невеликий спіралевидний орган, розташований глибоко в вусі й наповнений рідиною. Всередині равлика знаходиться багато маленьких волосків. Саме вони перетворюють звукову хвилю в специфічні імпульси, що надходять у відділ головного мозку, що відповідає за слух. Ідентифіковані в слуховому аналізаторі звуки усвідомлюються нашою свідомістю, як чиясь мова, або вуличний шум, або красива музика.

І хоча цей процес досить складний, тим не менш, він дуже швидкий та постійний. Ми не відчуваємо, як це все відбувається в деталях, але добре усвідомлюємо кінцевий результат цього процесу, коли чуємо навколишні звуки.

Хвала технічному прогресу

Нам не дано точно знати, що саме стає причиною старіння – мутації генів, зношуваність організму або горезвісні вільні радикали. Але одне не підлягає сумніву: існує чіткий взаємозв’язок між старінням організму й погіршенням чутності. Радує тільки те, що сучасні технології досягли того рівня, коли втрачений слух можна відновити за допомогою спеціальних пристроїв.

Ці чудові пристрої називаються слуховими апаратами. Завдяки їм тисячі глухих людей отримали здатність чути звуки навколишнього світу.

У людини вийшов з ладу тазостегновий суглоб? Сучасна медицина дозволяє замінити його протезом. Випав або зламався зуб? Можна піти до стоматолога й поставити зубний імплантат. Погіршився зір? Вирішити проблему допоможуть окуляри. Старість неминуче тягне за собою погіршення багатьох функцій організму. Але, на щастя, людство придумало пристосування, застосування яких дозволяє забути про проблеми зі здоров’ям й продовжувати вести активний спосіб життя.

Найгірше, що старість не найкращим чином впливає на розумові процеси. Поступово слабшає пам’ять, зменшується кмітливість, сповільнюється процес мислення. Щоб погіршення когнітивних процесів не прогресувало дуже швидко, літній людині бажано добре чути. Дослідження показали, що постійне спілкування з близькими людьми допомагає зберігати літнім людям хороші розумові здібності. А для того, щоб нормально спілкуватися, треба мати нормальний слух.

Слуховий апарат – помічник для тих, хто погано чує

Сучасні СА володіють численними функціями й відмінною якістю. Вони прості та зручні в експлуатації. Їх використання повертає людей у світ звуків, дозволяє насолоджуватися музикою, виразно чути людську мову навіть в галасливій обстановці.

Існує багато різних моделей таких пристроїв. Завушні СА рекомендуються при сильному ступені втрати слуху, тому більше підходять людям похилого віку. Внутрішньовушні та внутрішньоканальні моделі добрі тим, що їх не помітно з боку. Ці варіанти мініатюрних приладів купують молоді люди, що бажають приховати від навколишніх свої проблеми зі слухом. Завушний СА потрібно не забувати знімати ввечері перед сном, а вранці знову одягати.

Важко переоцінити ті можливості, які дає туговухій людині слуховий апарат. Це й спілкування з близькими людьми, і можливість зберігати працездатність. Оточуючі люди можуть навіть не запідозрити, що ви користуєтеся апаратом для поліпшення чутності, якщо тільки ви самі не вирішите їм про це розповісти. Втім, якщо вам захочеться придбати незвичайний слуховий апарат, салатового кольору, наприклад, то це теж цілком можливо.

Бережіть слух змолоду

Але ж не слід забувати про те, що можливість чути легше зберегти, ніж відновити після втрати. Тому, незалежно від вашого віку, намагайтеся берегти вуха від пошкоджень та хвороб. Наприклад, якщо ви працюєте в галасливій обстановці, користуйтеся вушними затикачками-антифонами – вони допоможуть вам уникнути ослаблення слуху. Обов’язково позбавтеся від звички слухати гучну музику в навушниках.

Кілька корисних рекомендацій:

 • Якщо не берегти слух, його можна втратити навіть у ранній юності.
 • Уникайте гучних звуків і шуму, коли це можливо – як вдома, так і на роботі.
 • Як можна частіше давайте своїм вухам побути в тиші, щоб вони відпочивали від шуму.
 • Постійно тренуйте свій інтелект: розгадуйте кросворди, вирішуйте завдання на кмітливість. Дослідження показали, що люди, що займаються розумовою роботою, до глибокої старості зберігають хороші когнітивні здібності.
 • Пам’ятайте, що будь-яку хворобу вуха-горла-носа потрібно як можна швидше лікувати, щоб вона не дала ускладнення.
 • При появі будь-яких проблем зі слухом, записуйтеся на консультацію в нашу клініку «Беттертон». Завдяки сучасному технічному обладнанню наші діагностичні методи точні й надійні. Діагностика покаже, наскільки серйозною є проблема, в чому її причина. Ми також допоможемо вам вилікувати або відкоригувати втрату слуху.
 • Не тягніть із зверненням до фахівця. Зателефонуйте нам, ми проконсультуємо вас з усіх питань, що вас цікавлять. Як показує практика, якщо не звертати уваги на виниклу приглухуватість, вона буде прогресувати. Якщо ж вчасно почати боротися з проблемою, то є шанс, що слух, який залишився, вдасться зберегти.

Ми не можемо точно пояснити, який механізм старості, чому люди старіють. Але зате у нас є можливість пристосуватися до старіння за допомогою сучасних адаптивних технологій. Штучні суглоби, зубні імплантати, очні лінзи, слухові апарати – все це істотно полегшує життя літнім людям, дозволяє довго зберігати життєву активність і відчувати себе молодими.

Запишіться на БЕЗКОШТОВНУ * експрес-діагностику слуху в одному з наших Центрів прямо зараз

  Або скористайтеся нашими чат-ботами

  viber bot БеттертонTelegram bot Беттертон

  Ваші дані захищені політикою конфіденційності.

  * Умови безкоштовної акції по експрес-діагностиці слуху діють після:
  • заповнення і відправки форми запису на сайті;
  • підтвердження запису Адміністратором Центру по телефону.

  Поділіться цією публікацією

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *