Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб — 10:00 до 16:00

Слух – особливо цінний дарунок!

Дата: Коментарі: 0

Слух - особо ценный дар

Даний текст допоможе розібратися в тому, як ми чуємо звуки нашого світу, розповість про функції слухового органу, що стає причиною приглухуватості і як з цим жити.

Вухо – своєрідний орган. Воно вловлює коливання повітря і перетворюють їх на нервові імпульси головного мозку, які сприймає свідомість. Значуща функція – визначення положення тіла в просторі. Можливість чути суттєво впливає на всі сфери людського життя. «Якщо сліпота виключає людину зі світу речей, то глухота виключає її зі світу людей», – сказала Хелен Келлер – письменниця, яка стала глухою.

Походження звуку

У фізиці звуком називають коливання повітряного середовища. Він має властивості висоти і гучності. Висота вимірюється в Герцах (Гц), визначається частотою звукової хвилі: її періодом й довжиною. Чим менше довжина, тим вищий тон. До високих тонів можна віднести пищання миші, трель солов’я, до низьких – барабан, гонг.

Рівень звукового тиску вимірюється в децибелах (дБ). Ця характеристика не дорівнює гучності. Наприклад, дзвінок телефону сприймається голосніше, ніж працюючий телевізор, проте фізично вони можуть мати подібний рівень звукового тиску. Для кожної людини сила гучності своя, це величина суб’єктивна.

Всі звуки поділяються на прості й складні. Перші – це коливання на одній частоті, як камертон. Другі, їх більшість, – коливання відразу на декількох частотах, наприклад, голос людини.

Будова і робота вушного органу

Вуха людини пропускають акустичні вібрації, перетворюючи їх в сигнали, які в мозку розпізнаються, тлумачаться, роз’яснюються. Розглянемо будову вушного органу, щоб краще зрозуміти його роботу.

  1. Зовнішнє вухо. Складається з вушної раковини та зовнішнього слухового проходу. Його роль – донести звук до барабанної перетинки без спотворень. При цьому в ньому підтримується постійна температура та вологість.
  2. Середнє вухо. Включає барабанну перетинку й порожнину зі слуховими кісточками: молоточок, коваделко, стремінце; клітини соскоподібного відростка та Євстахієву трубу. Тут відбувається передача й посилення звукових вібрацій за допомогою низки слухових кісточок. Середнє вухо пов’язано з носоглоткою. Через неї вирівнюється тиск між барабанною порожниною й навколишньою атмосферою. Євстахієва труба відкривається природним шляхом при зіванні та ковтанні.

Акустична хвиля, потрапляючи в людське вухо, коливає перетинку. Далі рухається до овального вікна і передається на ендолимфу внутрішнього вуха.

  1. Внутрішнє вухо відповідає за вестибулярну функцію. Його основна частина – равлик, вона заповнена рідиною, в якій натягнуті мембрани. На них розташовані волоскові клітини (їх близько 20 000), кожна з яких сприймає акустичні коливання певної частоти. За допомогою клітин в равлику механічні вібрації перетворюються на нервовий імпульс, який, проходячи в мозок, сприймається свідомістю.

В переважній більшості, захворювання, що супроводжуються зниженням здатності чути, обумовлені ураженням волоскових клітин. Поширеними причинами цього процесу стають вікові зміни, хвороби, інтоксикації, підвищена шумова ситуація. Подібні порушення називають нейросенсорними або сенсоневральними.

Ознакою приглухуватості є погіршення розуміння людської мови, труднощі у виділенні голосів в навколишньому шумі. Слабочуючий починає часто перепитувати, рідше спілкуватися з людьми, просить близьких говорити голосніше, вмикати радіо та телевізор на максимальну гучність.

Відбувається це тому, що мозок перестає отримувати повну акустичну картину. Випадання сприйняття на конкретних частотах сильніше погіршує розбірливість мови, ніж рівномірне зниження слуху на всіх частотах відразу. Уявіть, що на друкарській машинці не всі клавіші працюють. Набраний на такій клавіатурі текст буде важко читати, а іноді він буде й зовсім незрозумілим.

Волоскові клітини, що вийшли з ладу, не відновлюються. Їх втрата необоротна. Апарат для слуху здатний покращити розуміння мови за рахунок посилення сигналу, завдяки збереженим здоровим рецепторам.

Знизити ймовірність подальших погіршень допоможе дотримання декількох правил: уникати підвищеної гучності на роботі й в побуті, після впливу шуму необхідний відпочинок в тиші не менше 12 годин, повноцінний сон, контроль артеріального тиску, увага до шийного відділу хребта, прийом полівітамінів групи В.

Інші види деградації слуху

  • Кондуктивна

Характеризується погіршенням проведення звуків до внутрішнього вуха. Причини – вушна сірка, чужорідне тіло, пошкодження компонентів середнього вуха (барабанної перетинки та слухових кісточок), ексудативний отит, отосклероз. Піддається консервативному або хірургічному лікуванню з позитивною динамікою.

  • Тиннитус

Це суб’єктивний вушний шум, спостерігається у пацієнтів з різними видами хронічної приглухуватості, а також у тих, хто ще не скаржиться на погане розуміння окремих слів співрозмовника. Причини дзвону у вухах різноманітні та знаходяться на межі неврології та оториноларингології, а також можуть мати судинну природу або навіть бути ознакою психологічних проблем.

Стали гірше чути? Ваші подальші дії

Зниження слуху, викликане накопиченням вушної сірки легко поправно на прийомі лікаря-оториноларинголога.

Хронічна приглухуватість, обумовлена ураженням середнього вуха, може бути усунена за допомогою високотехнологічних медичних операцій або полегшено за допомогою слухопротезування. Поразка волоскових клітин внутрішнього вуха, в більшості випадків, необоротно і все лікування спрямоване лише на уповільнення подальшої слухопотери. Як тільки відбувається виражене погіршення розбірливості мови, сповільнюється робота центру слуху в корі головного мозку. У цьому випадку слухопротезування потрібне негайно.

слуховой аппарат

Слуховий апарат – повноцінне життя для слабочуючих

Кожен пацієнт має свої індивідуальні особливості, відповідно й пристрій вимагає персональної настройки.

Сучасні слухові апарати пропонують шляхи вирішення для слабочуючих людей. Такі прилади можуть підсилювати звучання голосу, одночасно пригнічуючи відволікаючі шуми. Пацієнт починає краще чути співрозмовника. Новітні прилади оснащені декількома частотними каналами з незалежним комп’ютерним налаштуванням. Пристрій легко програмується під особисті вимоги пацієнта.

Професійні апарати позитивно вплинуть на якість життя і ваше психологічне здоров’я.

Хто і де допоможе вам

Для первісної консультації та проведення тестування потрібно підійти до слухопротезиста в найближчий Центр слуху “Беттертон” . У разі необхідності вас направлять до оториноларинголога для ретельного медичного обстеження. При нейросенсорної приглухуватості підберуть відповідні апарати залежно від діагнозу й тяжкості захворювання. Фахівці центру детально проконсультують з питань використання пристрою для слабочуючих.

Записатися на безкоштовний підбір слухового апарату

Loading...
Слух – особливо цінний дарунок!
Середня оцінка «5» Проголосували 3

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована. Обов'язкові поля позначені *