Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб — 10:00 до 16:00
  Контакти : (067) 239-69-18 / (096) 634-48-48 / (050) 035-87-17

Відновлення дихальної і голосової функції після ларингектомії

Восстановление после ларингэктомии

У більшості випадків фахівці діагностують рак гортаноглотки й гортані у пацієнтів на III-IV стадії захворювання. В такий період єдиним рішенням є ларингектомія. Вона повністю виправдана з боку онкології. Однак після операції хворий втрачає здатність говорити. Такі наслідки стають важким психологічним випробуванням як для пацієнта, так і для його сім’ї.

Основне завдання цього посібника – допомога у пристосуванні до нового способу життя, тобто соціалізації. Слід знати, що навіть при тотальній ларингектомії людина може жити повноцінним життям, спілкуватися з оточуючими, а також займатися роботою. Ми хочемо, щоб наша інструкція допомогла дізнатися більше не тільки про операції, але й про реабілітаційний період після неї.

Анатомія

Глотка – це прохід для повітря та їжі. Вона знаходиться в задній області горла. Її довжина становить 15 сантиметрів. Шляхом скорочення м’язів відбувається проштовхування їжі у стравохід. Складається вона з 3-х частин:

 • носоглотка – знаходиться над м’яким небом у верхній частині глотки;
 • ротоглотка – розташована в задній частині;
 • гортаноглотка – простягається з верхньої частини від надгортанного хряща, який перекриває дихання під час ковтання, до перстневидного хряща, що знаходиться знизу, де переходить у стравохід.

Гортань розташована в районі шиї спереду та трохи нижче, ніж ковтка. Це вхідний отвір, яке виконує захисну функцію для легенів. Саме в гортані знаходяться голосові зв’язки. Чоловіки мають виступ під шкірою, який прийнято називати адамовим яблуком.

Трахея – трубка, довжина якої становить 11-13 сантиметрів, має слизову оболонку, в якій безліч залоз, що виділяють слиз.

Стравохід – частина системи травлення. Він є сполучною ланкою між глоткою й шлунком.

У розрізі чітко видно розташування всіх основних складових глотки, а також стравоходу та трахеї.

Основні терміни

Ларингектомія – оперативне втручання з метою повного видалення гортані, голосових зв’язок. Після такої процедури, дихання пацієнта здійснюється через трахеостому. При повному видаленні гортані вона стає довічної. Можна використовувати трубку, а можна обійтися й без неї.

Трахеостома – штучний отвір, в якому розташовується трахеостомічна трубка.

Життя після операції. Варіанти відновлення голосу

Виходячи з вищеописаного, стає зрозуміло, що після хірургічного втручання пацієнт втрачає голосостворювальні здібності. Тому слід шукати вихід, щоб знову з’явилася можливість спілкування. На поточний момент є 3 варіанти реабілітації голосу:

 • хірургічний. При виборі такого способу проводиться установка зв’язку між дихальним горлом й стравоходом. Голосовий протез представлений у вигляді «котушки», що має спеціальний клапан. Саме цей елемент здійснює проходження повітря та запобігає потраплянню їжі в дихальні шляхи;
 • логопедичний. Створення звуку відбувається за допомогою проковтування повітря, який потрапляє в стравохід, а звідти виштовхується, тобто відригується.

У такого методу є деякі мінуси. На пристосування до такого способу відтворення мови може знадобитися дуже багато часу. Крім того, з-за малого обсягу стравоходу людині не вистачає дихання, щоб довго й виразно говорити.

Серед переваг можна виділити тільки відсутність технічних пристроїв;

 • за допомогою електронної гортані. Спеціальне пристосування, яке утворює звук за допомогою вібрацій. Вважається найбільш оптимальним та якісним методом відновлення голосостворювального апарату. Мова пацієнта стає розбірливою й вільної при його використанні. Недоліком є лише те, що розмова не має емоційного забарвлення.

Проблеми та варіанти вирішення

Дихання

При нормальному диханні повітря проходить через ніс та рот. Там він зігрівається, стає вологим, очищеним. Після ларингектомії він надходить в легені через трахеостому. А значить – відсутня обробка. Таким чином, відбувається висихання слизової оболонки, збільшується кількість мокроти, з’являється кашель, задишка, порушується функція сну. Щоб цього не сталося, необхідно, щоб повітря, яке вдихає хворий, було очищеним і вологим. Варто скористатися спеціальним зволожувачем для приміщення, де знаходиться пацієнт.

Сьогодні можна обзавестися спеціально призначеними для очищення повітря пристроями. Називаються вони «штучний ніс» або НМЕ. Це касета, яку досить просто встановити на трахеостому. Варто зазначити, що використання НМЕ надає позитивний вплив на якість голосу, а також самопочуття пацієнта. З його допомогою повітря стає більш вологим та чистим, тим самим знижується кількість мокротиння, що виділяється, зменшується сила кашлю. Крім того, він дозволяє зробити процес дихання фізіологічним.

Виділяють два основних види штучного носа:

 • для постійного застосування;
 • для експлуатації під час фіз. навантаження.

Окремо варто уточнити існування приладів, які мають антибактеріальні та противірусні властивості. Такі пристрої називають HME hands free. Вони оснащені магнітним клапаном, завдяки якому в момент розмови не вимагається застосування рук. Таким чином, процес стає більш гігієнічним. Зазвичай розмір даного пристосування становить 22 міліметри. Проводити заміну касети рекомендується кожен день, а також по мірі необхідності. Всі касети призначені для одноразового використання.

Процес прийому їжі, відчуття запахів й смаків

Після операції повітря не проходить через носову порожнину. З-за цього виникають проблеми з нюхом. Щоб хоч трохи їх вирішити, можна застосовувати спосіб «ввічливого позіхання», тобто рот повинен бути закритий. А для кращого сприйняття смаку потрібне активне жування, що дозволяє проштовхнути повітря в порожнину носа.

Догляд за трахеостомою й голосовим протезом

Щоб уникнути можливих ускладнень, необхідний постійний та правильний догляд. Особливу увагу слід приділяти шкірі, що знаходиться навколо трахеостоми. Потрібно вчасно міняти пов’язки, а при призначенні мазі – застосовувати її.

При утворенні слизу, що перешкоджає диханню, необхідно провести очищення трубки шляхом відкашлювання або механічно. Для цього є спеціальний йоржик. Але використовувати його слід тільки після зняття трубки.

Трахеостома має зв’язок з легенями. Саме тому потрібно з усією відповідальністю ставитися до питань безпеки під час водних процедур. Для цього є спеціальні пристосування, які можна застосовувати в душі. Плавання або прийом ванни стають небезпечними, аж до летального результату. Коли вода проникає у ТС – смерть настає миттєво. Не забувайте: такий пристрій розрахований на вертикальний потік води!

Також, через тривалу взаємодю флори з голосовими протезами, матеріал або клапан можуть бути пошкоджені. Це призводить до несправності приладу. В комплекті для догляду за протезом є щіточка і спринцівки. З їх допомогою можна істотно продовжити термін служби пристрою. Проводити таке очищення рекомендується після кожного прийому їжі. А для того, щоб запобігти ураження грибком, слід вживати продукти кисломолочного походження.

Якщо у вас буває печія, про це потрібно обов’язково сказати лікареві, оскільки кислоти з шлунку здатні завдати шкоди протезу. В цілому, час експлуатації пристосування суто індивідуально, але в більшості випадків залежить від правильного та своєчасного догляду.

Несправність клапана викликає кашель у процесі прийому їжі, оскільки вона потрапляє в дихальні шляхи. З таким питанням теж слід звертатися до фахівця. Він допоможе вам з заміною протеза.

Фіксація трубки, накладки, пластиру, коміра, пов’язки

Щоб трубка не випадала, її потрібно надійно зафіксувати. Це можна зробити за допомогою бинта: еластичного або звичайного. Крім того, існує спеціальний пластир.

Для захисту шкірних покривів від надмірного тиску застосовуються пов’язки. Їх виготовляють самостійно. Вони можуть бути з марлі або бинта.

Такий варіант досить простий та вигідний. Але краї дуже скоро стають розпатланими, погано виглядають. Їх доводиться часто змінювати, але можна використовувати фабричні пов’язки. Вони бувають 3-х типів:

 • посріблені – відмінно дезінфікують та не липнуть;
 • з посиленими вбираючими властивостями – гарні при великій кількості мокротиння;
 • зменшують тиск трахеостомной трубки.

Ще використовують майки й фартухи, які всередині мають багатошарову сітку. Вони здатні забезпечити захист для дихальних шляхів. Існує великий асортимент вибору моделей та колірних рішень.

З допомогою накладок можна вирішити кілька питань відразу: зволоження, захист і маскування. Відмінно підходять хворим, які не використовують канюлю.

Спеціальні тримаючі пластирі призначені для кріплення касет, клапанів та інших пристроїв. Підходять людям, які не користуються ТС-трубками. Їх розрізняють по ступені прилипання до шкіри. Головним недоліком є велика ціна.

Як приклеїти пластир:

 • помийте шкіру навколо трахеостоми і висушіть її;
 • підігрійте пластир в руках;
 • прикріпіть, починаючи знизу;
 • не розмовляйте кілька хвилин, щоб він щільно закріпився.

Loading...

Відновлення дихальної і голосової функції після ларингектомії
Оцініть статтю