Години роботи : Пн-Пт — 09:00 до 19:00, Сб — 10:00 до 16:00

Реабілітація голосової і дихальної функцій після видалення гортані

Онкологічні захворювання підступні тим, що можуть довго не давати про себе знати, в результаті їх виявляють на важких стадіях. Яскравий тому приклад – рак гортані, який на ранніх фазах може взагалі ніяк не виявлятися. В результаті пацієнт звертається до лікаря на тому етапі, коли врятувати орган вже не представляється можливим. І єдиний вихід в даному випадку – радикальне хірургічне лікування методом ларінгектоміі.

Видаляючи гортань, хірурги рятують хворому життя, але разом з тим ускладнюють його. Пацієнту доводиться заново вчитися дихати і спілкуватися. Він втрачає голос і змушений до кінця своїх днів ходити з отвором на шиї – трахеостомою. Все це – непросте випробування, що відображається на психоемоційному стані як хворого, так і його оточення.

Трохи про анатомію гортані

Гортань є проміжною ланкою між горлом, трахеєю і стравоходом. Глотка служить для проходження їжі і повітря, вона знаходиться позаду горла і складається з трьох елементів:

 • Носоглотка – ділянка зверху, відразу під м’яким небом
 • Ротоглотка – включає мигдалини, задню частину мови і низ м’якого піднебіння
 • Гортаноглотка – сама нижня частина, розташована трохи вище надгортанника, на якій знаходиться вхідний дихальний отвір

 анатомия гортани фото

Далі глотка плавно переходить в гортань, де знаходяться голосові зв’язки. Цей орган відповідає за дихання і утворення голосу. Зверху він захищений надгортанником, який оберігає дихальні шляхи від потрапляння їжі і рідини. Нижче розташовується трахея, що представляє собою довгасту трубку близько 12 см, покриту слизовою оболонкою зсередини. Позаду гортані знаходиться стравохід, що служить перехідною ланкою між горлом і шлунком. Він відповідає за ковтання і просування їжі.

Коли людині робиться ларінгектомія, він позбавляється гортані разом з голосовими зв’язками. Для дихання проробляється отвір в шиї (трахеостома), через який повітря відразу потрапляє в трахею, минаючи глотку. Логічно, що втративши голосові зв’язки, людина втрачає і голос. До того ж повітря більше не проходить через глотку, що вельми незвично і дискомфортно. Як звикнути до нового стану і продовжувати жити повноцінно і активно?

Як розмовляти після ларінгектомії?

Після операції пацієнт повністю позбавляється природного мовного апарату. Однак відновлення голосу після видалення гортані цілком реально – для цього винайдено кілька альтернативних способів:

 • Стравохідна мова
 • Голосове протезування
 • Використання голосоутворюючих апаратів (Romet і інших виробників)

Кожен з цих методів має свій набір плюсів і мінусів. Сьогодні найчастіше перевага віддається останньому – електронній гортані, і на те є ряд вагомих причин.

Електрогортань як спосіб реабілітації голосу

Сучасний ринок представляє величезний асортимент приладів, здатних замінити людині втрачений голос. Вони прикладаються до шиї і вловлюють коливання м’язів, що народжуються при спробі говорити. Потрібно лише намацати саму чутливу точку – і далі електрогортань буде виконувати функції голосових зв’язок.

Сьогодні багато виробників випускають подібну техніку, яка дуже виручає людей з віддаленою гортанню. Одними з кращих на ринку вважаються голосоутворювальні апарати Romet, також можна зустріти продукцію інших брендів. Незважаючи на широкий асортимент, принцип їх  устрою і роботи в цілому ідентичний – ці прилади оснащені чутливою мембраною, що реагує на вібрації. Саме так народжується звук, званий електронним голосом.

Навчитися використанню елекрогортані досить просто, хоч і займе деякий час. Головне знайти найбільш чутливу точку і докласти прилад до неї. Також дуже важливо чітко артикулювати мову. Не варто очікувати, що вперше взявши електронну гортань Romet в руки, ви з її допомогою відразу почнете розмовляти, як раніше. Спочатку освоюються окремі звуки, потім вони складаються в склади, слова різної складності, фрази.

Вирішивши голосоутворюючий апарат купити, важливо звернути увагу на його технічні характеристики, бренд. Чим сучасніший і високотехнологічний голосовий пристрій, тим якісніше він передає мову. Моделі преміум-класу примітні тим, що транслюють електронний голос, який практично нічим не відрізняється від природного. Користувач може на свій розсуд підлаштовувати потрібні параметри – тональність, гучність та інші.

Переваги електрогортаней Romet і інших виробників перед іншими методами голосової реабілітації:

 • Простота навчання та експлуатації
 • Зв’язкова розбірлива мова, максимально наближена до природного голосу
 • Відсутність необхідності хірургічних втручань
 • Широкий вибір моделей
 • Можливість вибрати прилад з потрібними технічними характеристиками
 • Цінова доступність

Якщо говорити про плюси в порівнянні з операцією, то вони очевидні. Відсутність ризиків і доступність нерідко є головними аргументами в покупці приладу. До того ж сучасні моделі забезпечують природне звучання – навколишні можуть навіть не підозрювати, що голос електронний, а не природний. І хоча на голосоутворюючий апарат Romet ціна трохи вища, ніж на аналоги економ-класу, вона цілком виправдовується високою якістю звуку.

Стравохідна мова як метод відновлення голосу

Черевомовлення для багатьох є синонімом якихось магічних здібностей. Насправді ж, навчитися цьому навику може будь-яка людина, потрібно лише докласти чималих зусиль. Це так званий логопедичний метод голосової реабілітації, що полягає в ковтанні і відригуванні повітря стравоходом.

У даного підходу є один плюс – людина не залежить від технічних засобів і не потребує хірургічного втручання. Але і мінусів теж вистачає. Адже сам процес навчання складний, тривалий і пов’язаний з безліччю дискомфортних відчуттів. Не всім вдається опанувати зв’язкову промову, адже розмірів стравоходу часто не вистачає для цього. До того ж високий ризик подразнень і запалень, викликаних попаданням шлункового соку в стравохід при скороченнях.

Хірургічний метод голосової реабілітації

При цьому підході голос відновлюють за допомогою трахео шунтування. Для цього використовується спеціальний протез, виготовлений з силікону або іншого біосумісного матеріалу. Він встановлюється між трахеєю і стравоходом в заздалегідь підготовлений отвір. У підсумку з легких в стравохід потрапляє повітря, забезпечуючи голосоутворення. Для захисту від проникнення їжі в дихальні шляхи імплант оснащений спеціальним клапаном.

Які проблеми виникають у людини з трахеостомою?

трахеостома фотоПісля ларінгектоміі життя по суті ділиться на «до» і «після», багато чому доводиться вчитися заново. Не виняток і такий простий і природний процес, як дихання. У здорової людини воно здійснюється через носоглотку, тому повітря проходить природний шлях, на якому очищається від забруднень, зволожується, доводиться до потрібної температури.

Якщо ж гортань відсутня, повітря забирається через трахеостому – отвір у шиї, з якого надходить відразу в трахею. Це робить дихальні шляхи уразливими перед холодом і забрудненнями, призводить до їх пересихання. У них нерідко утворюються запальні процеси, накопичується мокрота і слиз. Ось чому дихальним функціям теж потрібне відновлення після видалення гортані.

Як дихати людям з трахеостомою?

На щастя, сьогодні існує чимало способів вирішення цієї проблеми. Одним з найефективніших можна назвати «штучний ніс» (НМЕ). Це спеціальний аксесуар, який готує повітря до потрапляння в трахею. У трахеостому вставляється касета, яка виконує відразу кілька функцій:

 • Створює опір для повітря, тим самим імітуючи процес дихання
 • Фільтрує забруднення і пил
 • Захищає дихальні шляхи від бактерій і вірусів
 • Зволожує і зігріває повітря, використовуючи вологу і тепло, отримані на видиху

Розмір касети становить зазвичай близько 22 мм, змінюють їх раз на добу. Це одноразовий аксесуар, який не підлягає промивці і чищенню. Якщо повітря сильно забруднене, необхідно проводити заміну частіше.

трахеостома дыхание фотоКрім «штучного носа», із завданням підготовки повітря для дихання відмінно справляється фартух Romet після видалення гортані, купити який буде корисно не тільки заради комфорту, але і для естетики. Цей аксесуар виготовлений зі спеціальної тканини з багатошаровою текстурою. Пропускаючи через себе повітря, він підігріває його, фільтрує пил і заодно робить трахеостому непомітною для сторонніх очей. Можна підібрати модель потрібного кольору в тон одягу, вибрати відповідну форму – у вигляді водолазки або майки, з круглим або квадратним контуром, на гудзику, кнопці або липучці.

Широкою популярністю користуються спеціальні накладки Romet. Вони кріпляться до трахеостоми і готують повітря до потрапляння в дихальні шляхи. Ці аксесуари теж одноразові, вони виконують роль очищення і зігрівання повітря. Також вони допомагають візуально приховати отвір на шиї – можна підібрати накладку тілесного кольору в тон шкіри. Іноді їх замінюють складеною в кілька шарів марлею, але це менш програє по гігієнічним і естетичним нормам.

Як повернути задоволення від прийняття їжі?

Разом з можливістю дихання через ніс пацієнт після ларінгектоміі втрачає здатність насолоджуватися ароматами. До того ж смакові рецептори працюють не на повну силу, адже коли ми пробуємо їжу, повітря допомагає нам краще відчути всі нотки її смаку. Це справжня трагедія для гурманів, що сприймають їжу не просто як «паливо» для організму, а як одне із задоволень.

Невже після видалення гортані доведеться відмовитися від гастрономічних радощів? Без паніки, все не так погано, як здається! Відчути аромат допоможе техніка «ввічливого позіхання»:

 • Захопіть повітря ротом
 • Не розмикаючи щелепи, спробуйте проштовхнути його вниз – як ніби вимовляєте звук «О»
 • Утримуючи рот закритим, енергійно рухайте щелепами вгору-вниз
 • Повітря проштовхнеться в ніс, і ви зможете відчути запах

Як бути зі смаковими відчуттями? Тут є один вірний рецепт – енергійне жування. Воно теж допомагає повітрю переміщатися в ніс, і наші рецептори працюють активніше.

Догляд за трахеостомою і її захист

уход за трахеостомой,фото Пацієнтам з віддаленою гортанню потрібно вкрай обережно ставитися до водних процедур. Адже попадання води в отвір призведе до того, що рідина виявиться в легких, і людина помре. В силу цієї причини плавання, дайвінг, пірнання стає неможливим. Але як же бути з необхідними гігієнічними процедурами?

На щастя, для цього є спеціальні аксесуари. Наприклад, дуже виручає захист трахеостоми Romet для душа, купити який потрібно обов’язково. Пристосування розраховане на вертикальний потік води, що направляється зверху. Тому при купанні бажано віддавати перевагу душу, ванна може бути небезпечна.

Саме отвір і шкіра навколо нього потребують дбайливого догляду. Те ж саме стосується і протезів, які використовуються для голосоутворення. Пацієнтам з трахеостомою потрібно дотримуватися ряду важливих рекомендацій:

 • Оберігати шкіру навколо стоми від пошкоджень, роздратування і пересихання – регулярно міняти пов’язки, використовувати спеціальні мазі
 • При простудних захворюваннях і утворенні мокроти чистити трубку спеціальним йоржиком,  відхаркувати слиз
 • Регулярно промивати голосовий протез, використовуючи спринцовку і спеціальну щіточку – це допоможе мінімізувати скупчення грибків типу Candida
 • Міняти щітку для чистки кожні 2 місяці
 • Очищати голосовий протез після кожного приймання їжі
 • При сильному кашлі негайно звертатися до лікаря

Важливо пам’ятати, що через дихання «безпосередньо», трахея і легені дуже вразливі перед інфекціями. Тому більше схильні до простудних і респіраторних захворювань, ніж у здорових людей. Правильне дотримання гігієни допоможе знизити ці ризики, забезпечує комфортне використання трубки і протеза, продовжить термін їх експлуатації.

Як фіксувати трахеостому?

фиксация трахеостомы,фотоВажливо подбати про те, щоб трубка надійно утримувалася в своєму становищі. Вона може випадково вилетіти при кашлі. Щоб цього уникнути, використовуються еластичні стрічки і пластирі. Також можна зустріти наклейки з гачками для утримання канюлей, але вони підходять далеко не всім, оскільки викликають роздратування.

Сьогодні на ринку аксесуарів для трахеостоми можна зустріти багато фіксуючих пов’язок. Асортимент їх досить багатий, є моделі з посрібленим покриттям, що дозволяють уникнути роздратування шкіри і надають антибактеріальну дію. При сильних виділеннях мокротиння рекомендується використовувати пов’язки з підвищеним вологопоглинанням. Також можна зустріти пов’язки, призначені для зменшення тиску трубки.

Непогано допомагають з фіксацією і накладки Romet для трахеостоми, купити які буде корисно також для фільтрації вдихуваного повітря. Вони кріпляться до отвору спеціальними пластирами, які також можна використовувати для касет типу «штучний ніс». Їх асортимент досить широкий, різні стрічки відрізняються між собою за ступенем липкості, розмірами, складом липкого шару, кольором. На жаль, у людей з чутливою шкірою пластирі можуть викликати роздратування.

Щоб уникнути алергічних реакцій при використанні липких фіксуючих стрічок, бажано дотримуватися рекомендацій:

 • Перед приклеюванням пластиру очистити шкіру навколо з милом і витерти
 • Розігріти стрічку в долоні протягом 5 хвилин
 • Приклеювати у напрямку знизу вгору
 • Почекати 5 хвилин, втримавшись від розмови – щоб пластир встиг прилипнути

Існує величезна безліч аксесуарів для трахеостоми, які роблять життя після ларінгектоміі простіше і комфортніше. Щоб детальніше ознайомитися з їх асортиментом, зв’яжіться з нашими консультантами. Ми пропонуємо електрогортані Romet, а також інші товари для захисту трахеї і підготовки вдихуваного повітря.

 

Loading...

Реабілітація голосової і дихальної функцій після видалення гортані
Оцініть статтю